گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۵:۲۴ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برنامه‌های این سازمان را تشریح کرد

نیاز به بودجه ۵۰۰ میلیارد تومانی برای افزایش مرخصی زایمان

خبرگزاری آنا: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به تشریح برنامه ها و اقدامات این سازمان در بخش‌های مختلف درمانی، بیمه‌ای، عیدی و مسکن امید بازنشستگان پرداخت و و از ابلاغ بخشنامه اجرایی قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی و نیاز ۵۰۰ میلیاردی برای افزایش مرخصی زایمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، سیدتقی نوربخش در نشست خبری ظهر امروز از ابلاغ بخشنامه جدید کارگران ساختمانی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه قانون بیمه کارگران ساختمانی در سال جاری چندین بار مورد تغییر و بررسی قرار گرفت، نهایتا با تصویب مجلس و شورای نگهبان قانون جدید امروز ابلاغ و اجرایی می‌شود.

وی افزود: در سال 92، 9 هزار میلیارد ریال از محل مالیات ارزش افزوده به عنوان منابع بیمه کارگران ساختمانی به تامین اجتماعی پرداخت شد که این بودجه در لایحه اعتبارات امسال حذف و در نهایت قرار بود بر اساس متراژ واحدهای ساختمانی منطقه، 2 تا 4 درصد به تامین اجتماعی، کارفرما پرداخت کند که با این وجود نمی‌توانستیم تمامی 800 هزار نفر کارگران ساختمانی را بیمه کنیم اما ما بیمه آنها را قطع نکردیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با انتقاد از اینکه  شهرداری‌ها کارگران را برای بیمه معرفی نمی‌کردند، ادامه داد: بر اساس آمارهای مرکز آمار میزان ساخت و سازها به نصف تقلیل یافته به طوری‌که در تهران تا 40 درصد و در شهرستان‌ها نیز تا 68 درصد کاهش داشته است، بر همین اساس منابع سازمان تامین اجتماعی نیز کاهش یافت.

نوربخش گفت: می‌توانستیم 300 هزار نفر را بیمه کنیم و در نهایت به دنبال اصلاح قانون و مکانیزم تامین سطح پوشش اقدام کردیم که باعث تصویب قانون جدید و ابلاغ آن شد. بر این اساس، درصدی از تراکم پروانه ساختمان باعث افزایش 15 تا 20 درصدی سطح پوشش کارگران ساختمانی می شود که قرار است به تصویب هیات دولت برسد.

تصویب بودجه 58 هزار میلیاردی تامین اجتماعی

وی بودجه سازمان تامین اجتماعی در سال 94 را 58 هزار و 106 میلیارد و 55 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این بودجه در هیات امنای سازمان به تصویب رسیده است،‌ 92 درصد بودجه سازمان تامین اجتماعی توسط حق بیمه تامین می‌شود و مابقی آن نیز مطالباتی است که از دولت دریافت می‌شود.

نیاز به 500 میلیارد تومان برای افزایش مرخصی زایمان در سال 94

مدیرعامل تامین اجتماعی در خصوص عدم اجرای افزایش مرخصی زایمان برای بیمه‌شدگان این سازمان گفت: قانون‌گذار این مورد را مشخص کرده اما باید توجه داشته باشیم که منابع آن تامین شود در صورتی که سازمان تامین اجتماعی نیز  علاقمند است برای زنان چنین تسهیلاتی را در نظر گیرد البته به شرطی که منابع آن تأمین شود بر همین اساس در سال 94 به مبلغ 500 میلیارد تومان نیاز داریم. 

افتتاح بیمارستان میلاد 2 در کرمان

نوربخش همچنین از افتتاح 36 پروژه درمانی و بیمه‌ای در دهه فجر خبر داد و گفت: دو بیمارستان پیامبر اعظم(ص) کرمان سرمایه گذاری 170 میلیارد تومان و همچنین هامون در زابل در دهه فجر افتتاح می‌شود و 34 پروژه دیگر نیز بیمارستانی، بیمه ای و درمانی است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به وعده رییس جمهور مبنی بر راه‌اندازی 10 برند میلاد در کشور، گفت: برند میلاد یکی از سرمایه‌های ملی کشور است. این در حالیست که بیمارستان هامون زابل در دهه فجر رونمایی می‌شود.

واریز عیدی بازنشستگان در بهمن ماه

نوربخش درباره پرداخت عیدی بازنشستگان  یادآور شد: با مشخص شدن رقم عیدی از سوی دولت عیدی بازنشستگان در بهمن ماه واریز می‌شود و حدود 1300 میلیارد تومان در این خصوص در نظر گرفته‌ایم. همچنین بر اساس قانون سازمان تامین اجتماعی افزایش حقوق بر اساس ماده 111 و ماده 96 است که در ماده 96 باید نرخ تورم مشخص شود که بر همین اساس حقوق بازنشستگان نیز افزایش یابد و قطعا برای سال آینده به بازنشستگان کمک می‌کنیم.

آغاز ساخت مسکن امید بازنشستگان

وی درباره مسکن امید بازنشستگان، گفت: جلسات متعددی با وزیر مسکن و رفاه در خصوص مسکن امید بازنشستگان داشته‌ایم و سازمان تامین اجتماعی در این خصوص 200 میلیارد تومان در بودجه سال جاری اختصاص داده است و امیدواریم مراحل ساخت آن امسال آغاز می شود.

پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد با تامین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد با تامین اجتماعی گفت: ماهیانه 550 میلیارد تومان به مراکز طرف قرارداد با این سازمان پرداخت می‌شود و تمامی مطالبات مراکز طرف قرارداد تا اوایل آبان پرداخت شده و تمامی پزشکان عمومی و متخصص نیز تا پایان بهمن ماه تا دی ماه آنها پرداخت می‌شود.

وی گفت: در سال‌های گذشته پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد با تاخیر انجام می‌شد و در سال 91، 500 میلیارد تومان برای پرداخت عیدی‌ها تسهیلات دریافت کردند که این کار به سازمان تامین اجتماعی ضربه می‌زند.

نوربخش  به پرداخت مطالبات دولت به سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: از تعهدات دولت که در سال آینده حدود 15 هزار میلیارد تومان است با تصویب هیات دولت هزار میلیارد آن پرداخت شده است که  امیدواریم این روند ادامه پیدا کنند.

تحت پوشش قرار گرفتن اقلام دارویی بیمه‌ای

وی درباره تحت پوشش قرار گرفتن اقلام دارویی بیمه‌ای گفت: امروز جلسه شورای عالی بیمه تشکیل می‌شود و پس از این جلسه در خصوص اقلام جدید تحت پوشش بیمه‌ تصمیم‌گیری خواهد شد. تاکنون 2400 دارو تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

انتهای پیام/