گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۵:۰۶ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر
معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

آغاز نهضت حفاظت از تالاب‌های ایران

خبرگزاری آنا: معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست وضعیت کنونی تالاب‌ها را نشان دهنده بی‌توجهی و غفلت از این حوزه دانست و تاکید کرد: برای حفظ حیات بشر، تالاب‌ها باید حفظ شوند و قشر جوان و نوجوان بهترین گرو‌ه‌ها برای حفظ این گنجینه‌های طبیعی هستند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزای آنا، احمد علی کیخا معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری که در آستانه روز جهانی تالاب‌ها در بندر انزلی برگزار شد، با اشاره به سابقه ایران در حوزه حفاظت از محیط زیست به ویژه تالاب‌ها گفت: این پذیرفته نیست که کشوری که 44 سال قبل در سال 1971 برای نخستین بار میزبان 18 نفر از سران کشورهای مختلف برای امضای نخستین عهدنامه و کنوانسیون بین المللی در حوزه محیط زیست بود، امروز دچار چنین بحران‌هایی در حوزه تالابی خود باشد.

کیخا افزود: امروز بیش از 164 کشور دنیا با عضویت در کنوانسیون بین المللی رامسر متعهد به حفاظت از تالاب‌های خود شدند و این درحالی است که امروزه کشور ما بحران‌های متعدد در حوزه دریاچه ارومیه، تالاب بین المللی هامون، تالاب بین المللی انزلی، بختگان شادگان، پریشان، حورالعظیم و بسیاری دیگر از حوزه‌های تالابی خود مواجه باشد.

وی با بیان اینکه بیشترین بارش که نزدیک به 2000 میلی‌متر است در حوزه تالاب انزلی رخ می‌دهد، اظهار کرد: وضعیت و بحران حال حاضر تالاب انزلی نشان دهنده عدم توجه و غفلت از این حوزه است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شعار امسال روز جهانی تالاب‌ها «تالاب‌ها برای آینده ما» با تاکید بر نقش قشر جوان و نوجوان کشورهای مختلف جهان در حفظ تالاب‌ها اعلام کرد: این شعار حاوی دو نکته مهم است نخست آنکه باید برای حفظ حیات بشر تالاب‌ها حفظ شوند و سپس آنکه بهترین قشر اجتماعی که می‌تواند برای حفظ تالاب‌ها و جلوگیری از آینده مخاطره آمیز تخریب تالاب‌ها برای بشر کمک کند قشر جوان و نوجوان هستند.

آغاز نهضت حفاظت تالاب‌ها از ایران

کیخا با طرح این پرسش که چگونه می‌شود کشوری که 40 سال پیش با فهم اجتماعی و زیست محیطی درست خود آغاز کننده نهضت حفاظت از تالاب‌ها در جهان بوده است، امروز با چنین بحران‌هایی در این حوزه مواجه شود، گفت: رفع بحران‌های موجود نیاز به ایجاد اتحاد و عزم در بدنه دولتی و حاکمیتی و اجتماعی دارد.

وی ادامه داد: در همین راستا در سفری با‌ گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل در ایران به استان‌های مازندران و گیلان، علاوه بر بازدید از تالاب‌های موجود در دو استان، بازدیدی نیز از مرکز منطقه‌ای غرب آسیا که در ماه آینده با حضور فعال دو کشور فعال حوزه تالاب‌ها به میزبانی ایران افتتاح خواهد شد، صورت گرفت.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افتتاح این مرکز را فرصتی ارزنده برای ایرانیان به ویژه مردم رامسر برای حفظ و احیای تالاب‌های کشور دانست و با اشاره به جلسه هیات مرکزی این مرکز منطقه‌ای که طی اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد، گفت: همراهی نماینده مقیم سازمان ملل در ایران از آن جهت است که این مرکز باید با رویکردی بین المللی و به صورت مستقل انجام وظیفه کند و همراهی خوب بخش بین الملل می‌تواند منجر به کسب نتایج بهتر در بخش مسئولیت‌های اجتماعی این مرکز باشد.

کیخا افزود: این مرکز و کنوانسیون رامسر باید به عنوان ظرفیتی عظیم برای فعالیت‌های تالابی کشور و حتی توسعه منطقه و بهبود کیفیت زندگی مردم در نظر گرفته شود و بخش‌های مختلف از جمله شهرداری میراث اداره میراث اداره فرهنگی و گردشگری، همچنین آموزش و پرورش و بسیار از بخش‌های دیگر باید به این کنوانسیون به عنوان یک ظرفیت عظیم نگاه کند.

کیخا، روز جهانی تالاب هارا فرصتی برای ایجاد حساسیت نسبت به مسائل محیط زیست همچنین افزایش مطالبات محیط زیستی مردم در سراسر کشور دانست و افزود: مردم باید تلاش کنند تا علاوه بر اعلام درخواست‌ها و مطالبات خود به مسئولان در احیای تالاب‌ها، حفظ منابع آبی زیرزمینی کشو ر و به طور کلی حفظ محیط زیست کشور نقش و مشارکت پررنگ تری را برعهده بگیرند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست طرح پرسش از جوانان به ویژه قشر دانش آموز و دانشجو درخصوص وضعیت تالاب‌های کشور توسط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را از جمله برنامه‌های ویژه روز جهانی تالاب‌ها اعلام کرد و تصریح کرد: این اقدام تلاشی برای پذیرش نقش اجتماعی در جوانان در حوزه محیط زیست است.

