گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۴:۳۵ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر
سنایی اعلام کرد

احتمال لغو روادید بین ایران و روسیه/ روسیه به تعهدش درباره اس ۳۰۰ عمل کند

خبرگزاری آنا: سفیر ایران در مسکو از احتمال لغو روادید میان دو کشور در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آنا، مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ریانووستی روز سه‌شنبه اعلام کرد که مسکو و تهران به دنبال رژیم لغو روادید میان تجار و گردشگران هستند.

وی ادامه داد: برای تجار ما اخذ روادید برای سفر به روسیه به خصوص روادید بلندمدت دشوار است اما ما خوشحال هستیم که وزرای کشورمان در سال 2014 بر لغو رژیم روادید به خصوص برای تجار و گردشگران توافق کردند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم که یادداشت تفاهم میان دو کشور از سوی وزرای خارجه ایران و روسیه در سال 2015 امضا شود. یکی از گام های اولیه برای لغو روادید میان دو کشور امضای این یادداشت رسمی است.

این دیپلمات ایرانی درباره سامانه موشکی اس 300 گفت : ایران انتظار دارد که روسیه به تعهدات قراردادی خود عمل کرده و سامانه دفاعی اس 300 را به ایران تحویل دهد.

این تعهد پس از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از سوی مسکو رد شد.

وی ادامه داد: ایران به باور خود مبنی بر مشروع بودن قرارداد اس300 ادامه می‌دهد و معتقد است که این قرارداد پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی امضا شده است و این سامانه موشکی بیش از اینکه یک سیستم تهاجمی باشد یک سامانه دفاعی است.

سنایی افزود: ایران انتظار دارد که این قرارداد اجرا شود ما امیدواریم که سفر اخیر وزیر دفاع روسیه به تهران نشانه خوبی در این باره باشد.

ارتشبد شویگو، وزیر دفاع فدراسیون روسیه در رأس هیأت بلندپایه برای دیدار رسمی هفته پیش وارد تهران شد و دیداری دوجانبه با حسین دهقان همتای ایرانی‌اش داشت و درباره مسائل مهم امنیت جهانی، منطقه‌ای، فعالسازی همکاری‌ها میان دو کشور در زمینه نظامی و فناوری‌های این حوزه داشت.

همچنین موافقتنامه بین دولت فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران درباره همکاری‌های نظامی امضا شد.

از سوی دیگر، لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران روز پنج شنبه در مصاحبه با خبرگزاری ریا نووستی گفت که وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در کنفرانس نوبتی امنیت بین المللی در مسکو دعوت شد.

این کنفرانس در ماه آوریل 2015 برگزار می شود.

جاگاریان افزود: وزیر دفاع ایران برای شرکت در این کنفرانس بین المللی در مسکو دعوت شد و علاقه مندی خود به شرکت در این همایش را ابراز کرد.

انتهای پیام/