گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۲۲ و در حوزه های سیاسی - ۰ نظر
در جلسه هیئت دولت صورت گرفت؛

دعوت رئیس جمهوری از مردم برای حضور باشکوه و گسترده در جشن ملی دهه فجر

خبرگزاری آنا: رئیس جمهوری در جلسه هیئت دولت با تبریک دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی به ملت ایران و همه کسانی که در جهان به انقلاب اسلامی ایران چشم امید دوخته‌اند، ایرانیان را به مشارکت و حضور با شکوه و گسترده در جشن ملی دهه فجر دعوت کرد.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز - چهارشنبه - در جلسه هیئت دولت گفت: ملت بزرگ ایران، امسال همانند سال‌های گذشته با حضور، مشارکت پرشور و نشاط گسترده‌تر خود در جشن‌های دهه مبارک فجر نشان می‌دهند که در برابر فشار دیگران خسته نشده و سر فرود نخواهند آورد و با تلاش کارگزاران نظام و با هدایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری به راه خود برای توسعه و پیشرفت کشور ادامه خواهند داد.

رئیس جمهوری افزود: در این ایام بیشتر یاد روزهایی هستیم که نهضت و انقلاب اسلامی به شکوفایی رسید و امام عزیز به وطن بازگشتند و مردم با شور و هیجان بیشتری آخرین قدم ها را برای سرنگونی استبداد برداشته و بنای پر برکت و رفیع جمهوری اسلامی را بنیانگذاری کردند.

اقدامات بسیار ارزشمند و بزرگ دولت در بخش سلامت ادامه می یابد

روحانی در ادامه سخنان خود با تقدیر از اقدامات انجام شده در بخش تحول سلامت، اظهار داشت: مردم از قبل پیروزی انقلاب اسلامی مشکلات فراوانی در بخش سلامت و درمان داشته و از کمبود متخصص و پزشک رنج می‌بردند و کسی که به بیماری صعب العلاجی مبتلا می‌شد مجبور بود همه دارایی خود را بفروشد و برای درمان به خارج از کشور سفر کند.

رئیس جمهوری اضافه کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چشم‌ها برای شفا از بیماری به دروازه‌های خارجی و مخصوصا غرب دوخته شده بود و خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب گام‌های مهمی در زمینه سلامت و توسعه مراکز پزشکی و همچنین خودکفایی در تولید تجهیزات پزشکی برداشته شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: البته مردم همچنان از هزینه‌های سنگین درمانی رنج می‌بردند از این رو دولت یازدهم برای نجات مردم از این معضل، از جمله تصمیماتی که اتخاذ کرده، سرمایه‌گذاری در بخش سلامت است به نحوی که برخی این دولت را بدرستی ، دولت سلامت نامگذاری کرده‌اند.

رئیس جمهوری با اشاره به بازدید سرزده‌ای که شب گذشته از یکی از بیمارستان‌های تهران داشته است، اظهار داشت: در این بازدید و عیادت از بیماران، همه بیماران از اقدامات انجام شده، رضایت داشتند و اقدامات بسیار ارزشمند و بزرگی که در این زمینه انجام شده، باید ادامه پیدا کند.

در ابتدای این جلسه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی در خصوص (طرح تحول نظام سلامت) به هیئت وزیران ارائه داد.

در این گزارش، شاخص امید به زندگی در بدو تولد، امید به زندگی سالم، سالهای از دست رفته عمر به تفکیک بیما ری ها و اختلالات و تأثیر آن در ارتقای اقتصادی، سهم هزینه‌های سلامت، شاخص‌های حمایت مالی، میزان پوشش بیمه سلامت، مدیریت بحران‌های دارویی و کاهش تعداد و اقلام کمبود دارو و تثبیت قیمت داروهای تولید داخل و حفاظت مالی از بیماران خاص و صعب العلاج به هیئت وزیران ارائه شد.

بر پایه این گزارش، دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت شامل بیمه نمودن افراد فاقد بیمه سلامت که بیش از 9 میلیون و 200 هزار نفر در آن ثبت نام کرده‌اند، کاهش پرداختی از جیب بیماران بستری در بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت از 37 درصد در بهار 1392 به 4.5درصد در آبان ماه 1393 عنوان شد.

در این گزارش، ارتقای خدمات ویزیت سرپایی، افزایش پنج درصدی زایمان‌های طبیعی رایگان و کاهش سزارین، ایجاد 15 پایگاه اورژانس هوایی و نصف شدن فقرای ناشی از هزینه‌های کمرشکن سلامت و ارتقای رضایت نسبی مردم را می توان از دیگر فواید « طرح تحول نظام سلامت» برشمرده شد.

انتهای پیام/