گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۵۱ و در حوزه های سیاسی - ۰ نظر
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مطرح کرد:

دوره برخورد شعاری با مسائل کشور گذشته است/ طرح احداث بزرگراه شرقی ـ غربی در طول ساحل دریای خزر

خبرگزاری آنا: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به زیرساخت‌ها را مهم و شرط آن را حمایت از برنامه‌های دولت و پرهیز از مزاحمت‌های شعاری دانست و گفت: دوره برخورد شعاری با مسائل کشور گذشته است و باید با عقلانیت به آینده کشور بیندیشیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار استاندار، مدیران و مسئولان استان مازندران اظهار داشت: بهترین سرمایه، آگاهی مردم است که الحمدلله این سرمایه در کشور وجود دارد.

وی با تأکید بر تجربیات اجرایی خود برای شمال کشور و نقش آنها در توسعه گفت: ظرفیت‌های شمال کشور به گونه‌ای‌ است که اگر به آنها توجه شود، می‌تواند علاوه بر تحول همه‌جانبه در استان‌های شمالی موجب پیشرفت کشور نیز گردد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسعه و راه‌سازی را رگ حیاتی پیشرفت کشور دانست و بر اهمیت آن به منظور تسهیل در حمل و نقل و دسترسی آسان‌تر به استان‌های شمالی کشور تأکید کرد و گفت: در دوران دولت سازندگی، برای گسترش راه‌ها و بزرگراه‌ها، برنامه‌های زیادی داشتیم که به دلیل عدم پیگیری در دولت‌های بعد، متأسفانه هنوز به سرانجام مناسب نرسیده است.

طرح احداث بزرگراه شرقی ـ غربی در طول ساحل دریای خزر

بنا بر گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به طرح مطالعاتی ایجاد خط آهن با تونلی از زیر ارتفاعات البرز به مازندران گفت: اگر طرح ایجاد خطوط قطارهای سریع السیر در این مسیر عملیاتی شود، می‌توان طول سفر و مسافت شمال به مرکز کشور را کم کرد که علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، هزینه و انرژی باعث رونق هر چه بیشتر گردشگری خواهد شد.

در این دیدار که در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شد، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه به طرح احداث بزرگراه شرقی ـ غربی در طول ساحل دریای خزر اشاره کرد و گفت: می‌توان از مواد ساختمانی کف دریا برداشت و این بزرگراه را که چشم اندازی بسیار زیبا بین کوه و جنگل دارد، احداث کرد.

وی با ابراز نگرانی از مشکل تدریجی آب در کشور، به هدر رفتن نزولات جوی و آب رودخانه های فصلی در کشور اشاره کرد و گفت: طرحی برای احداث کانال سراسری آب از غرب تا شرق استان های شمالی کشور داشتیم که اگر اجرایی می شد، کشاورزان مشکل خشکسالی، سیل و غرق آبی نداشتند، چون آب‌های رودهای جاری از ارتفاعات البرز در آن کانال وارد و در هر منطقه به اندازه نیاز برداشت می شد و علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب، می توانست دشت های وسیع گرگان را نیز زیر کشت ببرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نقش بزرگراه‌ها در حمل ونقل کالاها و جذب گردشگر به ویژه توریست و آماده‌سازی بسترهای این کار تا ترکیه و پس از آن تا اروپا، گفت: شمال ایران و به خصوص مازندران همه جاذبه‌های طبیعی را برای توسعه صنعت توریسم و جذب گردشگران خارجی دارد و تحولی در افزایش اشتغال و رونق اقتصادی منطقه ایجاد می‌کند.

هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: اگر با نگاه علمی و آینده نگری مدیریتی، آن بزرگراه و این کانال را اجرایی کنید، مطمئن باشید مازندران محل رجوع سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خواهد شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توجیه مردم و مسئولان استان‌های شمالی کشور نسبت به مواهب دو طرح احداث بزرگراه و کانال سراسری آب را خدمت بزرگ به استان‌های گلستان، مازندران و گیلان دانست و گفت: اگر طرح زمان دوران سازندگی ادامه می‌یافت، امروز می‌توانستیم آن منطقه را با توجه به آب و هوای مناسب، دریا و جنگل، قطب گردشگری کنیم، چون همه کسانی که مناطق مشابه دنیا را دیده‌اند، بر امتیازات منحصر به فرد شمال کشور تأکید می‌کنند.

برای اولین بار دانشگاه آزاد طرح تولید انرژی از زباله‌ها را در دستور کار خود قرار داده است

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به مشکل انباشت زباله‌ها که اخیرا برای بیشتر شهرهای شمالی کشور مشکل‌ساز و باعث آلودگی محیط زیست شده، گفت: دنیا این تهدید را تبدیل به فرصتی برای تولید انرژی کرده و در ایران هم سرمایه علمی و نیروی انسانی این کار وجود دارد.

وی یادآور شد: برای اولین بار دانشگاه آزاد اسلامی طرح تولید انرژی از زباله‌ها را در راستای توسعه دانش محور در دستور کار خود قرار داده است که به عنوان نمونه اجرای تفاهم نامه این طرح در آمل منعقد شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری ایثارگری‌های مردم مازندران در دوران دفاع مقدس و تأکید بر حق آنان برای برخورداری از زندگی مناسب، گفت: باید زمینه‌های زندگی بهتر را برای مردم آن منطقه فراهم کنیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان این نکته که "به سواحل خزر در کشورهای همسایه رفته‌ام"، گفت: ساکنان مناطق ساحلی خزر در دیگر کشورها می‌گویند، بهشت دریای خزر سهم ایران شده است.

در آغاز این دیدار، «ربیع فلاح» استاندار مازندران گزارشی از اوضاع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی استان ارائه کرد و با اشاره به مشکلات بیکاری تحصیلکرده‌ها در استان گفت: اگر طرح‌های صنعتی و کشاورزی که در دوران دولت سازندگی برای استان در نظر گرفته شده بود، اجرا می‌شد، امروز مازندران نه تنها بیکار نداشت، بلکه می‌توانست از دیگر استان ها هم جوانان را جذب کند.