گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۲۲ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
یادداشت/

حکایت آن ۲۸.۵ میلیارد تومان ناچیز

خبرگزاری آنا: مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، امروز از سهم "ناچیز" مطالبات معوق در این بانک خبر داد، اما جالب است بدانیم رقم کل این مبلغ "ناچیز" میلیاردها تومان است.

اسماعیل لله‌گانی امروز در نشستی خبری در پاسخ به پرسش همیشگی خبرنگاران درباره میزان مطالبات معوق بانک‌ها، اعلام کرد که مطالبات معوق این بانک زیر یک درصد و ناچیز است.

او در پاسخ به اصرار خبرنگاری مبنی بر اینکه رقم مطالبات غیرجاری چقدر است، اعلام کرد که این رقم هم اکنون به حدود 285 میلیارد ریال رسیده‌ است. در واقع 28.5 میلیارد تومان از دارایی این بانک در دست کسانی است که به هر دلیلی نتوانسته یا نخواسته‌اند آن را به بانک برگردانند.

گرچه شاید این رقم در مقابل 100 هزار میلیارد تومان کل مطالبات معوق نظام بانکی چندان قابل توجه نباشد، اما واقعیت این است که کم و ناچیز دانستن این ارقام، یکی از علل اصلی افزایش قابل توجه مطالبات معوق در نظام بانکی طی چند سال اخیر بوده‌است،‌ به طوری که هم اکنون بانک‌ها در وصول این مبالغ به شدت دچار مشکل شده‌اند.

از سوی دیگر تاوان بی‌توجهی بانک‌ها به بازگشت مطالبات معوق را مردم پرداخته‌اند؛ مردمی که هر بار برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و با این پاسخ مواجه می‌شوند که "فعلا منابعی برای پرداخت تسهیلات نداریم."

حمیدرضا نصیری نژاد

انتهای پیام/