گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۱:۰۷ و در حوزه های واحدهای دانشگاه آزاد - ۰ نظر
در راستای ایجاد منابع درآمدی غیرشهریه‌ای صورت گرفت؛

برداشت ۲۰ تن محصول سیب‌زمینی از مزارع آموزشی تحقیقاتی واحد جیرفت

خبرگزاری آنا: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت گفت:‌ در راستای ایجاد منابع درآمدی جدید و کاهش وابستگی به شهریه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت اقدام به کاشت سیب‌زمینی در بخشی از مزارع آموزشی تحقیقاتی کرده است.

دکتر مجید خزاعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، اظهار کرد: در راستای ایجاد درآمدهای جدید غیرشهریه‌ای، واحد جیرفت تمهیدات مناسبی را اتخاذ کرده است و با تشکیل کارگروه‌های مختلف اقتصادی دانش‌بنیان توانسته‌ایم در مسیر رشد و پیشرفت در حوزه اقتصاد گام‌های مؤثری را برداریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت افزود: پیش‌بینی می‌شود بالغ بر 20 تن محصول مرغوب سیب زمینی از مزارع آموزشی تحقیقاتی برداشت شود که این امر نقطهٔ عطفی برای ادامهٔ کار‌ها و پروژه‌های اقتصادی زودبازده و متناسب با سیاست‌های کلان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برای رشد و پیشرفت علمی تحقیقاتی و اقتصادی این مجموعهٔ بسیار بزرگ باشد.

وی با یاد آوری اینکه حرکت پر‌شتاب این واحد دانشگاهی در ابعاد مختلف صورت می‌گیرد، گفت: یکی از راه‌های پررونق در موضوع اقتصاد و سرمایه‌های کلان به‌کارگیری امکانات کشاورزی و وجود استادان مجرب و کار‌شناسان متخصص در این واحد دانشگاهی است که با در نظر گرفتن این امکانات دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت اقدام به کشت سیب زمینی و پیاز به شیوه‌های نوین علمی کرده است.

خزاعی با بیان اینکه واحد جیرفت علاوه بر کسب درآمد از گلخانه‌های جالیزی نیز از برداشت مرکبات برخوردار است که در سال‌های اخیر با توسعه گلخانه‌ها، مرکبات، نخیلات، احداث استخر پرورش ماهیان گرمابی، پرورش شترمرغ و دامداری و همین طور احداث کارخانه استخراج عرقیات و گیاهان دارویی مبادرت به کشت سیب‌زمینی و پیاز روی آورده است که بحمدالله برداشت خوبی داشته‌ایم.

وی اظهار کرد: با تصویب هیئت امنای استان نیز طرح اقتصادی استفاده از ضایعات و سرشاخه‌های نخل برای خوراک دام پالم پیت و هیزم شومینه به تصویب رسیده که به زودی پس از طی مراحل قانونی عملیات ساخت کارخانه با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی آغاز خواهد شد.

به گزارش آنا، تولید پالم پیت به عنوان بستر کشت هیدروپونیک به صورت آزمایشی از قبل آغاز شده است و با آنکه واحد جیرفت بنا دارد با استفاده از ظرفیت‌های کارخانه اسانس و عرقیجات گیاهان دارویی فاز دوم آن را با توجه به ظرفیت‌های موجود در مزرعه آموزشی تحقیقاتی خضرآباد واحد جیرفت به تولید آب آشامیدنی اختصاص دهد، بازار خوبی در کشور رقم خواهد زد و در این میان مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط اخذ شده است.

انتهای پیام/ع