گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۲۳ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
گزارش آنا از چهارمین اجلاس وزرای صنعت عضو گروه D۸

انتقاد نعمت‌زاده از سطح پایین همکاری‌ گروه D۸/امضای تفاهم‌نامه تاسیس دانشگاه D۸ با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی

خبرگزاری آنا: چهارمین اجلاس نشست وزرای صنعت کشورهای عضو کشورهای دی هشت، امروز با امضای تفاهم نامه تاسیس دانشگاه D۸ توسط دانشگاه آزاد اسلامی به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا، در این اجلاس نمایندگان 5 کارگروه همکاری‌های صنعتی، شرکت‌های کوچک و متوسط، انرژی، استاندارد، فناوری و تکنولوژی کشورها با یکدیگر به مذاکره پرداختند. هدف اصلی این نشست‌ها رسیدن به یک همگرایی در همکارهای صنعتی، جذب و انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک در بخش صنعت و در نهایت توسعه تجارت بود. این اجلاس امروز با حضور وزرای صنعت ایران، ترکیه و بنگلادش و دو قائم مقام وزیر کشورهای مصر و نیجریه و معاونان کشورهای مالزی، اندونزی و پاکستان به جمع‌بندی رسید.

انتقاد نعمت‌زاده از سطح پایین همکاری‌ گروه D8

وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از این که روابط تجاری و صنعتی بین اعضای گروه D8 بسیار کم است، گفت: ما باید با شناسایی ظرفیت‌های بالقوه یکدیگر، امکان استفاده بیشتر از مزایای کشورهای عضو را فراهم کنیم.

به گزارش آنا، محمدرضا نعمت‌زاده در چهارمین نشست کشورهای D8 با بیان اینکه این نشست فرصتی است تا کشورهای عضو از ظرفیت‌های یکدیگر مطلع شده و بر اساس این پتانسیل‌ها همکاری‌ها را توسعه دهند، گفت: ما قویا معتقدیم نشست‌های این چنینی علاوه بر بسترسازی برای کشورهای عضو در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری، موجبات نزدیکی فرهنگی ملت‌ها را نیز فراهم می‌کند.

وی افزود: نزدیکی فرهنگی میان ملت‌ها نقش بسیار مهمی در توسعه روابط همه جانبه میان کشور‌ها دارد و در واقع مقدمه همکاری‌های چندجانبه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ایده تشکیل گروه D8 در اکتبر سال 96 مطرح شد، اظهارکرد: D8 یک سازمان ایجاد همکاری‌های گسترده میان کشورهای عضو است و بر اساس دوستی‌ها پایه‌گذاری شده که هدف نهایی آن بسترسازی برای رشد پایدار اقتصادی این 8 کشور است.

وی ادامه داد: رشد پایدار اقتصادی در کشور‌ها یک پدیده چندوجهی است که تنها با افزایش تولیدات صنعتی همراه نمی‌شود و همه مولفه‌های توسعه را شامل می‌شود.

نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه امروز ما در اینجا گرد آمدیم تا در مورد توانمندی‌های بالقوه خود و سایر اعضا اطلاعات بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: این اطلاعات مهم و چند جانبه موجب می‌شود همکاری‌ها میان کشورهای D8 با سرعت بیشتری توسعه یابد.

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه کشور ما مدت طولانی است که با تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن روبه‌رو است، گفت: با وجود تحریم‌ها، صنعت ایران با کمک خداوند و کوشش متخصصان و سرمایه‌گذاران توانسته به دستاوردهای ارزشمندی در حوزه پتروشیمی، انرژی، آی سی تی، الکترونیک، ماشین آلات، مواد غذایی، مواد اولیه و... دست یابد.

ایران و ترکیه شهرک صنعتی مشترک تاسیس می‌کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ایران و ترکیه قصد دارند میزان مبادلات تجاری و بازرگانی خود را به 30 میلیارد دلار برسانند، گفت: یک شورای عالی در سطح روسای جمهور ایران و ترکیه برای توسعه مبادلات اقتصادی و بازرگانی تشکیل شده‌ است.

محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه چهارمین نشست وزرای صنعت گروه D8 در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه ایران و ترکیه در صنعت خودروسازی از بنیه قوی برخوردارند، در این زمینه همکاری‌های مشترکی میان دو کشور در حال شکل‌گیری است.

وی افزود:‌‌ همان طور که آمریکا و ژاپن در صنعت خودرو همکاری مشترکی دارند، ما هم فکر می‌کنیم دو کشور ایران و ترکیه می‌توانند در این زمینه کار کنند و در تولید خودروهای ملی نقش مهمی داشته باشند.

او با بیان اینکه یکی از اهداف گروه D8 توسعه همکاری‌های متقابل میان اعضاست، اظهارکرد: ما نسبت به انجام این همکاری‌ها بسیار خوش‌بین هستیم و در صددیم تا این مبادلات را بیش از پیش توسعه دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران در صدد تولید سالیانه سه میلیون دستگاه خودرو است و این کار نیاز به قطعه و سرمایه‌گذاری دارد، لذا همکاری‌های مشترک با کشور ترکیه در این زمینه برای هر دو کشور کاملا کارگشاست.

