گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۵:۴۰ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر
معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان را جدی بگیرید/هاری یک بیماری کشنده است

خبرگزاری آنا: معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، گفت: ۶۰ درصد بیماری‌های عفونی بیماری‌هایی هستند که از حیوان به انسان منتقل می‌شوند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمود نبوی با اشاره به اینکه برنامه کنترل بیماری‌های زئونوز (بیماری‌های قابل انتقال مشترک بین انسان و حیوان) یک مشارکت بین بخشی با سازمان‌هایی مانند دامپزشکی و حفاظت محیط زیست است که سلامت حیوانات را تضمین می‌کنند، تاکید کرد: افرادی که با حیوانات سروکار دارند باید اقداماتی را رعایت کنند تا مبتلا به این بیماری نشوند.

وی با بیان اینکه بیشتر گروه‌های در معرض خطر بیماری‌های زئونوز، روستاییان و دامداران هستند، افزود: در مناطق شهری نیز افرادی که حیوانات را در منزل نگه می‌دارند، در معرض خطر هستند و لازم است به طور مرتب حیوانات‌شان تحت نظر دامپزشک باشند و واکسن‌ها و داروهای لازم را دریافت کنند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به همزیستی برخی از حیوانات مانند گربه‌ها و یا پرنده‌ها با انسان‌ها و نیز وجود برخی از حیوانات مانند سگ در حاشیه شهرها، بر ضرورت آموزش شهروندان در مواجهه با این حیوانات تاکید کرد و گفت: یکی از مهم ترین بیماری‌هایی که احتمال انتقال آن از طریق این حیوانات وجود دارد، هاری است و هاری یک بیماری کشنده است که هرکس علائم این بیماری را بگیرد متاسفانه فوت می‌کند.

نبوی با اشاره به اینکه در سال 92، چهار مورد ابتلا به این بیماری در کشور گزارش شده است، گفت: این افراد پس از گزش توسط حیوانات به مراکز درمان پیشگیری هاری مراجعه نکرده‌اند.

وی گفت: بالغ بر 600 مرکز درمان پیشگیری هاری در سراسر کشور به صورت رایگان و به طور شبانه روزی توسط کارشناسان دوره دیده به مراجعه کنندگان ارائه خدمت می‌دهند.

نبوی  افزود: اولین اقدام برای فرد گزیده شده، شستشوی محل گزیده شده به مدت 15 تا 20 دقیقه با آب و صابون، شستشو با بتادین و الکل و سپس تزریق واکسن و سرم است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به مشاهده یک مورد گربه مبتلا به هاری در غرب تهران گفت: شهروندان حتی المقدور نباید با حیوانات در تماس باشند و در صورت گزش توسط حیوانات حتما باید به مراکز درمان پیشگیری از هاری مراجعه کنند.

وی با اشاره به اقدامات سازمان دامپزشکی در این باره گفت: سالانه 500 تا 1000 مورد دامی مشکوک یا مورد گزش قرار گرفته و یا دارای علایم مشکوک در کل کشور توسط سازمان پزشکی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر تصریح کرد: با هماهنگی‌های انجام شده با سازمان‌های دامپزشکی، حفاظت محیط زیست و شهرداری، اقدامات لازم درخصوص کنترل این بیماری در حیوانات ولگرد شهر تهران و حیوانات صاحب دار به عمل آمده است. سالانه بالغ بر 150 هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور اتفاق می‌افتد که بیش از 10 هزار مورد مربوط به شهر تهران است و همه این موارد به طور رایگان در مراکز درمان پیشگیری هاری تحت واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

وی گفت: در مجموع 75 درصد موارد ثبت شده حیوان گزیدگی در کشور مربوط به سگ گزیدگی، 15 درصد گربه گزیدگی یا خراش توسط پنجه‌های گربه و بقیه مربوط به سایر حیوانات است که ضرورت دارد مردم آموزش های لازم را کسب نمایند تا در صورت گزش توسط پستانداران و یا خراشیدگی توسط آنها، بلافاصله به مرکز بهداشت درمانی مراجعه کند. 

انتهای پیام/