گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۴:۰۲ و در حوزه های فرهنگی - ۰ نظر
/روی خط جشنواره تئاتر فجر/

قصه‌گویی لهستانی‌ها در سالن اصلی تئاتر شهر/ نمایش «کتاب‌ها» از پنجشنبه به جشنواره می‌آید

خبرگزاری آنا: نمایش «کتاب‌ها»، تولید کمپانی کومونا از کشور لهستان، در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

به گزارش گروه فرهنگی آنا و به نقل از روبط عمومی سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، این نمایش که پیش از این در جشنواره‌های مختلف لهستان چون کراکوف، بیالیشتوک و هنرهای معاصر شرکت کرده است، با یک گروه 11 نفره در سالن اصلی تئاتر شهر اجرا می‌شود.

مهم‌ترین نکته در اجرای این اثر، قصه‌گویی است. گروه نمایشی بدون هیچ مقدمه‌ای به سراغ قصه‌گویی می‌رود و تماشاگر را وادار می‌کند با علاقه ببیند و کشف کند.

این نمایش در سه بخش به تصویر کشیده می‌شود. بخش نخست، «کتاب مخترع»، به ریچارد با کمینستر فولر (آرشیتکت آمریکایی) که گنبد ژئودزیک (گنبدِ ساخته شده با سطوحِ هندسیِ) را ابداع کرده، تقدیم شده است. او نویسنده کتاب «زمین، فضا پیما» است که جایگاه سیاره زمین در جهان هستی را بررسی می‌کند.

بخش دوم نمایش، «کتاب آتش انداز»، داستان یک امپراتور چینی را بازگو می‌کند. این امپراتور، ناوگان عظیمی می‌سازد که توانایی سفر دور دنیا و تصرف همه آبهای جهان را دارد. اما او تنها کاری که می‌کند، فرستادن هدایای مختلف برای پادشاهان هند و موگادیشو است. بعد از آن هم دستور می‌دهد که همه کشتی‌ها سوزانده شوند.

بخش آخر این نمایش، «کتاب باغ» است که در جستجوی آرامش و صلح، بعد از به انجام رساندن درست کارهاست. این مکان جایی در میانه (برزخ) است. ولی حتی آن‌جا هم آن طور که باید باشد، نیست. 

نمایش «کتاب‌ها» از کشور لهستان، ساعت 20 پنجشنبه نهم بهمن ماه، نخستین اجرایش در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر را تجربه می‌کند و دو شب بعد هم روی صحنه می‌رود.

جشنواره تئاتر فجر، به ساختار ثابت نیاز دارد/ گفت‌و‌گو با مجید واحدی‌زاده، کارگردان نمایش «کافه سایه»

مجید واحدی‌زاده، کارگردان نمایش «کافه سایه» معتقد است، ایجاد ساختار ثابت و طولانی‌مدت در برگزاری هرچه بهتر جشنواره تئاتر فجر موثر است.

مجید واحدی‌زاده، کارگردان نمایش «کافه سایه» از اردبیل که در بخش مسابقه مرور تئاتر ایران حضور دارد، با اشاره به شکل‌گیری این اثر گفت: «از ابتدای سال، نمایشنامه‌های تولید شده توسط گروه‌مان را به شکل نمایشنامه‌خوانی اجرا می‌کردیم. این نمایشنامه نیز یکی از تولیدات گروه بود که توسط ابراهیم عادل‌نیا، یکی از اعضای گروه نوشته و خوانش شد.  این متن از قابلیت‌های اجرایی کافی برخوردار بود، بنابراین به جشنواره سراسری سوره ماه راه یافت و سپس به عنوان اثر برگزیده راهی فجر شد.»

او ادامه داد: «این نمایش به بررسی یک اتفاق در سه دوره زمانی متفاوت، حال، دهه 40 و دوره قاجار می‌پردازد.»

واحدی‌زاده با اشاره به شیوه‌های اجرایی نمایش «کافه سایه» اظهار کرد: «تلاش کردیم در این اجرا از نمایش ایرانی و انتزاعی بهره ببریم. در نمایش از عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی استفاده کردیم، در واقع از عروسک‌ها به سمت آدم ها می‌رویم.»

این کارگردان تئاتر که سیزدهمین حضورش را در جشنواره تئاتر فجر پشت سر می‌گذارد، در مورد اهمیت این رویداد هنرهای نمایشی توضیح داد: «بسیاری از هنرمندان خارجی، تئاتر ایران را به واسطه این جشنواره می‌شناسند. در این میان، جشنواره تئاتر فجر، همانند دیگر کارهای فرهنگی دچار آزمون و خطاست و در بیشتر مواقع، سلایق مختلف بر آن تاثیر داشته است.»

او افزود: «در دوره بیستم به عنوان یکی از برگزیدگان این جشنواره حضور داشتم. در آن دوره، جشنواره دچار سلیقه زدگی شد و بخش رقابت را حذف کردند. این اتفاق به تئاتر شهرستان ضربه بسیاری وارد کرد، چراکه جشنواره و رقابت در آن ایجاد انگیزه مضاعف برای کار کردن است. در بسیاری از شهرها اجرای عمومی وجود ندارد و کارها به انگیزه شرکت در فجر تولید می‌شوند. معتقدم اگر این جشنواره از ساختار ثابت برخوردار شود، می‌تواند به تئاتر کشور کمک ‌کند.»

نمایش «کافه سایه» نوشته ابراهیم عادل‌نیا و کار مجید واحدی‌زاده، پنجشنبه نهم‌ بهمن‌ماه، ساعت‌های 17 و 19 در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران اجرا می‌شود. بهار دالوند، مجید واحدی‌زاده، علی دانش، فرشید سلامت، نوید واحدی‌زاده و کیوان باقلچی بازیگران این اثر هستند.

سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر به دبیری اردشیر صالح‌پور 1تا 12بهمن ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/