گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۰:۳۷ و در حوزه های رسانه‌های دیگر - ۰ نظر
صادق زیباکلام:

غیر از احمدی‌نژاد،‌ گروه‌های حامی او هم باید از مردم عذرخواهی کنند

خبرگزاری آنا: استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران معتقد است که موضعگیری‌های شخصیت‌هایی مثل آقایان توکلی، زاکانی و نادران حالت فردی و شخصی است و ارتباطی با سکوت تشکیلاتی سایرین در قبال این موضوعات ندارد. بنابر این علاوه بر آقای احمدی‌نژاد گروه‌ها و حزب‌هایی که حامی دولت قبل بوده‌اند باید از مردم عذرخواهی کنند.

به گزارش آنا به نقل از ایران، در نشست «قدردانی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای پیشتاز در مبارزه با مفاسد اقتصادی» هر چند سخنرانان بر جناحی نبودن مبارزه با مفاسد تأکید کردند اما فضای حاکم بر این نشست، میهمانان و قدردانی شوندگان از داستان دیگری حکایت داشت. روز گذشته علیرضا زاکانی، الیاس نادران و احمد توکلی نمایندگان تهران در مجالس هفتم، هشتم و نهم به دعوت انجمن روزنامه نگاران مسلمان در فرهنگسرای اندیشه تهران حضور یافتند تا به عنوان فعالان سیاسی پیشتاز در مبارزه با مفاسد اقتصادی مورد قدردانی قرار گیرند. علاوه بر چهره‌های یاد شده از برخی مدیران یا خبرنگاران رسانه‌هایی که پیشتاز در مبارزه با مفاسد نامیده شدند، نیز قدردانی شد، اما برگزاری جناحی این برنامه هم علامت سؤال بزرگی در برابر ادعای فراجناحی بودن مبارزه با مفاسد از سوی برگزارکنندگان و سخنرانان ایجاد کرد.

برخی از فعالان سیاسی معتقدند سه چهره یاد شده در حالی کوشیدند تا تلاش‌های قابل قدردانی خود برای کشف فساد رحیمی و پیگیری برای رسیدگی به آن را به کل جناح اصولگرا نسبت دهند، که در طول دوران دولت‌های نهم و دهم اغلب تشکیلات و گروه‌های سیاسی این جناح حامی دولت احمدی‌نژاد بودند. اکنون گروهی از اصولگرایان درصدد زدودن شائبه سکوت‌شان در دوره بروز مفاسد اقتصادی در دولت احمدی نژاد هستند.

صادق زیبا کلام تحلیلگر مسائل سیاسی از همین زاویه می‌گوید: گویا برخی شنیده‌اند که ایرانی‌ها حافظه تاریخی خیلی خوبی ندارند اما اینقدر هم فراموشکار نیستند که ندانند چه جریان‌های سیاسی حامی دولت‌های نهم و دهم بودند و چه کسانی در برابر هر انتقادی، منتقدان را متهم به سیاه نمایی و وابستگی می‌کردند.

این استاد دانشگاه تهران به خبرنگار «ایران» می‌گوید: برخی برای فرار از پاسخ به افکار عمومی فرار به جلو می‌کنند و تلاش دارند که خود را از ارتباط با هر گونه تخلفات و فسادها و حمایت‌هایی که از دولت آقای احمدی‌نژاد داشتند تبرئه کنند حال آنکه به نظر من آنان باید نسبت به این همه فساد و تخلف دولت قبل پاسخگو باشند.

زیباکلام تأکید می‌کند: آنها به دنبال آدرس غلط دادن به مردم هستند و می‌خواهند جای شاکی و متهم را عوض کنند. آنها باید پاسخ دهند که چرا وقتی احمدی‌نژاد کابینه‌اش را خط قرمز خواند، هیچ حزب و گروه سیاسی به صورت رسمی واکنشی نشان نداد و چرا اساساً با این هشدار برخورد با نزدیکان احمدی‌نژاد به تعویق افتاد. به گفته وی موضعگیری‌های شخصیت‌هایی مثل آقایان توکلی، زاکانی و نادران حالت فردی و شخصی است و ارتباطی با سکوت تشکیلاتی سایرین در قبال این موضوعات ندارد. بنابر این علاوه بر آقای احمدی‌نژاد گروه‌ها و حزب‌هایی که حامی دولت قبل بوده‌اند باید از مردم عذرخواهی کنند.

انتهای پیام/