گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۰۹:۵۳ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر

ظریف: رسیدن به توافق کاملاً ممکن و محتمل است/منتقدان انصاف را رعایت کنند

خبرگزاری آنا:ظریف درباره انتقادها از پیاده‌روی‌اش با کری با بیان اینکه انتقاد حق مردم و نمایندگان است، یادآور شد: منتقدان منافع ملی را در نظر بگیرند و حرف‌هایی نزنند که توسط دیگران مورد سوءاستفاده قرار گیرد همچنین امیدوارم انصاف را رعایت کنند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان سفرش دو روزه‌اش به ارمنستان در خصوص روند مذاکرات هسته‌ای با بیان اینکه مذاکرات به مراحل بسیار حساسی رسیده است، خاطرنشان کرد: اکنون در خصوص جزئیات و موضوعات ریز کار‌شناسی بحث می‌کنیم.

وی تصریح کرد: معتقدم اگر اراده سیاسی و واقع‌بینی لازم در طرف مقابل وجود داشته باشد مذاکرات کاملاً می‌تواند به نتیجه برسد حتی قبل از 4 ماه.

ظریف ادامه داد: قبلاً من و همکاران گفتیم راجع‌ به اصول بحث نمی‌‌کنیم، راجع‌ به جزئیات بحث می‌کنیم و درباره جزئیات در برخی موارد نظرات خیلی نزدیک است و در برخی موارد ممکن است هنوز درباره نظرات اختلافاتی وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: ‌ به اعتقاد من نیاز است که طرف مقابل این واقعیت را درک کند که اگر قرار است به توافق با ایران برسد توافق با حفظ فشار امکانپذیر نیست و ایرانی‌ها در برابر فشار توافق نمی‌کنند.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا معتقدید تا قبل از 4 ماه حصول توافق امکانپذیر است، افزود: رسیدن به توافق کاملاً ممکن و کاملاً متحمل است، اما طرف مقابل ملاحظاتی دارد و فشارهای سیاسی بر آن وارد می‌شود که ممکن است این اراده و تصمیم سیاسی را مقداری با مشکل مواجه کند.

وی همچنین از سفر وزیر خارجه چین به تهران در آینده نزدیک خبر داد و گفت‌: در حال برنامه‌ریزی برای انجام این سفر هستیم.

ظریف در خصوص انتقادات وارده به وی از جمله در خصوص پیاده‌روی‌اش با کری با بیان اینکه انتقاد حق مردم و نمایندگان است، یادآور شد: فقط همیشه درخواست کرده‌ام که دو نکته را در انتقاد در نظر داشته باشند اول منافع ملی که مهم‌ترین نکته است و حرف‌هایی نزنند که توسط دیگران مورد سوءاستفاده قرار گیرد و دوم انصاف که امیدوارم آن را رعایت کنند.

انتهای پیام/