گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۰۶ و در حوزه های فرهنگی - ۰ نظر
/ روی خط جشنواره تئاتر فجر/

فریاد اعتراض یک کارگردان به جنگ در سالن اصلی تئاتر شهر / برنامه اجراهای روز هشتم جشنواره تئاتر فجر

خبرگزاری آنا: سی‌و‌سومین جشنواره بین ا‌لمللی تئاتر فجر، در هشتمین روز خود شاهد اجرای ۱۷ نمایش در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و رادیویی خواهد شد.

به گزارش گروه فرهنگی آنا، به‌نقل از روابط عمومی سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، چهارشنبه هشتم بهمن، 9 نمایش صحنه‌ای، هفت اثر خیابانی و یک نمایش رادیویی اجرا خواهند شد.

نمایش «عزیز شنگال» نوشته و کار دکتر قطب‌الدین صادقی به شیوه میدانی با حضور 61 بازیگر ساعت‌های 18 و 20:30 در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود. این اثر برگرفته از یک داستان واقعی است؛ عزیز، کودکی پنج ساله که بر اثر حمله داعش آواره شده است، پس از پنج شبانه روز سرگردانی در بیابان‌ها، از فرط تشنگی و شدت آفتاب کور می‌شود و در ‌‌نهایت جان خود را از دست می‌دهد. به گفته قطب‌الدین صادقی، «عزیز شنگالی»، اعتراضی است نسبت به سرنوشت تمامی بچه‌ها و زنانی که جان و هستی خودشان را در جنگ از دست داده‌اند.

«پپرونی» نمایش دیگری است که ساعت 18:30 و 20:30 در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود. این اثر نوشته سپیده خمسه‌نژاد و کارگردانی مسعود طیبی است که به بیان مسائل میان دو زوج جوان در فضای رئالیسم اجتماعی می‌پردازد. مسعود میرطاهری، شیوا مکی‌نیان، مسیح کاظمی و بهروز کاظمی بازیگران این نمایش‌‌اند.

تالار هنر نیز میزبان نمایش «مسافر راه شیری» نوشته و کار رضا جوشعار در بخش مرورو تئاتر ایران است. این نمایش که از شهر بندرعباس در این دوره از جشنواره حضور دارد، ساعت 17 و 19 به صحنه می‌رود.

همچنین نمایش «هم‌هوایی» به نویسندگی مهین صدری و کارگردانی افسانه ماهیان، ساعت 17 و 20:30 با نقش‌آفرینی باران کوثری، الهام کردا و ستاره اسکندری در تالار حافظ به صحنه می‌رود. این نمایش که تاکنون اجراهای موفقی را پشت سر گذاشته است، به روایت داستان مستندگونه از سه زن یعنی شهلا جاهد، همسر خلبان شهید عباس دوران و لیلا اسفندیاری، کوهنورد ایرانی می‌پردازد.

چهارشنبه، تماشاخانه ایرانشهر نیز میزبان دو نمایش است. نمایش‌های «ایران-استرالیا» نوشته و کار سجاد افشاریان در تالار استاد ناظرزاده کرمانی در دو نوبت 17 و 20:15 و «یک زندگی بهتر» به نویسندگی مسعود هاشمی‌نژاد و کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور در تالار استاد سمندریان ساعت‌های 18 و 20 اجرا می‌شوند.

تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران نیز شاهد اجرای «دردسرهای مرد مرده» به نویسندگی کامران شهلایی و کارگردانی گروهی به عنوان اثر برگزیده مناطق از کرمانشاه است که ساعت 17 و 19 به صحنه می‌رود. این نمایش اثری کمدی است که با نقش آفرینی پویا بازرگان، ابراهیم مرادی و سمیه مهری اجرا می‌شود.

نمایش «آسمان روزهای ابری» نوشته مجید کاظم‌زاده مژدهی و کارگردانی محمد رسائلی ساعت 16 و 18 در تماشاخانه مهر حوزه هنری اجرا می‌شود. این نمایش در ژانر دفاع مقدس است که با نقش‌آفرینی محمد رسائلی، طوبی رحمانیان، مهتاب رضا پور و سوگند قربان‌زاده به صحنه می‌رود.

نمایش «سایه‌سار سکوت» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا عطایی‌فر در بخش مسابقه مرور، ساعت 16 و 18 در تئاتر باران اجرا می‌شود. این اثر در باره هشت سال دفاع مقدس است.

