گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۴۶ و در حوزه های فرهنگی - ۰ نظر
/روی خط جشنواره موسیقی فجر/

از درخشش استعدادهای جوان تا فعالیت گروه‌های بانوان

خبرگزاری آنا: شش گروه موسیقی لرستان در سی‌امین جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه می‌روند.

گروه‌های "نوای سیمره"، "زاگرسیان ایران زمین"، "آوا"، "ایرانی"، "زاگرس" و "فلک‌الافلاک" در استان لرستان در قالب جشنواره سی‌ام موسیقی فجر به صحنه می‌روند.

روز  24  بهمن گروه "نوای سیمره" به خوانندگی مهران غضنفری ساعت 19 در لرستان به صحنه می‌رود. هم‌چنین روز 25 بهمن، جشنواره موسیقی فجر در لرستان میزبان گروه "آوای پارسیان" که ساعت 19 برنامه اجرا می‌کند.

26 بهمن ساعت 19 نیز گروه "آوا" به خوانندگی وحید تاج به صحنه می‌رود و  روز  27 بهمن گروه "ایرانی" به سرپرستی  پژمان طاهری و خوانندگی آراش کمانگیر میزبان مخاطبان جشنواره در لرستان است. روز  28 بهمن ساعت 19  گروه "زاگرس" به خوانندگی ایرج رحمانپور در لرستان برنامه اجرا می‌کند و 29 بهمن در همین روز و ساعت این گروه به خوانندگی سیف‌الدین آشتیانی و فیروز رضایی  به صحنه می‌رود.

آخرین اجرای جشنواره در لرسان به گروه "فلک‌الافلاک" به خوانندگی بردیا مهرآرا اختصاص دارد که روز 30 بهمن ساعت 19 به صحنه می‌رود.

سی‌امین جشنواره‌ بین‌المللی موسیقی فجر به دبیری حسن ریاحی 24 بهمن تا یکم اسفندماه در تهران و 7  استان برگزار می‌شود.

اجرای موسیقی خاطره‌انگیز بانوان

گروه موسیقی «سیمین سپهر» به سرپرستی و خوانندگی سوسن سپهری در بخش بانوان از زیرمجموعه بخش جنبی سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر روی صحنه می‌رود. سوسن سپهری درباره این اجرا گفت: "من چند سال است که در عرصه موسیقی بانوان فعالیتم را به‌ طور جدی پی‌گرفته‌ام. در نخستین اجراهایم بیشتر سعی در بازخوانی قطعات خاطره‌انگیز داشتم تا مخاطب بتواند ارتباط لازم را با من برقرار کند. پس از آن کم کم این رویه را تغییر دادم و بخشی از اجراهایم را به بازخوانی و بخشی را هم به خواندن کارهایی که برای خودم ساخته شده بود اختصاص دادم".

او افزود: "در جشنواره امسال هم، قطعاتی را در دو بخش اجرا می‌کنم. بخش اول بازخوانی قطعاتی چون «مشتاق» ساخته داریوش رفیعی، «فردا تو می آیی» ساخته هوشمند عقیلی، «امیدم را مگیر از من» به آهنگسازی انوشیروان روحانی  است. اما در بخش دوم کارهایی را می خوانم که برای نخستین بار است که روی صحنه می‌روند."

گروه موسیقی «سیمین سپهر» آغازگر بخش موسیقی بانوان بوده و 24 بهمن ساعت 18:15 دقیقه در فرهنگسرای نیاوران به اجرای برنامه خواهد پرداخت. بخش بانوان سی‌امین جشنواره موسیقی فجر، میزبان هفت گروه است که در طول جشنواره، هر شب ساعت 18:15 در فرهنگسرای نیاوران به صحنه می‌روند.

درخشش تکنوازی‌ها
سیاوش ظهیرالدینی عضو هیات انتخاب بخش رقابتی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی درباره آثار این بخش گفت: "آنچه من در این بخش دیدم برایم جالب بود. آثار به دو دسته کاملا متفاوت تقسیم می‌شدند، یا خیلی خوب بودند و یا خیلی ضعیف که طبیعتا رقابت بین همین گروه‌های خیلی خوب انجام می‌شود. بهتر است گروه‌های جوانی که در جشنواره پذیرفته نشده‌اند کار را بیشتر جدی بگیرند و سعی و تلاش بیشتری برای ارتقای سطح کیفی و بهبود آثارشان داشته باشند."
 
ظهیرالدینی، تکنوازی‌ها را یکی از بخش‌های درخشان جشنواره امسال دانست و گفت: "در این دوره از جشنواره ما شاهد تکنوازی‌های بسیار موفقی در جوانان بودیم و فکر می‌کنم تکنوازی‌ها از بخش‌های درخشان جشنواره امسال هستند و شک ندارم کسانی که این برنامه‌ها را ببینند با من هم عقیده خواهند شد".

حضور هنرمندان جوان دربخش استعدادهای درخشان
صدف الماسی هنرمند جوان که دربخش استعدادهای درخشان به اجرای برنامه می پردازد گفت: "شرکت در جشنواره موسیقی فجر آرزوی بسیاری از هنرمندان هم سن و سال من است. حضور در این جشنواره برای هر هنرمندی مهم است و نقش بسزایی در کارنامه کار حرفه ای او دارد.

این پیانیست هفده ساله که که با تکنوازی پیانو و اجرای قطعاتی مثل سونات مهتاب بتهون و اتود شوپن به روی صحنه خواهد رفت درباره جشنواره موسیقی فجر گفت: "یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این جشنواره وجود دارد و باعث ایجاد اشتیاق و انگیزه بین جوانان شرکت کننده می‌شود، حضور اساتید و بزرگان موسیقی کشور است. به این ترتیب نوازندگان جوان این فرصت را پیدا می‌کنند که هنر خود را در مقابل اساتید به اجرا بگذارند و از نظرات و تجربیات آنها استفاده کنند".

صدف الماسی جمعه 24 بهمن ساعت 15 در تالار رودکی به صحنه می‌رود. در بخش استعدادهای درخشان سی‌امین جشنواره موسیقی فجر  24 اجرا در طول جشنواره ساعت 15 در تالار رودکی به مخاطبان ارائه خواهد شد.

اجرای گروه چهارفصل در بخش رقابتی
وحید وحید پور سرپرست گروه "چهارفصل" که در بخش رقابتی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی در شب دوم سی‌امین جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه می رود گفت:  "موسیقی کلاسیک مانند موسیقی پاپ درآمدزا نیست، از این رو نیاز به حمایت و توجه بیشتری دارد.

او اضافه کرد: "جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، بی‌شک بزرگترین رویداد موسیقایی ایران است و هر نوازنده با این نام آشناست. امسال نیز برای سومین بار است که در چهار سال اخیر جزو شش گروه منتخب بخش موسیقی کلاسیک غیر ایرانی بوده و در جشنواره حضور داریم. آنچه در این جشنواره‌ها مهم است ، کشف استعدادها و از آن مهم‌تر حمایت از این افراد و گروه‌ها در تولید و نشرآثار فاخر هنری واجرای کنسرت‌ها است. بی‌تردید اگر اینگونه عمل کنیم به یقین هر سال پر بارتر از سال قبل خواهیم بود".

گروه موسیقی "چهارفصل" روز 25 بهمن ساعت 18:30 در سالن رودکی به صحنه می‌رود.در سی‌امین جشنواره موسیقی فجر، 24 گروه با اجرا در سالن‌های رودکی و برج آزادی با هم رقابت می‌کنند.

انتهای پیام/