گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۱۶ و در حوزه های دانشگاه - ۰ نظر
وزیر علوم:

عمر بسیاری از رشته‌های دانشگاهی سر آمده است

خبرگزاری آنا: وزیر علوم گفت : امروزه وظیفه علم و دانش نیز به لحاظ ماهوی عوض شده و هر عالمی که نتواند از علم خود در جهت پیشبرد اهداف اجتماعی در سطوح عالی استفاده کند، سرمایه عمر خویش را به هدر داده است.

به گزارش خبرگزاری آنا، محمد فرهادی در مراسم تجلیل از نفرات بر‌تر نوزدهمین دوره المپیاد دانشجویی کشور که امروز در سالن آمفی تئا‌تر دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد گفت: برگزیدگان المپیاد  های علمی نخبگان جامعه و چکیده و عصاره فضائل علمی این مرز و بوم هستند و امیدوارم این  نخبگان ، اسوه‌های اخلاق و تقوا نیز باشند که حتما همین گونه است زیرا علم و دانش بصیرتی به آدمی می‌دهد که طریقه ارشاد را تشخیص دهد.

وی افزود: به طور حتم  برگزیدگان علمی  صرفا به خود تعلق ندارند بلکه جزو سرمایه‌های کشور محسوب می‌شوند، لذا باید بکوشند تا در مسیر تولید دانایی قرار بگیرند که در دنیای مدرن  دانشمند کسی هست که صاحب مهارت و تخصص باشد و بتواند برعلوم بشری چیزی اضافه کند.

وزیر علوم تاکید کرد: کوشش نخبگان علمی جامعه باید در این جهت باشد که به سوی اهدافی گام بردارند که در نهایت به توسعه پایدار و همه جانبه در سطح جامعه منجر شود؛ دانشمندی که تنها و تنها انبانی از معلومات باشد اما نتواند راهکاری اجرایی برای خروج کشور از مشکلات ارائه کند، دانشمند امروزی نیست.

وی از تاسیس مراکز رشد علوم انسانی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در آینده تاسیس مراکز رشد علوم انسانی در برنامه‌های ما قرار دارد  تا بتوانیم از این علوم  به صورت کاربردی استفاده کنیم ،ما باید به سمت و سویی برویم که رشته‌های  جدید و میان رشته ای را در دانشگاه‌ها  ایجاد کنیم  چراکه بسیاری از رشته‌ها عمرشان سر آمده است.

دکتر فرهادی کیفیت سیستم آموزشی و توجه به دانشگاه کارآفرین را از برنامه‌های وزارت علوم  اعلام کرد و افزود: ما باید به ماموریت‌ گرا شدن  دانشگاه‌ها و کارآفرین بودن آن‌ها  توجه داشته باشیم و اینکه تلاش کنیم دانشگاهها به سمت تولید و  ثروت جهت گیری کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید دانشی که تولید می کنیم یا می اندوزیم، در نهایت منجر به نتیجه ای علمی، ملموس و عینی شود؛ به تعبیر دیگر در جهان انسانی تغییری قابل لمس و قابل نقد و بررسی ایجاد کند.

وی  همچنین در پاسخ به درخواست یکی از والدین نفرات برتر که خواستار رفع دغدغه های شغلی و گذران زندگی نخبگان شده و طرح این موضوع در هیات دولت شد، گفت: این نکته دغدغه بنده و دولت نیز هست و باید مورد توجه قرار بگیرد و من این موضوع را در هیات دولت مطرح می کنم.

بعد از سخنرانی وزیر علوم و با حضور دکتر ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور،  دکترمجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم،  دکتر سعید سهراب پور قائم مقام  رییس بنیاد ملی نخبگان،  دکتر محمود نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران،  دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه شهید بهشتی ودکتر محمدعلی برخورداری رییس دانشگاه علم و صنعت از 67 نخبه برگزیده نوزدهمین المپیاد علمی-دانشجویی کشور با اهدای لوح تقدیر شد.

گفتنی است : به نفر اول 2 سکه طلا، مدال طلا و لوح تقدیر، به نفر دوم 1.5 سکه طلا، مدال نقره و لوح تقدیر و به نفر سوم یک سکه طلا، مدال برنز و لوح تقدیر اهدا می‌شود.

انتهای پیام/