گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۱:۵۶ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

تا ۵ سال دیگر ۲۵۰ میلیون وسیله نقلیه اینترنت‌دار راهی خیابان‌ها می‌شود

خبرگزاری آنا: مرکز تحقیقاتی گارتنر پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۰، از هر پنج وسیله نقلیه در جهان، یکی به شبکه اینترنت بی‌سیم متصل خواد بود. این مرکز تعداد وسایل نقلیه متصل تا ۲۰۲۰ را بیش از ۲۵۰ میلیون واحد تخمین زده است.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از ZDNet، مطالعات جدید مرکز تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد که تا سال 2020، حدود 250 میلیون وسیله نقلیه در جهان به اینترنت وصل خواهند بود.

گارتنر در گزارشی با عنوان «پیش‌بینی‌های 2015: اینترنت اشیا» اعلام می‌کند که تا پنج سال آینده، از هر پنج وسیله نقلیه در جهان یک خودرو به روشی به اینترنت بی‌سیم متصل است. این در حالی است که هم‌اکنون تعداد خودروهای متصلی که در راه بازار هستند، روز به روز در حال افزایش‌اند. BMW، فورد، مرسدس و البته تسلا، غول‌های سازنده خودرویی هستند که در حال حاضر انواعی از اتصالات آنلاین بی‌سیم را در آخرین مدل خودروهای خود ارائه می‌دهند.

کمیسیون اروپا نیز در این راستا قصد دارد تمامی خودروهای اتحادیه اروپا را به ابزاری با نام eCall مجهز کند. eCall یک ابزار متصل به اینترنت بی‌سیم و اتوماتیک است که قرار است تا پایان سال 2018، خدمات اورژانسی را هشدار دهد و جزئیات تصادفات خودرو را نیز به مراکز مورد نظر همانند راهنمایی و رانندگی ارسال کند.

کارشناسان گارتنر می‌گویند: «خودروی متصل هم‌اکنون به واقعیت پیوسته است و اتصالات بی‌سیم داخل خودرو به شدت در حال گسترش است و اکثرا به واسطه مدل‌های لوکس و برندهای برتر جهان به بازارهای سطح بالا و متوسط وارد می‌شوند».

کارشناسان گارتنر حدس می‌زنند که اتصال آنلاین تا سال 2020 به سرنشینان خودرو امکان رانندگی اتوماتیک و خدمات بسیاری از جمله آگاهی از ترافیک‌های سنگین و یافتن مسیرهای کم‌تردد خواهد داد و به طور کلی، مدل‌های کسب‌وکار جدیدی را در صنایع خودروسازی ایجاد خواهد کرد.

یکی از تحلیلگران گارتنر می‌گوید: «افزایش مصرف و تولید محتوای دیجیتال در وسایل نقلیه، نیاز برای ایجاد سیستم‌های لوازم پیچیده، ایجاد فرصت‌هایی برای پردازنده‌های اپلیکیشن، شتاب‌دهنده‌های گرافیکی، صفحه‌نمایش‌ها و همچنین فناوری‌های رابط کاربری انسان –ماشین را بالا خواهد برد».

وی می‌افزاید: «در حال حاضر، مفاهیم جدید جابه‌جایی و کاربری وسایل نقلیه ما را به مدل‌های کسب‌وکار جدید پیش خواهد برد و حتی تعاریف دیگری به جای مالک خودرو به ویژه در محیط‌های شهری ارائه خواهد شد».

انتهای پیام/

مترجم: نسترن صائبی