گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۵۱ و در حوزه های فرهنگی - ۰ نظر

برنامه‌های رادیو ایران در ایام دهه فجر

خبرگزاری آنا: ویژه برنامه‌های دهه فجر رادیو ایران رهاورد و یادآور خاطرات انقلاب است.

به گزارش گروه فرهنگی آنا به نقل از روابط عمومی رادیو ایران، بهنام احمدپور مبارکه مدیر رادیو ایران با تاکید بر گرامیداشت دهه فجر گفت: "گروه‌های برنامه‌ساز رادیو ایران به منظور آشنایی شنوندگان با نهضت انقلاب اسلامی برنامه‌هایی  با عناوین صبح انقلاب، کوچه انقلاب پلاک 37، رهاورد، شمارش معکوس، سلطنت لرزان، موج انقلاب، شکوهی دوباره، فجر انقلاب، فجرآفرینان، یادمان باشد، سفیر سیمرغ، کوچه باغ موسیقی و گلبانگ را در یوم‌الله دهه فجر تقدیم شنوندگان رادیو ایران می‌کند".

مدیر جدید رادیو ایران در ادامه افزود: "برنامه‌های گروه جامعه با عناوین" صبح انقلاب ، کوچه انقلاب پلاک 37 و شناسا به موضوعاتی چون اتفاقات مربوط به روند شکل گیری انقلاب، انعکاس اخبار مربوط به افتتاح پروژه های جدید، انقلاب اسلامی، امام خمینی، ولایت فقیه و رهبری، مردم سالاری دینی، جهاد و شهادت، عدالت‌گستری و حکومت جهانی حضرت مهدی (ع)، استکبار‌ستیزی و مقابله با تروریسم، وحدت امت اسلامی، استقلال آزادی ، جمهوری اسلامی، گفت‌‌وگو با انقلابیون زمان پهلوی، انتقال ارزش‌های انقلاب از طریق خانواده به نسل آینده و نقش جوانان و روحانیون در پیشبرد اهداف انقلاب می‌پردازند".

به گفته مدیر رادیو ایران، "برنامه "صبح انقلاب" هر روز از ساعت 6:30 به مدت 80 دقیقه با آیتمی تحت عنوان روز شمار انقلاب با سخنان خسرو معتضد (کارشناس تاریخ) پخش می‌شود".
    
بهنام احمدپور مدیر رادیو ایران هم‌چنین با اشاره به برنامه‌های گروه سیاست رادیو ایران خاطر نشان کرد: "از دیگر بخش‌های ترکیبی و گفت‌وگویی، ویژه برنامه‌های سیاسی شامل "رویدادهای هفته ، موج انقلاب، بحث روز، شکوهی دوباره" است که زمان پخش آن به ترتیب ، 14:30، 11:15 ، 9:00 و 16:15 است و از مهم‌ترین محورهای آن مرور رویدادهای راهپیمایی 22 بهمن و دهه فجر، بررسی تطبیقی پیشرفت انقلاب در عرصه‌های مختلف در مقایسه با قبل از انقلاب به ویژه در حوزه‌های دفاعی، اعترافات سران رژیم پهلوی به خیانت های خود با استفاده از صداهای قدیمی خودشان، تبیین علل سقوط و اضمحلال رژیم پهلوی است.

او اضافه کرد: "هم‌چنین ویژه برنامه "سلطنت لرزان" روایتی مستند از برخی وقایع زمان پهلوی دوم و وابستگی‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی به کشورهای غربی است که به بررسی ده واقعه مهم دوران پهلوی شامل کاپیتالاسیون، قیام 15 خرداد، کودتای 28 مرداد و روز شهدای 17 شهریور که باعث سقوط این حکومت شده است می‌پردازد.

