گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۱:۳۹ و در حوزه های فرهنگی - ۰ نظر
/روی خط جشنواره تئاتر فجر/

گلبرگ ابوترابیان: تماشاگران برای دیدن نمایش‌های خیابانی، همراه با داوران حرکت می‌کنند

خبرگزاری آنا: گلبرگ ابوترابیان از داوران بخش تئاتر خیابانی جشنواره فجر معتقد است، استقبال تماشاگران از این آثار، نشان از رضایت مردم از نمایش‌های خیابانی دارد که بسیار لذت‌بخش و امیدوار کننده است.

به گزارش گروه فرهنگی آنا و به نقل از روابط عمومی سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، گلبرگ ابوترابیان از داوران بخش تئاتر خیابانی، در خصوص کیفیت آثار راه یافته به این دوره از جشنواره گفت: «در طول روزهای برگزاری جشنواره و با مقایسه سطح کیفی آثار صحنه‌ای و خیابانی که از نزدیک شاهد آنها بوده‌ام، می‌توانم بگویم که سطح آثار نمایش‌های خیابانی به مراتب از کارهای صحنه‌ای بهتر بوده است.»

او ادامه داد: «به شخصه آثار خیابانی این دوره جشنواره را دوست دارم و شور اشتیاق زیادی را در مردم نسبت به تماشای آنها می‌بینم که جای بسی خرسندی است، زیرا این آثار مردمی هستند و توانسته‌اند با مردم ارتباطی موثر برقرار کنند. من علاقه و رضایت را به خوبی در چهره تماشاگران و مخاطبان این نمایش‌ها می‌بینم و لمس‌شان می‌کنم.»

ابوترابیان درباره ویژگی‌هایی که باعث جذب تماشاگران به نمایش‌های خیابانی شده است، توضیح داد: «خلاقیت بازیگران و ارتباط خوبی که با تماشاگران می‌گیرند، نشان از تمهیدات مناسبی است که از ذهن کارگردان به نمایش منتقل شده است. شاید مردم عادی تئاتر را از لحاظ نظری و مبانی هنری خیلی خوب نشناسند، اما حرکت آنان از مکان‌های مختلف، همراه با هیئت داوران برای تماشای دیگر نمایش‌ها، نشان از رضایت‌شان از نمایش‌های خیابانی دارد که بسیار لذت‌بخش و امیدوارکننده است.»

او در خصوص حمایت‌های مناسب برای ارتقای این‌گونه تئاتر گفت: «بسیاری از استادان و پیشکسوتان تئاتر در خصوص موانع و راهکارها سخن گفته‌اند، اما نیک می‌دانیم که مدیران این وظیفه خطیر را به عهده دارند که تئاتر خیابانی را ببینند و به آن اهمیت بدهند. شاید در وهله نخست، حمایت مالی آن‌چنان مورد اهمیت نباشد، اما باید بدانیم بسیاری از خلاقیت‌های کارگردانان به علت کمبود مالی تنها در حد یک ایده باقی می‌ماند.»

این مدرس دانشگاه در پایان گفت: «چه قدر خوب است نمایش‌های خیابانی در مکان‌های دیگر هم برای مردم اجرا شوند. بی‌شک مردم به راحتی با تئاترهای خیابانی روبرو می‌شوند و از آن کاملاً لذت می‌برند.»

گلبرگ ابوترابیان، دارای دو مدرک دکترای فرهنگ شناسی و آرت تراژی و همچنین فوق‌لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه فرهنگ و هنر مسکو است. او فعالیت در تئاتر را به عنوان بازیگر و نویسنده از سال  1373 آغاز کرد و سپس برای ادامه تحصیل راهی روسیه شد. ابوترابیان از اعضای هیئت داوران بخش خیابانی سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است.

حمایت از کودکان سرطانی در محوطه تئاتر شهر/ مهدی صالحیار: «حایات» نتیجه دو سال تمرین با بازیگران کم سن‌و‌سال است

مهدی صالحیار، نویسنده و کارگردان نمایش «حایات» اعتقاد دارد، آثار بخش خیابانی جشنواره سی‌و‌سوم تئاتر فجر، بسیار متفاوت و خوب بوده و با استقبال گرم تماشاگران روبرو شده‌اند.

مهدی صالحیار، نویسنده و کارگردان نمایش خیابانی «حایات»، در رابطه با نام و داستان این اثر گفت: «حایات، واژه‌ای کردی به معنی حیات و زندگی است. موضوع این نمایش در خصوص حمایت از کودکان سرطانی است و براین اساس، شخصیت‌ها و کاراکترهای نمایش همگی کم سن و سال هستند.»

این کارگردان که از شهر مرند در جشنواره امسال شرکت کرده است، ادامه داد: «در این نمایش، تعدادی کودک، طی یک داستان کوتاه از هم سن و سالان خود که مبتلا به بیماری سرطان هستند، حمایت می‌کنند و زندگی را به آنان باز می‌گردانند.»

صالحیار با بیان این‌که این نمایش از جمله کارهای فولکلوریک است که داستانی امروزی را روایت می‌کند، خاطرنشان کرد: «تقریباً نزدیک دو سال است که با کودکان کم سن‌و‌سالی که روی فرم حرکات بدنی و رقص تسلط دارند، برای اجرای این نمایش تمرین کرده‌ایم.»

این کارگردان با تاکید بر این‌که تئاتر خیابانی بسیار بهتر از بخش‌های دیگر جشنواره عمل می‌کند، افزود: «امسال در بخش تئاتر خیابانی، شاهد نمایش‌های متفاوت و با کیفیت خوبی بوده‌ایم که از سوی مخاطبان هم بسیار استقبال شده‌اند. از آن‌جا که تئاتر خیابانی، همه نوع سلیقه را در نظر می‌گیرد، هیچ‌‌گاه بدون تماشاگر نخواهد ماند.»

نمایش خیابانی «حایات» به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار، پنجشنبه نهم بهمن، ساعت 16:30 در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود.
سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری اردشیر صالح‌پور تا 12 بهمن ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/