او با تاکید بر اینکه ایران می‌خواهد در صادرات جهانی خودرو نقش آفرین باشد، تصریح کرد: همکاری‌های مشترک میان ایران و ترکیه در صنعت خودروسازی می‌تواند امکان توسعه صنایع اتومبیل‌سازی میان دو کشور را فراهم آورد.

نعمت‌زاده در پاسخ به این پرسش که دولت یازدهم چه تسهیلاتی را برای خارجی‌ها در امر سرمایه‌گذاری فراهم کرده‌ است، گفت: ما برای هیچ کشوری مزیت خاصی در سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های اقتصادی و صنعتی فراهم نمی‌کنیم، چون از یک قانون قوی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی برخوردار هستیم که به موجب آن تمام کشور‌ها می‌توانند از این مزیت‌ها استفاده کرده و از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران بهره‌ببرند.

در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تفاوتی برای کشور‌ها قائل نیستیم

وی ادامه داد: متن قانون اساسی در امر جذب سرمایه‌گذاری خارجی هیچ تفاوتی را برای کشور‌ها قائل نیست و به همین منظور علاقه‌مندان ترک نیز می‌توانند به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مورد علاقه خود اقدام کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قرار است یک شهرک صنعتی مشترک میان دو کشور در خاک ایران تاسیس شود، گفت: یک شورای عالی در سطح روسای جمهور نیز تشکیل شده و اعضای دولت دو کشور به تناسب در این شورا حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: با وجود آن که بانک‌های ایرانی تحریم هستند و بانکهای خارجی نمی‌توانند در زمینه تعاملات با ایران همکاری داشته باشند، اما امید می‌رود که با مذاکرات پیش رو و به نتیجه رسیدن آن گشایشی در این زمینه ایجاد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه بیشتر مذاکرات کشورهای عضو D8 در این اجلاس به بخش صنایع، کشاورزی، حمل و نقل و انرژی مربوط بود، گفت: متاسفانه با وجود ظرفیت‌های بسیار گسترده کشورهای D8، حجم تجاری کشورهای عضو در سال گذشته فقط 150 میلیارد دلار بوده که البته باید این میزان به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد.

وی از ایجاد وب سایت‌هایی برای مبادله اطلاعات در بخش صنایع در کوتاه مدت خبر داد و گفت: در این بخش، زمینه‌های قابل سرمایه‌گذاری زیادی وجود دارد که می‌تواند گسترش یابد.

او با بیان اینکه روز گذشته از وب سایت خودرو رونمایی شد، اظهارکرد: مبادله اطلاعات توسط کشورهای عضو باید به روز شود تا زمینه توسعه همکاری‌های همه جانبه میان این کشور‌ها فراهم شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در مدت برگزاری این نشست در مورد پروژه خاصی به جمع بندی رسیدید یا نه، تصریح کرد: در مورد هیچ پروژه خاصی به جمع بندی نرسیدیم، اما در راستای توسعه زمینه‌ها و بسترهای همکاری‌های چند جانبه قرار شد در صنعت فولاد و سیمان، انجمن D8 تشکیل شود و یک کشور را نیز به عنوان مسئول این انجمن مشخص کنیم.

نعمت‌زاده همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا علاوه بر فرصت‌های سرمایه‌گذاری، در خصوص تهدیدهای موجود بر سر راه سرمایه‌گذاری D8 در کشورهای عضو نیز صحبتی به میان آمد یا نه، گفت: ما مصمم و جدی هستیم که به اهداف پیش بینی شده‌مان در زمینه توسعه پایدار اقتصادی کشورهای عضو دست یابیم.

امضای تفاهم‌نامه تاسیس دانشگاه D8 با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی

در حاشیه چهارمین نشست کشورهای D8، تفاهم نامه تاسیس دانشگاه D8 امضا شد.

بر پایه این گزارش، دکتر سید جواد انگجی، معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه تاسیس این دانشگاه یکی از تعهدات ایران در 5 سال قبل بوده‌است، گفت: جمعیت یک میلیارد نفری کشورهای عضو D8 و منابع عظیم انسانی آن‌ها بهترین فرصت و زمینه را برای توسعه همکاری‌های آموزشی علمی و انتقال فناوری میان اعضای این گروه به وجود آورده است.

او ادامه داد: در واقع امضای این تفاهم نامه در راستای توسعه همکاری‌های علمی کشورهای D8 است.

به گفته انگجی، هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی یک میلیون و 700 هزار نفر دانشجو در 420 واحد دانشگاهی در سراسر کشور را دارد و همین امر موجب شده تا این دانشگاه برای توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی در این زمینه پیش قدم شود.

انتهای پیام/