وی در ادامه تصریح کرد: هم‌چنین" شمارش معکوس" از برنامه‌های ترکیبی  ایام فجرگروه فرهنگ رادیو ایران است که وقایع انقلاب، حمایت روشنفکرانه حلقه برلین از رضاخان و تحولات فرهنگی در ایران ، غرب‌گرایی محمدرضا پهلوی  باستان‌گرایی افراطی، گسترش فساد اخلاقی و اقتصادی دربار ، اصلاحات ارضی،   قرارداد دارسی و.... که مهم‌ترین محورهای مباحث این برنامه از زبان مورخ انقلاب "خسرو معتضد" مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیر رادیو ایران درباره دیگر برنامه‌های رادیو در ایام دهه فجر نیز گفت: " رادیو ایران در این ایام، برنامه  ترکیبی "کوچه باغ موسیقی" در ایام پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سرودها و تصنیف‌های ویژه این ایام را تقدیم شنوندگان می‌کند تا همصدا با نغمه پیروزی ملت ایران باشد. این برنامه به‌ صورت زنده و به همت گروه ایران و فرهنگ رادیو ایران پخش می‌شود که شنوندگان می‌توانند ساعت 15 جمعه ها این برنامه را بشنوند".

به گفته او، گروه فرهنگ برنامه "گلبانگ" از دیگر برنامه هایی است که در ایام در 8 قسمت 30 دقیقه‌ای ساعت 15 تقدیم شنوندگان رادیو ایران می‌شود.علاوه براین، برنامه  "رهاورد" ویژه گروه دانش است که اختراعات و دستاوردهای علمی و اقتصادی انقلاب اسلامی را در ساعت   10:00 هر روز در دهه فجر پردازش می‌کند.

احمدپور گفت: "برنامه‌های "نسیم وصال و لحظه‌های آسمانی" با ساعت پخش 5:00 و 11:30 صبح، از ویژه برنامه‌های گروه اندیشه بوده که برنامه "لحظه‌های آسمانی" به موضوعاتی چون توجه به ریشه‌های دینی انقلاب و آموزه‌های اسلامی با حضور محمد عبد خدایی مبارز انقلابی سیاسی و زندانی ساواک می‌پردازد".

احمدپور با اشاره به  اهمیت برگزاری مسابقات ورزشی ویژه ایام پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داد: "برنامه  "روی خط ورزش" که کار گروه ایران و جامعه رادیو ایران است نیز به انعکاس اخبار مربوط به این‌گونه مسابقات ورزشی می‌پردازد. این برنامه با ساختاری ترکیبی و در10 قسمت، ایام دهه فجر ساعت 8 و 40 دقیقه و به مدت 20 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ایران می‌شود.

مدیر رادیو ایران اظهار داشت: "گروه ایران و اندیشه رادیو ایران نیز به مناسبت ایام دهه مبارکه فجر، برنامه "حدیث ولایت" را به مدت 5 دقیقه  به پخش سخنان مقام معظم رهبری در خصوص پیروزی انقلاب اسلامی ایران اختصاص داده است که شنوندگان  رادیو ایران می‌توانند ساعت 23 و 55 دقیقه شنونده این برنامه باشند".

مدیر رادیو ایران درباره دیگر برنامه‌ها نیز گفت: "هم‌چنین برنامه "سرای سخن" هر روز از ساعت 13:30 که به مدت 30 دقیقه تهیه شده که  فرازهایی از  سخنرانی‌های شخصیت های برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران درباره پیروزی انقلاب اسلامی ایران پخش خواهد شد. ایجاد علاقه و آگاهی در کودکان نسبت به رهبری (امام خمینی (ره)   و مقام معظم رهبری ) و میهمن اسلامیمان از طریق قصه‌هایی مرتبط با وقایع انقلاب اسلامی، رویکرد برنامه "شب بخیر کوچولو " رادیو ایران است که در     10 قسمت و به مدت ده دقیقه، ساعت 21 و 50 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ایران می‌شود".ژ

احمدپور تصریح کرد: "گروه ایران و خانواده رادیو ایران هم‌چنین تعداد 9 قسمت برنامه رادیویی را با عنوان "خانواده‌ای به نام ایران" راس ساعت 9 صبح و بصورت زنده تقدیم شنوندگان خواهد کرد که در این برنامه با داستان‌نویسان و شاعران و هنرمندانی که درباره پیروزی انقلاب اسلامی ایران آثارارزشمندی داشته اند گفت‌و گو خواهد شد".

