گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۲۲ و در حوزه های فرهنگی - ۰ نظر
در مراسم رونمایی از آخرین کتاب مرتضی احمدی عنوان شد:

مرتضی احمدی یک مردم شناس واقعی بود/ مردی که بر اصولش باقی ماند

خبرگزاری آنا: مراسم رونمایی از کتاب "مردی که هیچ بود" به همراه نقد و بررسی آثار مرتضی احمدی عصرگاه هفتم بهمن ماه به همت نشریه "بخارا" در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش گروه فرهنگی آنا به نقل از روابط عمومی نشریه "بخارا"، در ابتدای این نشست علی دهباشی سردبیر نشریه "بخارا" درباره زنده یاد مرتضی احمدی گفت: "ما پیش از این در زمان حیات زنده یاد مرتضی احمدی برای ایشان یک شب از شبهای بخارا را برگزار کردیم و در آن شب بهزاد فراهانی، سعید پورصمیمی و چند تن دیگر درباره ایشان سخنرانی کردند و فیلم مستندی از جواد آتشباری نیز به نمایش درآمد. در آن شب، استاد نیز سخنرانی مبسوطی ارائه کردند اما امشب در غیاب او این مراسم برگزار می‎شود".

او اضافه کرد: کتاب «مردی که هیچ بود» اثری است از احمدی است که متاسفانه بعد از خاموشی او منتشر می‎شود. در اینجا باید از امیر حسین زادگان ، مدیر انتشارات ققنوس که در مجلس حضور دارد تجلیل کنیم که همواره احمدی را در نگارش کتاب‎هایش مورد حمایت قرار می‎داد و همین امر باعث شد که تا کنون شش کتاب "کهنه‎های همیشه نو"،"من و زندگی"، "پرسه"، "فرهنگ بر و بچه‎های طرون"،" پیش پرده و پیش پرده‎خوانی" و سرانجام « مردی که هیچ بود" از این جمله به شمار می‌رود."

سپس ناصر تکمیل همایون، استاد علوم اجتماعی درباره زنده یاد احمدی گفت: "مرحوم مرتضی احمدی یک مردم نگار و یک آنتروپولوژیست برجسته است که بدون داشتن مدارک پر زرق و برق و چشمگیر و دهان پرکن از دانشگاه‌های بزرگ ، آن چنان در این عرصه خودنمایی کرده که کس به گرد پایش نخواهد رسید.او فردی است که با مردم زیست و در این زیستن به حقیقتی رسید که خودش را هیچ نمی‌دانست و کتاب کسی که هیچ بود را بر همین اصل نامگذاری کرده است."

او افزود: " خانواده مرتضی احمدی اصالتاً تفرشی بود. سابقۀ حضور این تفرشی‎ها در تهران به عهد فتحعلی‌شاه و حتی عهد کریم خانی می‎رسد. در آن زمان که تعداد باسوادهای هر ایالت به اندازه انگشتان دست بود، منطقه تفرش و آشتیان و گرکان تعداد بی‎سوادهایش به انگشتان دست می‎رسید. از دوره فتحعلی شاه به بعد سیاست فرهنگی دولت قاجار مبتنی بود بر جذب این طبقات با سواد و تحصیل کرده و سکنی دادن آنان در گوشه و کنار شهر تهران. بدین ترتیب بسیاری از مستوفی الممالک‎ها و منشی الممالک‎های قاجار و پهلوی اول همین تفرشی‎ها بودند." 

 

 نصرالله حدادی  نیز گفت: "نمی‎دانم این حسن اتفاق است یا از بد حادثه  و هر چه هست، مرتضی احمدی در روز و شبی به یاد ماندنی از دنیا رفت که تعلق خاطر بسیاری به آن داشت، یعنی سی‎ام آذر 1393، یعنی شب یلدای ایرانی، نام مرتضی احمدی حداقل نیم قرن است که در ذهن و خاطره من حک شده و من هرگز بازی زیبای او در سریال بچه محلش، یعنی علی حاتمی را از یاد نمی‎برم. اشاره‎ام به سریال «سلطان صاحبقران» است که مرتضی احمدی نقش نایب‎السطلنه را در این سریال ایفا می‎کرد. علی حاتمی و مرتضی احمدی بچه محله سراب وزیر امیریه گمرک و خیابان مهدی خانی بودند و به قولی بچه ناف تهران قدیم. امروز به بهانه رونمایی از کتاب « مردی که هیچ بود» آمده‏‎ایم هر چند که در آستانه چهلمین روز درگذشت او هم هستیم".

او اضافه کرد: "مرتضی احمدی آدمی بود که همواره بر اصولش باقی ماند و از رایو به خاطر بی‎احترامی به او تا آخرین لحظه عمرش قهر بود. او از میان ما رفت اما مردم ما هرگز او را فراموش نمی‎‌کنند و به نظر من او هنرمندی صادق، مردمی، دوست داشتنی، بی‎ریا، راستگو صادق بود و هرگز عزت نفسش را از دست نداد. "

در ادامه این مراسم هم چنین، ارسلان فصیحی خاطره‎ای از دوران همکاری‏اش با مرتضی احمدی را نقل کرد و بعد از آن  فیلمی از مرتضی احمدی که در محل انتشارات ققنوس از وی ضبط شده به نمایش درآمد.

انتهای پیام/