گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۰:۴۱ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر

انتقاد نعمت‌زاده از سطح پایین همکاری‌ گروه D۸

خبرگزاری آنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از این که روابط تجاری و صنعتی بین اعضای گروه D۸ بسیار کم است، گفت: ما باید با شناسایی ظرفیت‌های بالقوه یکدیگر، امکان استفاده بیشتر از مزایای کشورهای عضو را فراهم کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، محمدرضا نعمت‌زاده در چهارمین نشست کشورهای D8 که هم اکنون درحال برگزاری است، با بیان اینکه این نشست فرصتی است تا کشورهای عضو از ظرفیت‌های یکدیگر مطلع شده و بر اساس این پتانسیل‌ها همکاری‌ها را توسعه دهند، گفت: ما قویا معتقدیم نشست‌های این چنینی علاوه بر بسترسازی برای کشورهای عضو در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری، موجبات نزدیکی فرهنگی ملت‌ها را نیز فراهم می‌کند.

وی افزود: نزدیکی فرهنگی میان ملت‌ها نقش بسیار مهمی در توسعه روابط همه جانبه میان کشور‌ها دارد و در واقع مقدمه همکاری‌های چندجانبه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ایده تشکیل گروه D8 در اکتبر سال 96 مطرح شد، اظهارکرد: D8 یک سازمان ایجاد همکاری‌های گسترده میان کشورهای عضو است و بر اساس دوستی‌ها پایه‌گذاری شده که هدف نهایی آن بسترسازی برای رشد پایدار اقتصادی این 8 کشور است.

وی ادامه داد: رشد پایدار اقتصادی در کشور‌ها یک پدیده چندوجهی است که تنها با افزایش تولیدات صنعتی همراه نمی‌شود و همه مولفه‌های توسعه را شامل می‌شود.

نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه امروز ما در اینجا گرد آمدیم تا در مورد توانمندی‌های بالقوه خود و سایر اعضا اطلاعات بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: این اطلاعات مهم و چند جانبه موجب می‌شود همکاری‌ها میان کشورهای D8 با سرعت بیشتری توسعه یابد.

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه کشور ما مدت طولانی است که با تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن روبه‌رو است، گفت: با وجود تحریم‌ها، صنعت ایران با کمک خداوند و کوشش متخصصان و سرمایه‌گذاران توانسته به دستاوردهای ارزشمندی در حوزه پتروشیمی، انرژی، آی سی تی، الکترونیک، ماشین آلات، مواد غذایی، مواد اولیه و... دست یابد.

چهارمین نشست وزرای صنعت کشورهای D8 از ششم تا هشتم بهمن ماه سال جاری در هتل پارسیان آزادی در تهران برگزار شد. گروه D8 از کشورهای بنگلادش، مصر، ‌اندونزی، ایران، مالزی، نیجریه، پاکستان و ترکیه تشکیل شده‌است.

انتهای پیام/

تهران، فردا میزبان کشورهای عضو گروه دی هشت