در بخش خیابانی نیز نمایش‌های «آگهی فروش، استخدام» نوشته علی صامتی و کارگردانی مسعود مهرابی از تهران ساعت 16، «عروس باران» نوشته و کار علی قاضی از مسجد سلیمان ساعت 16:30، «هفت شهر عشق» نوشته و کار سعید البرز از تربت جام ساعت 17و نمایش «شوپه» نوشته و کار طیبه مقدم از درود ساعت 18 در محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شوند.

 همچنین دو نمایش «صفر مرزی» به نویسندگی آرش ساربان و کارگردانی مشترک آرش و علی ساربان از اهواز ساعت 16 و «رابطه» نوشته و کار آریان رضایی از تهران ساعت 16:30 در محوطه خانه هنرمندان ایران اجرا می شوند.

 محوطه برج میلاد نیز میزبان نمایش «از 59 تا چند؟؟؟» نوشته و کار مصطفی کولیوندی از دهلران خواهد شد.

در ادامه اجراهای رادیویی، نمایش «مثل تو وقتی که خوابی» به نویسندگی منا گلپایگانی، کارگردانی شیرین سپهراد و تهیه کنندگی محسن جواهری از تهران اجرا می‌شود. این نمایش ساعت 18:30 به مدت 30 دقیقه در تالار استاد رکن‌الدین خسروی تماشاخانه سه نقطه اجرا می‌شود.

تاثیر اتفاقات جنگ بر یک کارگردان جوان/ شهاب‌الدین حسین‌پور از «یک زندگی بهتر» می گوید

شهاب‌الدین حسین‌پور می‌گوید نمایش «یک زندگی بهتر» را در فضایی انتزاعی اجرا کرده است.

به گزارش روابط عمومی‌سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، شهاب‌الدین حسین‌پور با نمایش «یک زندگی بهتر» در بخش تازه‌های تئاتر ایران حضور دارد. او با اشاره به دلایل انتخاب این نمایشنامه گفت: «بعد از اتفاقات غزه، این دغدغه برایم ایجاد شد که در مورد جنگ و اثرات مخرب آن کار کنم. نمایشنامه‌های بسیاری را خواندم تا بتوانماین متن را انتخاب کنم. نمایش ارتباط مستیم با جنگ ندارد، حال و هوایی از این مسئله در کار حاکم است.»

او با بیان این‌که نمایشنامه اصلی ناتورالیستی بود، ادامه داد: «با توافقی که با نویسنده داشتیم، تغییراتی در کار شکل گرفت. با همراه شدن آقای یاراحمدی به عنوان دراماتورژ، پنج بازنویسی دیگر هم انجام شد.»

حسین‌پور افزود: «از تماشای نمایش‌های ناتورالیستی لذت می‌برم، اما اجرای این گونه کارها در تخصص من نیست و علاقه چندانی نیز به انجام آن ندارم. تلاش کردم نمایشنامه را به صورت انتزاعی اجرا کنم تا آن‌چه دیده می‌شود با خوانش آن تفاوت داشته باشد. بنا به شیوه اجرا، تعدادی مونولوگ نوشته و به اثر اضافه شد.»

این کارگردن تئاتر خاطرنشان کرد: «این نمایشنامه‌ای رئالیستی است که در فضای انتزاعی اجرا شده؛این انتزاع در بازی، نور، صدا و به نوعی در  لباس دیده می‌شود.»

حسین‌پور در مورد اهمیت بخش تازه‌های تئاتر جشنواره فجر اظهار کرد: «در این دوره، کارگردانان جوانی حضور دارند که بدون توجه به مشکلات و تنگناها، با شهامت بسیار به این عرصه وارد شده‌اند و نسل بعد تئاتر ایرن را تشکیل می‌دهند.»

نمایش «یک زندگی بهتر» به نویسندگی مسعود هاشمی‌نژاد و کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور، هشتم بهمن ماه در دو نوبت 18 و 20 در تالار استاد سمندریان مجموعه ایرانشهر اجرا می‌شود. حمیدرحیمی، وحید راد، محمدصدیقی‌مهر،‌ صفورا کاظم‌پور و سوگل خلیق بازیگران این نمایش‌اند.

سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر به دبیری اردشیر صالح‌پور تا 12بهمن ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/