گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۷:۵۵ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر

پاسخ محسنی اژه‌ای به ادعاهای تازه مطرح‌شده در نامه رحیمی به احمدی‌نژاد

خبرگزاری آنا: معاون اول قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه عزم خود را جزم کرده تا با مفاسد اقتصادی برخورد کند، البته در حال حاضر اراده جدی برای مبارزه با فساد در همه دستگاه‌ها وجود دارد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در جمع خبرنگارانی که برای توضیحات تکمیلی پرونده رحیمی در دفتر معاون اول دعوت شده بودند، گفت: چون حکم قطعی شده است می‌توانم جزئیات پرونده را اعلام کنم.

وی افزود: این پرونده در مهرماه 1388 تشکیل شد و در آن زمان موضوع فساد شرکت بیمه ایران مطرح بود که نقش اساسی را فردی به نام جابر ابدالی به عنوان متهم برعهده داشت که در بررسی پرونده مشخص شد در پرونده دیگری هم نقش داشته که پرداخت رشوه توسط یک فرد ثروتمند بود، چون این فرد بدهی بانکی زیادی داشت که حدود 60 میلیارد تومان بود و می‌خواست با رشوه آن را درست کند که پای رحیمی هم در تحقیقات به میان آمد.

سخنگوی قوه قضائیه، گفت: با بررسی حساب‌های بانکی و ردیابی وجوه، اتهام متوجه رحیمی شد که در این گونه پرونده‌ها حتما باید تحقیقات جامعی شود. که البته با مشکلاتی هم روبرو بودیم که باعث کندی رسیدگی پرونده شد تا اینکه بالاخره پرونده در سال 1389 ثبت کیفری شد.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه بازپرس، تحقیقات خود را با دقت انجام داده است، گفت: در نیمه اول سال 1390 رسما تحقیق از محمدرضا رحیمی آغاز شد و در 11 جلسه با حضور خود رحیمی و دو وکیلش، جلسات چند ساعته ادامه یافت تا اینکه با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای رحیمی و سایر متهمان، پرونده به دادگاه ارسال شد و حکم صادر شد.

محسنی اژه‌ای، گفت: وکلا و متهم به حکم اعتراض کردند و پرونده به دیوان عالی کشور رفت و دیوان 5 سال حبس به جرم ارتشاء و انفصال دائم از خدمات دولتی رحیمی را محکوم کرد.آنچه را که می‌شود به صورت متعارف دقت کرد از ناحیه بازپرس، دادگاه بدوی و دیوان عالی کشور دقت شد. البته ممکن است براساس تشخیص برخی قضات اتهامات بیش از این مقدار بود اما ما تابع حکم قاضی و تایید دیوان عالی کشور هستیم.

در این حکم آمده است تحصیل مال نامشروع بخش دیگری از اتهامات رحیمی است که برای آن هم باید سه ماه و 10 روز حبس کشیده و رد مال کند که در مجموع محمدرضا رحیمی به 3 میلیارد و 850 میلیون تومان جریمه نقدی، رد مال و 5 سال زندان محکوم شده است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به اینکه آیا درخواست اعمال ماده 18 رحیمی اعمال می‌شود، گفت: اگر ادله کافی داشته باشند که این حکم خلاف بیان شرع است درخواست قبول می‌شود.

وی در مورد نامه محمدرضا رحیمی که به محمود احمدی نژاد نوشته است گفت: این نامه را امروز دیدم و مطالب آن به سه بخش تقسیم می‌شود. بخش اول به رسانه‌ها اعتراض داشته که رسانه‌ها باید پاسخ دهند و من اطلاعی ندارم. در بخش دوم مطالبی رد و بدل شده میان خودش و آقای احمدی نژاد که در مورد آن هم اطلاعی ندارم اما در بخش سوم نوعی غرض‌ورزی سیاسی وانمود شده که انگار این پرونده با غرض‌ورزی سیاسی تشکیل شده است در حالی که وقتی داشتیم پرونده معاون اول وقت را بررسی می‌کردیم بسیار دقت کرده و بر اساس قانون و شرع و بسیار دقیق به آن رسیدگی کردیم و بدون مستندات قابل توجه و وسواس کافی پیش نرفتیم.

معاون اول قوه قضائیه گفت: بدیهی است که فردی دارای مسئولیت مهمی مثل سمت معاون اولی است نمی‌شود دستگاهی که 3-4 مرحله را باید طی کند بدون مستندات قابل توجه بخواهد مطلبی را بیان کند. این پرونده جزء پرونده‌هایی بود که به دلیل وسواس و حساسیت باید دقت بیشتری می‌شد و اگر مشکلات و موانعی در روند رسیدگی نبود و همچنین اگر برخی افراد مانع‌تراشی نمی‌کردند شاید روند رسیدگی زودتر انجام می‌شد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده شده بود که در این پرونده گفته شده دادستان کل کشور که آن زمان شما بودید از سوی برخی افراد در دولت تهدید شده و به شما گفته‌اند پته‌تان را روی آب می‌ریزیم و رحیمی خط قرمز دولت است گفت: کسی من را تهدید نکرده است اما در این گونه پرونده‌ها فشارهایی هست.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه محمدرضا رحیمی در نامه خود خطاب به محمود احمدی نژاد به نوعی گفته است اموال زیادی ندارد و مشکلات زیادی در زندگی دارد و آیا با این تفاسیر می‌تواند 3 میلیارد و 850 میلیون تومان رد مال را بدهد گفت: اگر مالی داشت اخذ می‌شود و اگر ندهد از اموالش بر می‌داریم و در جزای نقدی اگر نداشته باشد بابت آن باید حبس بکشد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمان رحیمی به زندان می‌رود، گفت: حکم قطعی شده و باید اجرا شود اما تشریفات اداری دارد و باید از متهم دعوت کنند تا در مورد رد مال و پرداخت جزای نقدی، اقدام کند.

انتهای پیام/