گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۰۱ و در حوزه های ورزشی - ۰ نظر
در گردهمایی معاونان تربیت بدنی آموزش و پرورش استان‌ها

مهدوی کیا: استعداد‌ها باید از محروم‌ترین نقاط ایران کشف شوند/برای ارتقای ورزش‌های پایه هیچ جا بهتر از مدارس نیست

خبرگزاری آنا: پیشکسوت فوتبال ایران تاکید کرد بهترین استعدادها همواره از محروم ترین نقاط کشور باید کشف شوند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری آنا مهدی مهدوی‌کیا در جلسه گردهمایی معاونان تربیت بدنی استان‌های کشور اظهار کرد: همیشه خودم را محصول ورزش آموزش و پرورش می‌دانم و خوشحالم که امروز امکانی فراهم شده است که بتوانم دینم را به آموزش و پرورش ادا کنم.

وی ادامه داد: سال چهارم ابتدایی که بودم وارد ورزش مدرسه‌ای شدم، در آن زمان یک معلم ورزش، انقلابی بزرگ را در ورزش مدرسه ما ایجاد کرد به نحوی که در آن سال مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کردم در رشته‌های هندبال، بسکتبال، دوومیدانی، والیبال و فوتبال به عنوان مدرسه نمونه انتخاب شد که همه این موفقیت‌ها حاصل تلاش‌های یک معلم ورزش دلسوز و علاقه‌مند بود.

مهدوی‌کیا با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند تحولی عظیم در ورزش ایجاد کند و دارای نقش بسیار مهمی است،گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته حضور آموزش و پرورش در بهبود وضع ورزش کمرنگ بود و بسیاری از مدارس هنوز معلم ورزش نداشتند.

ملی‌پوش سابق فوتبال ایران افزود: به اعتقاد من بسیاری از انتقاداتی که امروز به ورزش ایران می‌شود ناشی از ضعیف بودن ورزش‌های پایه است و تقویت ورزش‌های پایه در جایی جز مدارس میسر نیست.

سفیر المپیادهای ورزشی درون‌مدرسه‌ای ایران افزود: برگزاری المپیادهای درون‌مدرسه‌ای انقلابی مهم و حرکتی عالی در زمینه بهبود ورزش و استعدادیابی نخبگان ورزشی خواهد بود.

وی با بیان اینکه در دوران دانش‌آموز بودن خودش تمامی رشته‌های ورزشی را تجربه کرده است، افزود: در ابتدا عاشق هندبال بودم و اگر بستر هندبال در ایران مهیا بود هیچ‌گاه فوتبالیست نمی‌شدم. چهار سال به طور مداوم هندبال کار کردم و در دوره‌ای هم به ورزش دوومیدانی رو آوردم حتی در دوی 100 متر و 10 هزار متر موفق به کسب عنوان شدم.

مهدوی‌کیا با اشاره به اینکه راهی بهتر از ورزش مدارس برای ارتقای وضعیت و کیفیت فوتبال در ایران وجود ندارد خاطر نشان کرد: زمانی که در اروپا بازی می‌کردم همواره آرزو داشتم دانش آموزان ایران هم بتوانند در فستیوال‌های مهم فوتبالی که در سطح کیفی بسیار بالایی برگزار می‌شد شرکت کنند.

وی ادامه داد: اکنون اوضاع فوتبال پابه بسیار بد است و بسیاری از استعداد‌ها راه مناسبی برای رسیدن به جایگاه خود و پیشرفت ندارند.

مهدوی‌کیا اضافه کرد: باید نشان دهیم که استعدادهای ورزشی ایران چه توانمندی بالایی دارند و شرایطی مهیا کنیم که بتوانند توانایی‌های خود را به عرصه ظهور بگذارند متاسفانه در ایران چرخه میدان دادن به استعداد‌ها ضعیف است.

سفیر المپیادهای ورزشی درون‌مدرسه‌ای همچنین از حضور تیم فوتبال 11 ساله‌های ایران در یکی از تورنومنت‌های مهم اروپا خبر داد و گفت: این تورنومنت در سه رده 11، 13 و 15 سال برگزار می‌شود و ما تصمیم گرفتیم تیم 11 ساله‌هایمان را به این مسابقات اعزام کنیم. این رقابت‌ها خرداد سال آینده برگزار خواهد شد و دانش آموزانی که متولد 11/10/82 تا 11/10/83 هستند می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند.

مهدوی‌کیا اضافه کرد: با کمک آموزش و پرورش تصمیم داریم که استعدادهای فوتبال را از تمام نقاط کشور حتی روستاهای دورافتاده و محروم کشف کنیم اطمینان دارم در جایی که آموزش و پرورش وارد شود استعدادهای بر‌تر کشف خواهند شد.

این پیشکسوت فوتبال اضافه کرد: تصمیم داریم سه چهار مرحله اردو پیش از برگزاری این مسابقات برگزار کنیم تا در ‌‌نهایت تیم خوبی غربال شود.
انتهای پیام/