گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۳۶ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر

خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک شد

خبرگزاری آنا: غلامعلی خوشرو سفیر ایران در سوئیس به عنوان سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک منصوب شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، غلامعلی خوشرو سفیر کنونی ایران در سوئیس (برن) به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک منصوب شد.

وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرده که جمهوری اسلامی ایران همچنان مراتب اعتراض خود را نسبت به عدم صدور روادید برای نماینده معرفی شده قبلی اعلام می‌دارد و پیگیری رویه‌های غیر حقوقی دولت میزبان از طریق ساز و کارهای قانونی در سازمان ملل در دستور کار نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که باید برای حفظ منافع ملی کشور و ارتقاء جایگاه ایران در عرصه‌های بین‌المللی فرصت سازی کرد تا حداکثر منافع ملی تامین گردد و حضور موثر و فعال ایران در سازمان ملل به‌ویژه با توجه به شرایط بحرانی منطقه‌ای و بین‌المللی بیش از پیش ضرورت دارد.

گفتنی است آمریکا بعد از معرفی حمید ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل با ارائه اتهاماتی مانع حضور وی در نیویورک شد.

خوشرو در سالهای اولیه پس از انقلاب ( 1361) دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه را به منظور تربیت دیپلمات های متعدد و متخصص تاسیس کرد و به مدت هشت سال ریاست این مرکز دیپلماسی را به عهده داشت. وی سپس به مدت هفت سال سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک بوده است.

خوشرو در دولت‌های هفتم و هشتم معاون وزیر امور خارجه در امور آموزش و پژوهش و سفیر در کشور استرالیا بوده و در سالهای 84 – 1380 همزمان با اوج گیری مناقشات هسته ای در مقام معاونت حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در مذاکرات هسته ای و طراحی نحوه تعامل با طرف های مذاکراتی نقش فعال داشت.

وی دانش آموخته جامعه شناسی در دانشگاه تهران ، دانشگاه تربیت مدرس و مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی در نیویورک می باشد.

خوشرو سالها به تدریس در دانشگاه های مختلف کشور نظیر دانشکده روابط بین الملل ، دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت معلم پرداخته است.

انتهای پیام/