گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۰:۴۷ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر
معاون درمان وزیر بهداشت خبر داد

حضور ۷۲۰۰ متخصص مقیم در ۴۰۰ بیمارستان مشمول طرح تحول نظام سلامت

خبرگزاری آنا: معاون درمان وزیر بهداشت گفت: حضور پزشکان مقیم در بیمارستان‌های دولتی منجر به بهره‌مندی به‌هنگام مردم از خدمات درمانی در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت شده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمد آقاجانی رئیس دبیرخانه اجرایی ستاد کشوری تحول نظام سلامت، اظهار کرد: به منظور بهره‌مندی به‌هنگام مردم از خدمات درمانی از طریق حضور دائم پزشکان متخصص در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت، این برنامه از اول خرداد 93 اجرا شده است که با گذشت 7 ماه از شروع برنامه 400 بیمارستان مشمول به طور کامل آن را اجرا و بیش از 7200 متخصص ما را در اجرای شایسته طرح همراهی کرده‌اند و به طور متوسط هرشب بیش از 843 پزشک متخصص در این بیمارستان‌ها مقیم هستند.

وی هدف از اجرای این برنامه را ارائه به‌ موقع خدمات درمانی، پاسخگویی 24 ساعته بیمارستان‌های درمانی و آموزشی درمانی، تعیین تکلیف بیماران توسط متخصص مربوط در بخش اورژانس در حداقل زمان ممکن، انجام به موقع ویزیت بیماران، اعمال جراحی و پروسیجرهای اورژانسی و در نهایت افزایش رضایت‌مندی مردم عنوان کرد.

آقاجانی ادامه داد: به منظور تضمین دریافت خدمات درمانی مناسب در هر ساعت شبانه روز و در همه نقاط کشور و ارتقای کیفیت خدمات و مراقبت‌های سلامت، دانشگاه‌های علوم پزشکی در بیمارستان‌های درمانی - آموزشی درمانی تابعه مکلف شده‌اند، از پزشکان متخصص یا فوق‌تخصص‌، فلوشیپ به عنوان پزشک مقیم استفاده کنند.

وی گفت: 17 رشته تخصصی و فوق تخصص مشمول این طرح می‌شوند و پزشک مقیم موظف است در تمام ساعات مقیمی، حضور فیزیکی فعال در بیمارستان‌های درمانی/ آموزشی درمانی داشته و اقدامات تشخیصی و درمانی مورد نیاز بیماران مرتبط با زمینه تخصصی خود را انجام‌‌دهد.

آقاجانی افزود: طی ارسال بخشنامه به  تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور مقرر شده است تمامی بیمارستان‌های 64 تا 96 تخت فعال حتما باید دارای یک پزشک مقیم از یکی از رشته‌های تخصصی داخلی، جراحی عمومی و یا طب اورژانس باشند. همچنین تمامی بیمارستان‌های درمانی - آموزشی درمانی جنرال با بیش از  96 الی 256 تخت فعال، ضروری است دارای دو تا چهار پزشک مقیم در رشته‌های تخصصی موردنیاز باشند. از سوی دیگر به دلیل بار بستری بیمار در  بیمارستان‌های درمانی - آموزشی درمانی جنرال با بیش از 256 تخت فعال، ضروری است این مراکز درمانی دارای چهار تا شش پزشک مقیم در رشته‌های تخصصی موردنیاز باشند.

وی ادامه داد: در راستای اجرای بسته مقیمی طرح تحول نظام سلامت و نظارت بر بخش‌های اورژانس بیمارستانی، تمامی  بیمارستان‌های استان تهران در شیفت عصر و شب، هفته گذشته توسط بازرسان وزارت بهداشت مورد بازدید قرار گرفتند. در این بازدیدهای متمرکز، حضور و کیفیت ارائه خدمات متخصص مقیم، نحوه عملکرد بیمارستان در خصوص اجرا و نظارت داخلی بسته مقیمی و میزان رضایتمندی بیماران از اجرای این طرح مورد بررسی قرار گرفت. عموم بیماران و همراهان آنها از حضور متخصصان رضایت داشتند و امید است که این طرح با تلاش و جدیت بیشتری ادامه یافته و خدمتی در شان هموطنان عزیز به آنها ارائه شود.

انتهای پیام/