گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۱:۴۵ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر
در نشست خبری هفتمین جشنواره ارگانیک شهر تهران مطرح شد

کمتر از یک دهم محصولات در ایران ارگانیک است

خبرگزاری آنا: رئیس سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران از برگزاری نمایشگاه ارگانیک خبر داد و گفت: این نمایشگاه از روز یازده بهمن آغاز و به مدت ۶ روز ادامه خواهد داشت. با این حال در این نمایشگاه تاکید شد که کمتر از یک دهم محصولات در ایران ارگانیک است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، سید احمد صفوی در این نشست با بیان اینکه در راستای توجه و اهمیتی که مدیریت شهری برای سلامت و محیط زیست شهروندان قائل است و تدابیر مصوبی که برای برگزاری سالانه محصولات ارگانیک دیده و همچنین برای جذب و تشویق تولید کنندگان به تولید محصولات ارگانیک این جشنواره برگزار خواهد شد.

وی افزود: سازمان میادین سعی کرده با برگزاری این نمایشگاه شهروندان را با این محصولات بیشتر آشنا کند و بر همین اساس امسال از توان انجمن‌ها نیز بهره‌مند شده‌اند.

صفوی با بیان اینکه محصولات نمایشگاه ارگانیک امسال در سه بخش طبیعی، گیاهان دارویی و نهاده‌های کشاورزی و نشریات در سه سال برگزار می‌شود افزود: بیش از یکصد غرفه امسال در نمایشگاه حضور خواهند داشت و طی مدت برگزاری نمایشگاه امکان عرضه این محصولات در کنار نشست‌های علمی و کارگاه‌های تخصصی فراهم خواهد بود.

رئیس سازمان میادین یادآور شد: این جشنواره تفاوت عمده‌ای با دیگر جشنواره‌ها دارد و آن هم این است که امسال با همکاری انجمن ارگانیک ایران برگزار می‌شود و از طرف دیگر صرفا محصولات عرضه نشده و در کنار آن آموزش نیز مدنظر گرفته شده است.

در ادامه این نشست مختار مهدی‌زاده دبیر انجمن ارگانیک با بیان اینکه برگزاری این جشنواره در هفته ارگانیک را به فال نیک می‌گیرم افزود: این اقدام با رویکردی جدید در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم بیشترین استفاده را برای شهروندان داشته باشیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه سودجویی‌هایی از ارائه محصولات ارگانیک در کشور صورت می‌گیرد و بر همین اساس هدف ما این است که مردم را با محصولات ارگانیک به طور کامل آشنا کنیم.

مهدی‌زاده گفت: بر همین اساس دست سازمان میادین را فشردیم و با همکاری سازمان بین المللی ارگانیک (آیفوم) و نماینده آن در ایران این جشنواره را برگزار خواهیم کرد. البته دانشگاه‌ها و موسساتی در ارتباط با آب و خاک هم در این نمایشگاه حضور دارند.

وی اضافه کرد: کارگاه‌های آموزشی ما از روز یکشنبه تا آخرین روز از ساعت 10 تا 12 در محل نمایشگاه برگزار می‌شود که اعضای آن هم تولید کنندگان و هم دانشگاهیان هستند. امید ما این است که مردم در این جشنواره حضور پررنگی یافته و به خصوص در کارگاه‌های آموزشی ما که به صورت رایگان برگزار می‌شوند شرکت کنند.

دبیر انجمن ارگانیک ایران تاکید کرد: جشنواره ارگانیک امسال در سه سالن به ارائه محصولات خواهد پرداخت و رویکرد ما رفتن به سوی استفاده از اصول کشاورزی ارگانیک که سلامت، ‌ انصاف، عدالت و مراقبت است. تلاش ما این است که این فرهنگ در جامعه گسترش یابد و نشان محصولات ارگانیک مانند نشان استاندارد در کشور رواج یابد.

وی تاکید کرد: محصولات ارگانیک می‌تواند از بسیاری از بیماری‌ها در کشور جلوگیری کند و بنابراین راهی جز رواج استفاده از این محصولات نداریم و تنها راه آن هم آشنایی کامل مردم با این محصولات است.

در بخش دیگری از این نشست محمدرضا اردکانی دبیر برگزاری کارگاه‌های علمی جشنواره ارگانیک گفت: در حال حاضر نسبت به بحث‌های سلامتی و محیط زیست و تغذیه توجهی جهانی به وجودآمده و جنبش جهانی ارگانیک در دنیا مدت هاست که آغاز شده اما در ایران حدود یک دهه است که مورد توجه قرار گرفته.

وی تاکید کرد: کشور ما پتانسیل بالایی برای تولید محصولات ارگانیک از جمله انار، پسته، زعفران، انجیر و... دارد. همیشه در دنیا تاکید بر این است که مصرف محصولات ارگانیک فرهنگ سازی شود و ما نیز برای این کار از برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌هایی در این خصوص استفاده می‌کنیم.

