گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۴/خرداد/۱۳۹۲ - ۱۴:۲۴ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر
با ارائه رایگان محاسبات ریاضی در مقاطع تحصیلی؛

انجمن محاسبات سریع ذهنی و ریاضیات خلاق تشکیل می‌شود

خبرگزاری آنا: مدیر انجمن محاسبات سریع و ذهنی درباره این شیوه محاسباتی از تشکیل انجمنی با همین نام خبر داد و گفت: این انجمن به صورت رایگان محاسبات ریاضی را در مقاطع تحصیلی مختلف به دانش آموزان آموزش خواهد داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری آنا، سلمان داداشی مدیر انجمن محاسبات سریع و ذهنی در نشستی خبری به رویکردهای جدید آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: مشاورین تحصیلی به این نتیجه رسیده‌اند که آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان باید  طبق یک تفکر سیستماتیک انجام پذیرد، اهمیت مسائل پرورشی در آموزش به سیستمی منجر می شود که کمک می کند تا دانش آموزان بتوانند همزمان از دو نیم کره مغز خود استفاده کنند یکی از این سیستم‌ها، محاسبات سریع است در این شیوه افراد از نیم‌کره راست مغز خود برای محاسبات بهره می گیرند در حالی که در حالت عادی فعالیت‌هایی چون ورزش، خواندن داستان، رمان و ... توسط نیمه راست مغز و یادگیری فلسفه، منطق و ریاضیات توسط نیمه چپ مغز اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: انجام محاسبات پیچیده و حتی ساده ریاضی  از جمله جمع اعداد چندین رقمی، تفریق، ضرب، تقسیم، به توان رساندن، جذر گیری و …در هنگام امتحانات  بر روی کاغذ بسیار سخت و خسته کننده است در  بیشتر مواقع همین محاسبات ساده و پیش پا افتاده باعث بروز اشتباهاتی جبران ناپذیر می شود.

داداشی با اشاره به این موضوع که محاسبات ذهنی دانش‌آموز را قادر می سازد تابه راحتی مسائل را حل کند؛ توضیح داد: جادو در ریاضی یا محاسبات سریع و ذهنی ریاضی شامل فرمول ها و تکنیک‌های بسیار ساده است که این شیوه  از مجموع 80 منابع خارجی و 20 درصد از منابع داخلی گردهم آمده و برای اولین بار در کشور بصورت جامع، جمع آوری و بومی‌سازی شده است و به دانش‌آموزان و دانشجویان در هم مقطع از ابتدائی تا کارشناسی ارشد امکان می دهد که محاسبات ریاضی را بصورت سریع و ذهنی انجام دهند و از ماشین حساب بی نیاز شوند.

مدیر انجمن محاسبات سریع و ذهنی  با اشاره به این که سیستم آموزشی جادو در ریاضی مورد تایید آموزش و پرورش است تاکید کرد: علاوه بر سازمان آموزش و پرورش، این شیوه مورد تایید دبیرخانه راهبرد ریاضیات کشور ، انجمن علمی کانون فرهنگی آموزش و پرورش، انجمن علمی پژوهشسراها و همچنین مورد تایید اساتید و مشاوران برتر کشور است علاوه بر این مناطق 1 تا 3 آموزش و پروش برای اجرای آزمایشی این طرح انتخاب شده اند.

وی با اشاره به آغاز به فعالیت انجمن محاسبات سریع و ذهنی، افزود: این مرکز برای ایجاد فرصت برابر آموزشی در سراسرکشور، علاوه بر کلاس‌هایآموزش حضوریدر موسسه ، مدارس و مراکز آموزشی ، به شیوه  آموزش مکاتبه ای از طریق ارسال بسته‌های آموزشی که شامل کتاب و DVD‌هایتصویری و غیره به متقاضیان شیوه محاسبات سریع ریاضی را می آموزد.

وی هم‌چنین تاکید کرد: کاربران این بسته‌ها از پشتیبانی هم برخوردارند تمامی سوالات هم از طریق سایت ما به نشانی www.onteach.ir و هم از طریق ایمیل پاسخ داده خواهد شد.

مدیر انجمن محاسبات سریع و ذهنی با اشاره به استفاده آموزش نوین از این شیوه گفت: این روش‌ها در کشور‌های اروپایی از جمله آلمان ، سوئد و کشور‌های امریکایی و حتی کشور‌های آسیایی چون ژاپن، چین،هند،مالزی و کشورهایی ازین دست در مدارس ، دانشگاهها و همپنین به کارمندان بانک ها ، صندوقداران ، تاجران و غیره آموزش داده می شود.

وی به این نکته تاکید کرد که این روش محاسباتی جام جهانی هم دارد و هر 2سال یکبار در کشورهای مختلف برگزار می شود .

داداشی در پاسخ به این سوال که برای یادگیری این تکنیک ها به ضریب هوشی معینی نیاز است یا این که هر فرد به شرط علاقه و تمرین می تواند ذهنش را به ماشین حساب شخصی اش تبدیل کند؛ گفت: یادگیری این تکنیک ها هیچ محدودیتی ندارد؛ یعنی همه افراد با هر میزان هوش می توانند محاسبات ریاضی را در ذهن انجام دهند در دنیا یک روش مشهور به نام «تراختن برگ» وجود دارد که این مساله را اثبات می کند، این دانشمند ثابت کرد حتی یک فرد کم توان ذهنی هم می تواند محاسبات ریاضی را در ذهن انجام دهد، مستندات مربوط به این موضوع نیز موجود است، همان اسنادی که نشان می دهد تراختن برگ موفق شده نحوه ضرب کردن ده رقم در ده رقم را به یک فرد کم توان ذهنی آموزش دهد. به اعتقاد من این محاسبات فقط تمرین و پشتکار می خواهد.

وی هم‌چنین در پاسخ به این سوال که چه سنی برای یادگیری این تکنیک ها مناسب تر است؛ خاطرنشان کرد: ما این تکنیک ها را از سوم دبستان آموزش می دهیم که به اعتقاد من بهترین سن است به طور سنتی در این سال طی 9 ماه به دانش آموز جدول ضرب را یاد می دهند، اما ما جدول ضرب را خیلی راحت و با استفاده از انگشت‌های دست به دانش آموز آموزش می دهیم که به این ترتیب، فرد جدول ضرب را در سه هفته یاد می گیرد و در دو هفته می آموزد انگشت در محاسبات را حذف کند.

داداشی در پاسخ به این سوال که به جز بالا رفتن سرعت محاسبات، این تکنیک کاربردهای دیگری دارد یا خیر؛ توضیح داد: آموزش سنتی در مدارس باعث می شود فقط نیمکره چپ مغز ما ـ آن هم نه به طور کامل ـ فعال شود و نیمکره راست بی استفاده بماند، اما این محاسبات باعث می شود هر دو نیمکره فعال و بتدریج ورزیده شود این در حالی است که برای آموزش این تکنیک ها ما از مفاهیم اصلی ریاضی استفاده می کنیم، یعنی ابتدا به دانش آموز، روش‌های سنتی محاسبه را یاد می دهیم و سپس روش‌های سریع و جدید در ریاضیات را که حدود 80 درصد از آنها نیز روش‌های بین المللی و پذیرفته شده است، این تکنیک ها به دانش آموز کمک می کند نگاهش به ریاضیات را تغییر دهد و بداند خودش نیز می تواند یک فرمول اختراع کند.

انتهای پیام/ع