گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۴۸ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر
پژوهشگر ترکیه‌‎ای در گفت‌وگو با آنا:

اردوغان نمی‌تواند مانع خودمختاری کردستان سوریه شود/ترکیه از سقوط کوبانی حمایت می‌کرد

خبرگزاری آنا: یک پژوهشگر ترکیه‌‎ای گفت که اقدامات ترکیه درباره کوبانی به‌ گونه‌ای بود که حتی از احتمال سقوط کوبانی هم چشم پوشی کرد تا از ایجاد حکومت مستقل در شمال سوریه جلوگیری کند هر چند مدتی بعد به دلیل فشارهای بین‌المللی مقداری تغییر موضع داد.

مهمت کوچ در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری آنا با اشاره به اظهارات روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه مبینی بر عدم پذیرش استقلال ترکیه، تصریح کرد: مقامات ترکیه قبل از اینکه کردستان خودمختار در عراق نیز شکل بگیرد چنین موضع‌گیری‌هایی داشتند.

او ادامه داد: در آن زمان نیز ترکیه با تشکیل حکومت خود مختار در شمال عراق مخالف بود اما با مروز زمان و سیر تحولات منطقه و همچنین حمایت بین‌المللی از تشکیل اقلیم کردستان، مجبور شد که این مساله را بپذیرد.

وی با تاکید بر اینکه بنابراین مخالفت اردوغان واکنشی طبیعی است، اضافه کرد: باید منتظر بمانیم و ببنیم که در آینده نزدیک در رابطه با شمال سوریه چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا تجربه شمال عراق در شمال سوریه نیز اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

مهمت کوچ گفت: البته این مساله مستلزم این است که تحولات منطقه همین روند را ادامه دهد و همچنین حمایت‌های بین‌المللی هم برای تشکیل کردستان سوریه وجود داشته باشد.

این پژوهشگر ترکیه‌‎ای در مسائل خاورمیانه تاکید کرد: ترکیه مجبور است که تحولات منطقه را بپذیرد و موضع‌گیری مقامات ترک نیز تنها موضع‌گیری سیاسی است که از سیر تحولات ابراز نگرانی کرده‌اند.

وی اظهار کرد: قطعا روندی که در تشکیل اقلیم کردستان عراق پیش رفت در شمال سوریه نیز اتفاق خواهد افتاد و ترکیه نمی‎تواند جلوی این تحولات را بگیرد.

وی در ادامه به اقدامات ترکیه در زمان حمله تروریست‌ها به کوبانی اشاره و بیان کرد: در همان زمان و با اقداماتی که در مرز سوریه انجام می‌داد، مشخص بود که نمی‌خواهدحکومت خودمختار کردی در شمال سوریه شکل بگیرد و کوبانی استقلال داشته باشد به همین دلیل مرزهایش را برای تردد به کوبانی بست و حتی از کمک نظامی به این شهر خودداری کرد.

وی بیان کرد: اقدامات ترکیه به‌ گونه‌ای بود که حتی از احتمال سقوط کوبانی هم چشم پوشی کرد تا از ایجاد حکومت مستقل کردها در شمال سوریه جلوگیری کند هر چند مدتی بعد به دلیل فشارهای داخلی و بین‌المللی  مقداری تغییرموضع داد اما با اقدامات خود نشان داد که حاضر نیست یک واحد سیاسی جدید در شمال سوریه شکل بگیرد.

این پژوهشگر ترکیه‌‎ای اظهار داشت: مقامات ترکیه برای اینکه در آینده شاهد حکومت خودمختار در شمال سوریه نباشند، نخواست از عبور نیروهاى داعش از مرزهاى ترکیه به سوریه جلوگیرى کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور شد: هر چند نمی‌توان تشخیص داد تمامی کسانی که در مرزهای سوریه با ترکیه تردد می‌کنند چه کسانی هستند اما این مساله به ضرر ترکیه تمام شد و برداشت منطقه‌ای و بین‌المللی این شد که ترکیه داعش را در کوبانی هدایت ‌می‌کند و حتی موضع‌گیری‌های متعدد مقامات این کشور نیز نتوانست جلوی این مساله را بگیرد.

به گزارش آنا، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه دیروز در واکنش به آزادی کوبانی گفته بود: ما نمی خواهیم وضعیت عراق در سوریه تکرار شود و اکنون نمی توانیم بپذیریم که شمال سوریه استقلال پیدا کند، ترکیه نمی خواهد که همانند عراق در سوریه نیز منطقه خودمختار کُردنشین ایجاد شود.

اردوغان تاکید کرد: باید موضع ترکیه در قبال این مساله حفظ شود و در غیراین صورت شمال سوریه نیز مانند شمال عراق در آینده زمینه‌ساز مشکلات زیادی خواهد بود.

انتهای پیام/