به گفته اردکانی در جشنواره امسال غرفه‌ای هم برای نقاشی‌های کودکان با مضمون آموزش‌های مسائل زیست محیطی و محصولات ارگانیک اختصاص داده شده است و هدف از آن آشنایی کودکان با این مسائل است.

وی همچنین گفت: در مراسم افتتاحیه جشنواره ارگانیک سخنرانان بسیاری خواهند بود و هر کدام از روزهای جشنواره تحت یک نام است بطوری‌که روز یکشنبه تغذیه و سلامت، دوشنبه فرهنگ غذایی، سه شنبه تجارت و بازار، چهارشنبه تعامل بخشی دولتی عمومی و خصوصی نام گذاری شده و در ‌‌نهایت روز آخر یعنی روز پنجشنبه با نام علم و پژوهش نام گذاری شده است.

به گفته وی امروزه بیش از 162 کشور جهان محصولات ارگانیک تولید می‌کنند و در 40 سال آینده که هیچ مواد شیمیایی وجود ندارد. کشورهای دیگر باید بدانند که چگونه می‌توانند مواد غذایی خود را بدون کمک مواد شیمیایی تولید کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 40 سال است که تولید محصولات ارگانیک در جهان آغاز شده و اکنون برخی کشور‌ها 20 درصد از محصولاتشان ارگانیک است، یادآور شد: طبق آمار آیفون در ایران تولید محصولات ارگانیک حدود کمتر از یک دهم است و مزارع و باغات کشور به همین اندازه تولید محصول ارگانیک دارند. بنابراین نیازمند ایجاد زیر ساخت‌های مناسب برای توسعه محصولات ارگانیک در کشور هستیم.

به گفته اردکانی صنایع غذایی، پوشاک، بهداشتی و آرایشی و مراقبتی همه می‌توانند به طور ارگانیک در کشور تولید شوند و در کنار آن نیز رستوران‌های ارگانیک و مشاغلی از این دست ایجاد خواهد شد که برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند کمک زیادی برای ایجاد این زیر ساخت‌ها باشد.

رئیس سازمان میادین نیز در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود الزام قانونی برای تولید ارگانیک گفت: برگزاری نمایشگاه ارگانیک از تکالیفی است که با توجه به حساسیت و اهمیتی که داشت در دویست و شصت و دومین جلسه شورای شهر در سال 88 مصوبه‌ای با عنوان «ساماندهی و ارتقاء عرضه محصولات کشاورزی» ‌برای آن به تصویب رسید.

صفوی افزود: یکی از بندهای این مصوبه برگزاری نمایشگاه برای آشنایی شهروندان در مصرف ارگانیک و ایجاد استفاده از این محصولات بوده است. دومین بند نیز ایجاد امکان عرضه محصولات ارگانیک در میادین و بازار‌ها بوده که بر همین اساس تفاهم نامه‌ای با انجمن ارگانیک منعقد کردیم تا کسانی که تولید ارگانیک دارند بدون تشریفات و با تخفیف 30 درصدی در بازار‌ها غرفه بگیرند.

دبیر انجمن ارگانیک اما با بیان اینکه در تولید محصول ارگانیک از مواد شیمیایی و مضر برای طبیعت و انسان استفاده نشده است گفت: برای شناسایی این محصول سازمان‌های بازرسی وجود دارد که گواهی معتبری برای محصول صادر کرده و اگر کشاورزی قصد تولید این محصول را داشته باشد دو تا سه سال طول می‌کشد تا زمین آن آماده کشت شود.

مهدی‌زاده یادآور شد: در ایران نیز چند شرکت بازرسی وجود دارد و مردم باید توجه داشته باشند که محصول ارگانیک حتما باید لیبل و شناسه تایید شرکت بازرسی و به خصوص نشان انجمن ارگانیک داشته باشد که این نشان در 137 کشور دنیا مورد تایید است.

در پایان این نشست مهدی‌زاده تاکید کرد: باید توجه داشت که همیشه امکان سواستفاده از محصولات ارگانیک و جود دارد و بر همین اساس باید نظارت در این مورد را افزایش داد و توجه داشته باشید که لزوما محصولات ارگانیک نباید داخل بسته بندی باشند اما باید گواهی معتبری روی آن‌ها نصب شده باشد.

این نمایشگاه از روز شنبه یازده بهمن به مدت شش روز یعنی تا روز هفدهم بهمن برگزار می‌شود و در این یک هفته از ساعت 9 صبح تا 9 شب در محل نمایشگاه‌های تخصصی در بوستان گفتگو تشکیل می‌شود.

انتهای پیام/