گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۲۷ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
آنا گزارش می‌دهد؛

برگزاری یک مراسم عروسی چقدر خرج برمی‌دارد؟

خبرگزاری آنا: با افزایش هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی، بسیاری از زوج‌های جوان حتی در صورت گرفتن وام‌ ازدواج هم فقط می‌توانند بخشی از این هزینه‌ها را تامین کنند. گرچه بسیاری از این هزینه‌ها قابل صرفه‌جویی هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، با رشد روزبه‌روز هزینه‌های برگزاری جشن ازدواج، نه تنها دخل‌وخرج عروس و دامادها با هم همخوانی ندارد، بلکه ممکن است اقساط قابل توجهی را هم به آنها تحمیل کند.

از طرفی با رنگین شدن سفره‌های عقد و عروسی و متنوع شدن خدمات برگزاری این مجالس، تعریف‌ها نیز از برگزاری مراسم آغاز زندگی مشترک تغییر کرده‌است، اما صرف‌نظر از آن زوج‌های جوان که عموما از بنیه مالی چندانی هم برخوردار نیستند باید برای برگزاری مراسم ازدواج خود یا زیر بار بدهی‌های سنگین بروند یا قید داشتن خاطره مراسم عروسی را بزنند.

در این میان شرکت‌های برگزاری چنین مراسمی هر روز به تنوع خدمات خود می‌افزایند و حتی بسیاری از گزینه‌هایی که از آداب و رسوم ایرانی محسوب نمی‌شوند، روی میز می‌آیند.

یکی از مدیران تالارهای برگزاری مجالس عروسی درباره نحوه هزینه‌کرد زوج‌های جوان برای برگزاری مراسم خود به خبرنگار آنا گفت: برخی زوج‌های جوان هنگام مراجعه به تالار بیش از کیفیت خدمات نسبت به هزینه‌های آن نگران هستند که برای این گونه افراد خدماتی با هزینه‌های پایین‌تر در نظر می‌گیریم، اما در بسیاری از موارد باز هم از توان مالی آنها خارج است.

او درباره هزینه غذای مراسم عروسی گفت: قیمت هر پرس باقالاپلو با گوشت گوسفندی‌ به همراه دسر، سالاد و نوشابه 19 هزار و 500 تومان، زرشک‌پلو با مرغ به همراه دسر و نوشابه  برای هر نفر 13 هزار تومان، کباب‌بختیاری با چلو زعفرانی به همراه سالاد و نوشابه برای هر نفر21 هزار و 500 تومان و کباب برگ مخصوص با چلو زعفرانی به همراه دسر، سالاد و نوشابه برای هر نفر22500 تومان است. البته امکان انتخاب منوی باز برای افراد وجود دارد که در این صورت تعرفه قیمتی تغییر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه درصورت تمایل زوج با خدمات جانبی نیز از میهمانان پذیرایی خواهد شد، افزود: برای پذیرایی هر نفر با شیر نسکافه 2 هزار تومان، شربت یک‌هزار و 500 تومان، چای و نسکافه 2 هزار تومان، بستنی 2 هزار و 500 تومان، شیرکاکائو 2 هزار تومان، آبمیوه طبیعی 3 هزار و 500 تومان و چای هزار تومان هزینه دریافت می‌شود.

یکی دیگر از مدیران باغ تالارهای پذیرایی در گفت‌وگو با خبرنگار آنا به تشریح هزینه‌های خدمات ارائه شده به عروس و دامادها در روز عروسی پرداخت و گفت: هزینه دریافتی در ازای 7 نوع غذا برای هر نفر 22 هزار تومان، ورودی سالن اجتماعات  یا باغ به نسبت تعداد میهمانان 2 تا 4 میلیون، میز یادبود عروس و داماد 100 تا 350 هزار تومان، درخت آروزها 150 تا 400 هزار تومان و جایگاه کریستال زوج 500 تا 700 هزار تومان است.

وی افزود: عروس و داماد در صورت تمایل به دریافت خدماتی مانند تونل نور باید 400 هزار تومان، سفره‌خانه سنتی کنار برکه و آلاچیق 400 هزار تومان، میز جداگانه و تزئین‌شده برای شام 150 هزار تومان، آتش‌بازی در هر مرحله 100 هزار تومان، تاج بادکنک هر طاق 100 هزار تومان، 3 جفت مشعل ست 150 هزار تومان، نمایش پروجکشن در سالن خانم‌ها 100 هزار تومان، حریر و نورپردازی میزهای شام میهمانان 120 هزار تومان و خواننده و سیستم صوتی 500 هزار تومان هزینه کنند.

به گفته وی، تالار خدمات دیگری نیز برای زوج‌های جوان درنظر می‌گیرد که هزینه هر یک از آنها به صورت جداگانه محاسبه می‌شود. عروس و داماد باید برای شگون‌های عروسی 1500 تا 7 هزار تومان، کارت عروسی 800 تومان تا 6 هزار تومان، دسته‌گل عروس 100 هزار تومان به بالا،‌ سفره‌ عقد 500 تا 900 هزار تومان و میز نامزدی از 200 هزار تومان به بالا هزینه در نظر بگیرند.

مدیر یکی از آتلیه‌های عکاسی نیز با بیان اینکه معمولا برای عروس و داماد پکیج عکس و فیلم در عکاسی‌ها در نظر گرفته می‌شود، به آنا گفت: هزینه پکیج کامل فیلمبرداری از مجالس با دو دوربین به همراه 10 برگ آلبوم دیجیتالی چرمی، 20 برگ عکس مجلسی با ابعاد 13 در 18، یک عدد شاسی با ابعاد 50 در 70، دو عدد عکس چاپ شده برای والدین و 30 برگ عکس برای مهمانان 600 هزار تومان است که البته با افزایش خدمات مانند تغییر سایز آلبوم پکیج، تعداد عکس‌ها، پخش پروجکشن و ... هزینه دریافتی به 3 میلیون تومان هم می‌رسد.

یکی از اجاره‌دهندگان ماشین‌های عروس نیز درباره قیمت اجاره ساعتی ماشین به آنا گفت: بنا بر درخواست عروس و داماد ماشین یا به صورت ساعتی و یا از ساعت 9 صبح تا 12 شب اجاره داده می‌شود که هزینه اجاره هر ساعت بیش از مدت ذکر شده در قرارداد به صورت جداگانه دریافت خواهد شد.

وی با بیان اینکه هزینه تزئین ماشین عروس نیز از 200 هزار تومان به بالا است، افزود: به طور معمول هزینه اجاره هر ساعت ماشین عروس همراه با راننده در اختیار 10 هزار تومان و بدون راننده 13 هزار تومان است اما این نرخ برای برخی ماشین‌های لوکس مانند جنسیس کوپه بالاتر است.

به گفته وی، اجاره هر ساعت جنسیس‌کوپه بدون راننده 20 هزار تومان، مزدا 3 با راننده 10 هزار تومان و سوناتا با راننده 15 هزار تومان است. همچنین برای اجاره بنز کالسکه‌ای قدیمی از ساعت 9 صبح تا 12 شب 600 هزار تومان هزینه دریافت می‌شود.

گزارش از سهیلا گلی‌زاده

انتهای پیام/