گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۴۴ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر

آغاز رای‌گیری در پارلمان افغانستان به کابینه وحدت‌ملی

خبرگزاری آنا: از لحظاتی پیش رای‌گیری برای ۱۹ کاندیدای پیشنهادی کابینه دولت وحدت ملی در پارلمان افغانستان آغاز شده است و سرنوشت این افراد امروز مشخص خواهد شد.

به‌گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، از دقایقی پیش پارلمان افغانستان روند رای‌گیری برای تایید صلاحیت 18 کاندیدای وزیر و کاندیدای ریاست کل امنیت ملی را آغاز کرد.

براساس این گزارش، 18 کاندیدای مذکور در یک هفته گذشته برنامه کاری‌شان را به پارلمان ارایه کردند.

از میان 25 کاندیدای وزارت، روسای «افغانستان بانک» و ریاست امنیت ملی که به وسیله ریاست‌جمهوری به پارلمان معرفی شده بودند، تنها مدارک 18 نفر به وسیله نمایندگان پارلمان تایید شده است.

نحوه رای‌گیری

تعرفه‌هایی که به وسیله دبیرخانه مجلس نمایندگان چاپ شده است، دفترچه‌ای با 19 برگه با رنگ‌های مختلف است. هر برگ برای یک کاندیدا اختصاص یافته است.

رای‌گیری در پارلمان به طور محرمانه انجام می‌شود و روند اجرای آن به وسیله تلویزیون‌های دولتی و خصوصی به طور زنده پخش می‌شود.

هنگام رای‌گیری اعضای مجلس به نوبت تعرفه‌های رای را دریافت می‌کنند و به طور محرمانه مقابل نام کاندیدای مورد نظر خود علامت صحیح (به معنی رای موافق) و یا چلیپا (به معنی مخالف) می‌گذارند و آن را در صندوق‌های موردنظر می‌اندازند.

اگر تعرفه دو علامت داشته باشد باطل و اگر برگه هیچ علامت نداشته باشد، رای سفید شناخته می‌شود. در پایان رای‌گیری صندوق‌ها خالی و به وسیله هیات اداری مجلس شمارش و نتیجه اعلام می‌شود.

انتهای پیام/