کیخا برگزاری روز جهانی تالاب‌ها با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد و نهادهای اجتماعی را یکی از موفقیت‌های این حوزه در ایجاد پیوند میان بخش دولتی و مدنی جامعه برشمرد و گفت: در همین راستا از سال گذشته با همکاری دفتر عمران سازمان ملل متحد در ایران در حال تهیه و تدوین برنامه ملی برای دریاچه ارومیه و هشت تالاب دیگر کشور با محوریت مشارکت مردم محلی و بومی هستیم که به زودی به پایان خواهد رسید.

تدوین برنامه ششم توسعه با رویکرد مدیریت زیست بومی

کیخا افزایش اعتبارات معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از 3 میلیارد در سال 1391 به بیش از 10 برابر در سال جاری را بر همین راستا ارزیابی کرد و اعلام کرد: در بودجه سال آینده چیزی در حدود 5 میلیارد تومان اعتبار برای احیای تالاب بین المللی هامون، 5/2 میلیارد تومان برای احیای تالاب‌های فارس و چیزی در حدود 17 میلیارد تومان اعتبار ملی استانی برای احیای تالاب انزلی در نظر گرفته شده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: نیاز تالابی کشور بیش از این میزان اعتبار است ولی رشد و بهبود اعتبارات تخصیصی برای احیای تالاب‌های کشور نسبت به سال‌های پیش نشان دهنده تغییر نگاه و رویکرد دولت یازدهم به موضوع محیط زیست است.

وی با اشاره به وضعیت کنونی تالاب بین المللی هامون، تصریح کرد: محیط زیست موضوعی فرامرزی و هامون نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین ذخیره گاه‌های زیست کره در جهان که بخش قابل توجهی از تاریخ بشریت در کنار آن شکل گرفته و حتی در میان تمامی ادیان از قداستی خاص برخوردار است، نیاز به عزمی بین المللی برای احیا دارد و درهمین راستا از نماینده مقیم سازمان ملل در ایران خواسته‌ایم تا به ایران کمک کند با رشد و توسعه زندگی مردم ایران و اففانستان به عنوان دو همسایه هامون در احیای این تالاب مهم با همکاری داشته باشند.

محیط زیست متاثر‌ترین بخش از تحریم‌های بین المللی

کیخا با یادآوری تجربه موفق همکاری میان ایران در دفتر عمران سازمان ملل در دو موضوع حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، حفاظت از تنوع زیستی زاگرس، گفت: محیط زیست ایران آسیب‌های بسیاری از حوزه تحریم‌های ناعادلانه دیده است و امیدواریم با کسب نتایج مثبت از مذاکرات پیش رو و لغو تحریم‌ها علیه ایران شاهد گسترش نصیحت همکاری‌های بین المللی در حوزه محیط زیست باشیم.

معاون محیط طبیعی سازمان یکی از اقدامات مهم آموزشی در راستای حفاظت از تالاب‌های کشور را جمع آوری تمامی آداب و رسوم مردم محلی حوزه‌های تالابی کشور در خصوص حفظ تالاب‌ها همچنین حفظ تنوع زیستی گیاهی و جانوری تالاب‌ها اعلام کرد و افزود: استفاده از فرهنگ محلی برای آموزش مردم یکی از مهم‌ترین ارکان آموزش‌های نوین است.

وی همچنین ایجاد کارگروه‌های فرابخشی در استان‌های تالابی کشور برای جذب مشارکت نهاد‌ها و دستگاه‌های مسئول در امر حفاظت از تالاب‌ها را از دیگر اقدامات مهم در این خصوص برشمرد و ادامه داد: بطور مثال درباره تالاب انزلی با معضلاتی همچون جنگل تراشی و فرسایش خاک، سرریز پسماند از شهر‌ها و روستا‌ها مواجه هستیم و به همین دلیل یکی از اقدامات مهم تشکیل سه کمیته پسماند، فاضلاب، رسوبات زیر نظر استاندار با مشارکت دستگاه‌های مسئول جهت رفع چالش‌های موجود بود.

خط قرمز سازمان حفاظت محیط زیست

کیخا محیط زیست را از جمله حقوق عامه مردم برشمرد که بنا بر اصل قانون اساسی هیچ نوع تخریبی در آن نباید صورت گیرد و در همین راستا مسئولیت حفظ محیط زیست را به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار کرده است.

وی با تاکید بر اینکه خط قرمز سازمان حفاظت محیط زیست به کلیه پروژه‌های مخرب محیط زیست در کشور است، ادامه داد: نظر کار‌شناسی سازمان حفاظت محیط زیست فصل الخطاب فعالیت‌ها و پروژه‌های توسعه ملی قرار گیرد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با طرح این پرسش که آیا اکنون سازمان حفاظت محیط زیست از چنین جایگاهی برخوردار است، گفت: نظر کار‌شناسی ما ابراز صریح مخالفت با ساخت جاده جنگل ابر است اما در همین حال 150 نماینده با امضای نامه‌ای به رئیس جمهوری از وی خواستند با احداث اینجاده موافقت کند‌‌ همان اتفاقی که در مورد جاده گزوییه بافق به نوعی دیگر تکرار شد در آنجا نیز شورای تمام استان یزد بدون حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مصوب می‌کند که جاده‌ای که طی سال‌های گذشته منجر به تلفات بسیاری از یوزپلنگ‌های ایرانی شده است احداث شود.

انتهای پیام/