برنامه "صحنه خیال" ،ویژه برنامه گروه ایران و فرهنگ رادیو ایران است که به صورت زنده پخش می‌شود و به اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ویژه جشنواره تئاتر فجر می‌پردازد.این برنامه به مدت 55 دقیقه در ساعت 23  از  تا  یکشنبه 12 بهمن هر شب بجز پنج شنبه و جمعه تقدیم شنوندگان رادیو ایران خواهد شد.

هم‌چنین، "سفیر سیمرغ" نیز عنوان برنامه‌ای دیگر از گروه ایران و فرهنگ رادیو ایران است که ویژه اطلاع رسانی اخبار ورویدادهای جشنواره فیلم فجر بوده و در مدت 55 دقیقه از شنبه 29- 25بهمن به تحلیل و نقد آثار ارائه شده به این جشنواره خواهد پرداخت. این برنامه ساعت 23 و 5 دقیقه از رادیو ایران پخش خواهد شد.

به گفته احمدپور، هم‌چنین برنامه " فجر، صدا ، حرکت" ساعت 19 تقدیم شنوندگان رادیو ایران می‌شود. این برنامه 85 دقیقه ای نیز به انعکاس اخبار و رویدادهای جشنواره فیلم فجر اختصاص دارد. گروه ایران و حماسه رادیو ایران نیز به منظور نکوداشت این ایام، برنامه "یادمان باشد" را به معرفی شهدای انقلاب اسلامی اختصاص داده است. این برنامه در 2 قسمت و در ساختاری ترکیبی و به مدت 15 دقیقه، در ساعت 21 و 35 دقیقه و برنامه"فجر انقلاب" نیز کاردیگری از همین گروه در 1 قسمت 3 ساعته و راس ساعت 16  پخش می‌شود.

گروه حماسه رادیو ایران  برنامه "فجرآفرینان" را در   11  قسمت و به مدت 30 دقیقه با موضوع بررسی پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در عرصه‌های دفاعی و بازتاب توانمندی‌های انقلاب اسلامی ایران در عرصه‌های  بین‌المللی آماده پخش کرده است که در ایام دهه مبارکه فجر ساعت 13 از رادیو ایران پخش می‌شود.

برنامه‌های "کوی نشاط" و "جمعه ایرانی" نیز محصول تلاش دفتر طنز رادیو ایران است که با ساختار نمایشی خود در قالب طنز با جشن ها و شادمانی‌های جامعه در این ایام همراه خواهد شد. این برنامه‌ها  از ساعت 9 صبح از رادیو ایران پخش خواهد شد.

هم‌چنین برنامه "شوقستان" گروه فرهنگ نیز هر شب ساعت 23 و 5 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ایران می‌شود، در ایام پیروزی انقلاب اسلامی  و در 5 قسمت 50 دقیقه ای به انعکاس اخبار و رویدادهای جشنواره‌های مختلف هنری دهه فجر و به ویژه هنرهای تجسمی می‌پردازد.

همه گروه‌های برنامه ساز رادیو ایران در قالب برنامه "راه شب" نقش حمایتی مردم از دستاوردهای انقلاب اسلامی وارزش‌های نظام و تلاش درراستای تقویت خودباوری وپایداری درعرصه های مختلف دفاعی را مورد توجه قرار خواهند داد. این برنامه با ساختار ترکیبی خود به مدت 120 دقیقه، ساعت 30 دقیقه بامداد تقدیم شنوندگان رادیوایران می‌شود.                                                           

علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه‌ها را از رادیو ایران بر روی موج FM ردیف90 MHZ و  AMردیف 900  KHZ دریافت کنند.

انتهای پیام/