گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۱۷ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک فوق تخصص اورولوژی:

سنگ‌های ادراری سومین مشکل شایع دستگاه ادراری است

خبرگزاری آنا:یک فوق تخصص اورولوژی سنگ‌های ادراری را سومین مشکل شایع دستگاه ادراری دانست و گفت: اغلب بیماران مبتلا به سنگ‌های کلیه معمولا در سال‌های اولیه بلوغ مراجعه می‌کنند و حداکثر شیوع سنی آن در حدود ۲۸ سالگی است.

به گزارش گروه پزشکی خبرگزاری آنا، دکتر علیرضا قدیان گفت: یک اوج دیگر شیوع سنگ‌های ادراری در 55 سالگی است که تقریبا مختص به سنگ‌های عفونی و در زنان است. سنگ‌های کلیه در مردان 4 برابر زنان است اما اگر تنها سنگ‌های عفونی را در نظر داشته باشیم نسبت مرد به زن 2 به 3 است.

وی ادامه داد: آب و هوای گرم و قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که فرد را مستعد از دست دادن آب بدن می‌کند، می‌تواند ریسک سنگ‌سازی را افزایش دهد.هم‌چنین سابقه خانوادگی تشکیل این سنگ‌ها، اهمیت فراوانی دارد. در افراد مبتلا به سنگ در مقایسه با افراد عادی، احتمال داشتن فامیل درجه اول مبتلا به سنگ کلیه، دو برابر است.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی افزود: رژیم غنی از کلسیم، سدیم، پروتئین و هم‌چنین نداشتن تحرک افراد مبتلا به هیپر کلسیوری (افزایش ترشح کلسیم در ادرار)، افراد مبتلا به بیماری‌های گوارشی مثل التهاب روده یا ایلئوستومی، سابقه ابتلا به عفونت ادراری و بیماری‌های متابولیک، نقرس، بی‌تحرکی در ابتلا به سنگ نقش دارند.

دکتر قدیان درد، خونی شدن ادرار و عفونت را از نشانه‌های سنگ‌های ادراری برشمرد و افزود: اکثر قریب به اتفاق سنگ‌های ادراری با شروع حاد درد به علت انسداد و اتساع ناگهانی سیستم ادراری فوقانی تظاهر می‌کنند. معمولا شروع درد، ناگهانی و شدید است به گونه‌ای که ممکن است بیمار را از خواب بیدار کند. مکانیسم اصلی ایجاد درد کلیوی، انسداد ادراری است.در کل، سنگ‌های غیر مسدودکننده، به صورت دوره‌ای سبب درد عمقی و مبهم در پهلو یا پشت می‌شوند و اکثرا درد بیمار با تهوع و استفراغ نیز همراه است.

وی گفت: معمولا بیماران دچار خونی شدن آشکار ادرار و یا تغییر رنگ گهگاه ادرارمی‌شوند. عفونت می‌تواند در همراهی با انسداد در سنگ‌های قسمت فوقانی ایجاد شود. التهاب موضعی ناشی از عفونت، می‌تواند در ایجاد درد مشارکت داشته باشد. همراهی تب با علائم سنگ کلیه، یک اورژانس محسوب می‌شود.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی ادامه داد: حمام یا بخار آب گرم و مصرف مایعات در صورت عدم منع در درمان و دفع سنگ مفید است.

دکتر قدیان تصریح کرد: بیماران باید رژیم غذایی را رعایت کنند و در طول روز حداقل چهار لیتر آب بنوشند، از فعالیت زیاد بپرهیزند، با مشاهده نخستین عفونت ادراری به پزشک مراجعه کنند، هر چند وقت یک‌بار آزمایش ادرار انجام دهند و مراقب افزایش میزان اوره و کراتیین خود باشند.

وی یادآور شد: اکثر سنگ‌های حالب خود به خود دفع می‌شوند و به مداخله نیاز ندارند. احتمال دفع سنگ‌های 4-5 میلی‌متری حالب، 40 تا 50 درصد است. معمولا زمان دفع سنگ‌ها طی 6 هفته پس از آغاز علایم است. هر چه سنگ در قسمت‌ پائین‌تر حالب قرار داشته باشد، احتمال دفع آن افزایش می‌یابد.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی خاطرنشان کرد: هدف فوری درمان درد و هدف طولانی جلوگیری از  تخریب کلیه است. هنگام ایجاد درد حاد (اغلب ناشی از گیر کردن سنگ در مجاری) مسکن‌های مخدر و غیر استروئیدی مفید هستند. معمولا در چنین مواقعی اساس درمان انتظار برای دفع سنگ از طریق جریان ادرار است.

دکتر قدیانی در پایان خاطرنشان کرد: نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی 20 تا 22 خرداد ماه 94 در سالن همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود. این کنگره 17 امتیاز بازآموزی دارد.

انتهای پیام/