گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۸:۰۷ و در حوزه های سیاسی - ۰ نظر
در دیدارهای امروز رئیس مجلس مطرح شد؛

تاکید لاریجانی بر رفع مشکلات و محرومیت‌های شهرستان کارون/ معدن یک پای استقلال اقتصادی کشور است

خبرگزاری آنا: علی لاریجانی عصر امروز -سه‌شنبه ۷ بهمن‌- در دیدار با مسئولان شهرستان کارون با اشاره به مشکلات موجود در این شهرستان، گفت: در حال حاضر کارون دچار مشکلات و محرومیت‌های زیادی است که باید در ابعاد مختلف به این جمعیت محروم و مومن توجه شود.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری آنا، علی لاریجانی عصر امروز (سه‌شنبه 7 بهمن‌ماه) در دیدار با مسئولان شهرستان کارون با اشاره به مشکلات موجود در این شهرستان گفت: در حال حاضر شهرستان کارون دچار مشکلات و محرومیت‌های زیادی است که لازم است در ابعاد مختلف به این جمعیت محروم و مومن توجه شود.

وی با بیان اینکه مردم شهرستان کارون دروازه‌بانان مومن جمهوری اسلامی ایران هستند، افزود: با وجود تمام مشکلات، مردم این شهرستان شرایط سخت اقتصادی کشور را درک می‌کنند، اما ما اینجا جمع شده‌ایم تا با حضور شما مشکلات مطرح و در رفع آنها به یکدیگر کمک کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه سال آینده نیز توجه خاصی به این امر خواهیم داشت، افزود: از طریق سیدشریف حسینی که نماینده‌ای فعال و عضو هیات رئیسه مجلس و پیگیر مسائل حوزه انتخابیه خود است در این زمینه اقدام خواهیم کرد تا شاهد رفع مشکلات این منطقه باشیم.

لاریجانی با بیان اینکه حرکت جهادی و همراه با شهادت در شهرستان کارون زنده و پویاست که ارزش بزرگی به شمار می‌رود، ادامه داد: سردار تقوی، شخصیتی مبارز، نترس، شجاع و افتاده بود که نمونه‌ای از تربیت اسلامی این شهرستان به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه سردار شهید تقوی در دفاع از حریم ولایت و در مقابل جریان تروریستی وحشی توانست قدم‌های استواری بردارد، توضیح داد: این امر نشان می‌دهد که منطقه شما افراد فهیم،‌ شجاع و انقلابی تربیت می‌کند و قدر و منزلت آنها در سطح ملی ارزشمند است.

سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز نیز در این نشست با بیان اینکه بعد از اعلام جدایی شهرستان کارون از اهواز، این شهرستان از رشد و توسعه قابل توجهی برخوردار نشده است، گفت: مشکلات فرهنگی این منطقه، از جمله موارد مهمی است که باید به آن توجه شود و با توجه به جمعیت زیاد این منطقه، توقعات از مسئولان بالاست و لازم است به این مسائل رسیدگی شود.

در ادامه این دیدار، امام جمعه این شهرستان با بیان اینکه شهرستان کارون یکی از اقطاب برنامه‌های مذهبی کشور است، توضیح داد: مراسم اربعین و برنامه‌های دهه غدیر از مهمترین برنامه‌هایی است که با حضور هزاران نفر برگزار می‌شود. با این وجود مسائل مربوط به بخش فرهنگی و تکمیل مصلای این منطقه از جمله مواردی است که باید در بودجه مورد توجه قرار گیرد.

همچنین فرمانداران شهرستان نیز با اشاره به مشکلات موجود در آن تصریح کرد: مشکلات مربوط به فاضلاب، آب شرب، مسائل بهداشتی و درمانی و موضوعات مربوط به آموزش و پرورش از جمله مشکلات مردم این شهرستان است که باید به طور جدی مورد رسیدگی قرار گیرد.

معادن بهترین مکان برای رفع بیکاری هستند

به گزارش آنا، رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین عصر امروز با مدیران انجمن های فعال حوزه معدن وسازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

در این جلسه مدیران بخش معدنی کشور ضمن تأکید بر ضرورت توجه به بخش معادن کشور بخصوص در استان های محروم بر فواید آن در بهبود شرایط اقتصادی کشور تأکید کردند.

لاریجانی با بیان اینکه در اهمیت بخش معدن و یکی از ارکان مهم استقلال اقتصادی کشور بودن آن هیچ تردیدی وجود ندارد گفت: تا آنجا که در توان داشتیم توصیه هایی در این زمینه به کمیسیون ها داریم که می توان در آینده کارگروهی در این بخش برای بودجه سال 94 و یا تدوین برنامه ششم ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه دولت نیز باید در راستای توجه به بخش معدن اقداماتی انجام دهد توضیح داد: در تمام شهرهای کشور شاهد وجود معادن هستیم که باید به آنها توجه شود تا آنجا هم که اطلاع دارم نظر وزیر صنعت و معدن نیز فرصت دادن به بخش خصوصی در این زمینه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معادن بهترین مکان برای رفع بیکاری هستند توضیح داد: یک زمانی توجه زیادی به نفت داشته و از معادن استفاده بهینه ای نکردیم بنابراین باید در این زمینه بررسی های لازم صورت گیرد تا نحوه کمک به این بخش چه از نظر بودجه ای و چه الزام صندوق توسعه ملی مشخص شود.

وی با تأکید بر لزوم بررسی و یافتن راه های موثر در کمک به اوضاع معادن گفت: باید نهضت معادن در کشور ایجاد شود تا هیچ معدنی بدون استفاده باقی نماند.

علی لاریجانی با اشاره به برخی اظهارات مدیران معدنی کشور مبنی بر وضعیت ذغال کشور و مشکلاتی که کارگران این بخش گریبانگیر آن هستند، گفت: در این زمینه قانون هایی که اجرا نمی شود را به مجلس اعلام کنید تا پیگیری صورت گیرد و موارد فاقد قانون نیز می توان در بودجه سال آینده مورد توجه قرار داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه در این امر می توان با سایر کشورها همکاری کرد افزود: در بخش معادن می توانیم فصلی برای فاینانس منطقه یا مشارکت با سایر کشورها در نظر بگیریم همچنین پیشنهادات بودجه ای خود را مطرح کنید که در صورت لزوم مجلس پشتیبانی خواهد کرد.

انتهای پیام/