گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۴۰ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه و تجارت اعلام کرد:

چین، مقصد ۲۹ درصد صادرات غیرنفتی ایران

خبرگزاری آنا: مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت گفت: در ۱۰ ماهه نخست سال جاری هشت میلیارد و ۱۱۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی به چین داشته‌ایم که این میزان، ۲۹ درصد کل سهم صادرات غیرنفتی ایران به جهان را شامل می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا سید مجتبی موسویان در همایش کاربردی تجارت با چین با بیان این که چین همسایه ما نیست، ولی بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است که در طول تاریخ اثرگذاری بسیاری بر اقتصاد ما داشته است، افزود: در 10 ماهه نخست امسال حدود 10 میلیارد و 300 میلیون دلار واردات از چین به کشور ما صورت گرفته‌است.

او با بیان اینکه برای گسترش روابط با چین در تلاشیم تا روند رو به رشدی در مبادلات با این کشور داشته باشیم، اظهارکرد: در صددیم رایزنان بازرگانی ایران را به شهرهای مختلف چین اعزام کنیم تا مسیر روشنی را برای تجار ایرانی و چینی ترسیم کنند.

در این مراسم، پنگ سان سفیر چین در ایران با بیان این که سال 2015 سال مهمی برای پیاده کردن ایده‌های راهبردی است و باید در مسیر جاده ابریشم به توسعه مشترکی برسیم، گفت: دستگاه‌های دولتی می‌بایست هماهنگی‌ها و رایزنی‌های بیشتری داشته باشند. همچنین وزارت خانه‌های دو کشور بهتر است در مورد ایده‌های راهبردی، مطالعات لازم را انجام دهد، چون ساخت یک کمربند و جاده‌ای در این بین مستلزم ایجاد بستری مناسب است.

وی با بیان اینکه چشم‌انداز خوبی برای توسعه صلح آمیز همکاری‌های مشترک دو کشور وجود دارد، اظهارکرد: ما دست در دست یکدیگر می‌توانیم در توسعه اقتصادی منطقه خودمان بکوشیم.

سفیر سابق ایران در چین نیز در این مراسم با بیان اینکه فرش دستباف یکی کالاهای مهم برای چینی‌هاست، گفت: در حال حاضر کشور چین از کشورهای هدف صادرات نفت، فناوری‌ها و نیز محصولات پتروشیمی ایران است.

صفری با اشاره به این که فرش دستباف، صنایع دستی و گیاهان دارویی قابلیت خوبی برای صادارت به چین دارد، تصریح کرد: متاسفانه خرمای ایران در پاکستان بسته بندی می‌شود و از آنجا به چین صادر می‌شود و از آنجا که طبع چینی‌ها شیرین است، به همین خاطر خرمای صادراتی ایران در چین طرفداران زیادی دارد.

وی ادامه داد: ما نمی‌خواهیم خودرو به چین صادر کنیم، اما در عین حال کالاهای خوب دیگری داریم که امکان صادرات آن به این کشور بزرگ و پر جمعیت وجود دارد.

به گفته صفری ایران می‌تواند با جذب توریسم از چین، صنعت گردشگری خود را گسترش دهد، چرا که در حال حاضر سالیانه 80 میلیون نفر گردشگر چینی به خارج سفر می‌کنند که ما می‌توانیم تعداد زیادی از این توریست‌ها را برای دیدن مراکز تاریخی قدیمی و پرجاذبه ایران به کشورمان جذب کنیم.

انتهای پیام/