گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۵۲ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر

ایران و ترکیه شهرک صنعتی مشترک تاسیس می‌کنند

خبرگزاری آنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ایران و ترکیه قصد دارند میزان مبادلات تجاری و بازرگانی خود را به ۳۰ میلیارد دلار برسانند، گفت: یک شورای عالی در سطح روسای جمهور ایران و ترکیه برای توسعه مبادلات اقتصادی و بازرگانی تشکیل شده‌ است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه چهارمین نشست وزرای صنعت گروه D8 در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه ایران و ترکیه در صنعت خودروسازی از بنیه قوی برخوردارند، در این زمینه همکاری‌های مشترکی میان دو کشور در حال شکل‌گیری است.

وی افزود:‌‌ همان طور که آمریکا و ژاپن در صنعت خودرو همکاری مشترکی دارند، ما هم فکر می‌کنیم دو کشور ایران و ترکیه می‌توانند در این زمینه کار کنند و در تولید خودروهای ملی نقش مهمی داشته باشند.

او با بیان اینکه یکی از اهداف گروه D8 توسعه همکاری‌های متقابل میان اعضاست، اظهارکرد: ما نسبت به انجام این همکاری‌ها بسیار خوش‌بین هستیم و در صددیم تا این مبادلات را بیش از پیش توسعه دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران در صدد تولید سالیانه سه میلیون دستگاه خودرو است و این کار نیاز به قطعه و سرمایه‌گذاری دارد، لذا همکاری‌های مشترک با کشور ترکیه در این زمینه برای هر دو کشور کاملا کارگشاست.

او با تاکید بر اینکه ایران می‌خواهد در صادرات جهانی خودرو نقش آفرین باشد، تصریح کرد: همکاری‌های مشترک میان ایران و ترکیه در صنعت خودروسازی می‌تواند امکان توسعه صنایع اتومبیل‌سازی میان دو کشور را فراهم آورد.

نعمت‌زاده در پاسخ به این پرسش که دولت یازدهم چه تسهیلاتی را برای خارجی‌ها در امر سرمایه‌گذاری فراهم کرده‌ است، گفت: ما برای هیچ کشوری مزیت خاصی در سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های اقتصادی و صنعتی فراهم نمی‌کنیم، چون از یک قانون قوی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی برخوردار هستیم که به موجب آن تمام کشور‌ها می‌توانند از این مزیت‌ها استفاده کرده و از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران بهره‌ببرند.

وی ادامه داد: متن قانون اساسی در امر جذب سرمایه‌گذاری خارجی هیچ تفاوتی را برای کشور‌ها قائل نیست و به همین منظور علاقه‌مندان ترک نیز می‌توانند به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مورد علاقه خود اقدام کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قرار است یک شهرک صنعتی مشترک میان دو کشور در خاک ایران تاسیس شود، گفت: یک شورای عالی در سطح روسای جمهور نیز تشکیل شده و اعضای دولت دو کشور به تناسب در این شورا حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: با وجود آن که بانک‌های ایرانی تحریم هستند و بانکهای خارجی نمی‌توانند در زمینه تعاملات با ایران همکاری داشته باشند، اما امید می‌رود که با مذاکرات پیش رو و به نتیجه رسیدن آن گشایشی در این زمینه ایجاد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه بیشتر مذاکرات کشورهای عضو D8 در این اجلاس به بخش صنایع، کشاورزی، حمل و نقل و انرژی مربوط بود، گفت: متاسفانه با وجود ظرفیت‌های بسیار گسترده کشورهای D8، حجم تجاری کشورهای عضو در سال گذشته فقط 150 میلیارد دلار بوده که البته باید این میزان به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد.

وی از ایجاد وب سایت‌هایی برای مبادله اطلاعات در بخش صنایع در کوتاه مدت خبر داد و گفت: در این بخش، زمینه‌های قابل سرمایه‌گذاری زیادی وجود دارد که می‌تواند گسترش یابد.

او با بیان اینکه روز گذشته از وب سایت خودرو رونمایی شد، اظهارکرد: مبادله اطلاعات توسط کشورهای عضو باید به روز شود تا زمینه توسعه همکاری‌های همه جانبه میان این کشور‌ها فراهم شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در مدت برگزاری این نشست در مورد پروژه خاصی به جمع بندی رسیدید یا نه، تصریح کرد: در مورد هیچ پروژه خاصی به جمع بندی نرسیدیم، اما در راستای توسعه زمینه‌ها و بسترهای همکاری‌های چند جانبه قرار شد در صنعت فولاد و سیمان، انجمن D8 تشکیل شود و یک کشور را نیز به عنوان مسئول این انجمن مشخص کنیم.

نعمت‌زاده همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا علاوه بر فرصت‌های سرمایه‌گذاری، در خصوص تهدیدهای موجود بر سر راه سرمایه‌گذاری D8 در کشورهای عضو نیز صحبتی به میان آمد یا نه، گفت: ما مصمم و جدی هستیم که به اهداف پیش بینی شده‌مان در زمینه توسعه پایدار اقتصادی کشورهای عضو دست یابیم.

انتهای پیام/