گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۴:۵۳ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر

جلسه انتخاب رئیس جمهور لبنان مجددا به تعویق افتاد

خبرگزاری آنا: هجدهمین جلسه پارلمان لبنان به علت به حد نصاب نرسیدن شمار نمایندگان به سرنوشت ۱۶ جلسه سابق دچار شده و قوه مقننه باز هم در انتخاب رئیس جمهوری جدید ناکام ماند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از واحد مرکزی خبر، جلسه چهارشنبه (امروز) پارلمان لبنان در روز 249 خلأ سیاسی، به علت به حد نصاب نرسیدن شمار نمایندگان به سرنوشت 16 جلسه سابق دچار شده و قوه قانونگذاری باز هم در انتخاب رئیس جمهور جدید ناکام ماند.

جلسه بعدی برای روز 18 فوریه تنظیم شده است.

بر اساس این گزارش، «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان علاوه بر جلسه امروز، تاکنون 17 موعد دیگر برای تشکیل جلسه انتخاب سکاندار جدید کاخ بعبدا تعیین کرده بود که نخستین جلسه در تاریخ چهارشنبه 23 آوریل (3 اردیبهشت) برگزار شد اما سمیر جعجع، نامزد جریان نزدیک به غرب یعنی «14 مارس»، نتوانست با آرای سفید «جریان 8 مارس» جریان نزدیک به مقاومت، رقابت کند و از رسیدن به پست ریاست جمهوری لبنان بازماند. جلسات دوم تا هفدهم پارلمان لبنان به علت به حد نصاب نرسیدن شمار نمایندگان تشکیل نشد.

لبنان از 25 ماه مه گذشته با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان با خلأ سیاسی مواجه شده و سیاستمداران این کشور هنوز نتوانسته‌اند بر سر یک نامزد، توافق کنند. دعوت‌های پی در پی رئیس پارلمان نیز به منظور پایان دادن به خلأ سیاسی راه به جایی نبرده است و به جز جلسه نخست، سایر جلسه به علت به حد نصاب نرسیدن شمار نمایندگان تشکیل نشدند.

بر اساس این گزارش، این نخستین بار نیست که لبنان با خلأ ریاست جمهوری در تاریخ سیاسی خود رو به‌ رو شده است بلکه پیش از انتخاب «میشل سلیمان» به عنوان رئیس جمهور، این کشور مدتی را بدون رئیس جمهور سپری کرده بود.

بر اساس نظام تقسیم قدرت در لبنان، رئیس جمهور باید از مسیحیان مارونی، نخست‌وزیر سنی و رئیس پارلمان شیعه باشد.

انتهای پیام/