گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۴۵ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران:

تعرفه ترجیحی به واردات پوشاک انباری و بنجل ترکیه منجر نشود

خبرگزاری آنا: عضو هیات مدیره جامعه متخصصین صنعت نساجی ایران گفت: اگر اعمال تعرفه ترجیحی به واردات پوشاک انباری و بنجل ترکیه منجر نشود، در دراز مدت این سیاست کاملا به نفع ارتقای کمی و کیفی صنعت پوشاک ایران خواهد بود.

علیرضا حائری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با اشاره به اعمال تعرفه ترجیحی برای واردات برخی کالاهای ترکیه‌ای از جمله پوشاک افزود: به هر حال ما چاره‌ای نداریم جز اینکه به سمت جهانی شدن برویم و در این فضا تولید، صادرات و درآمدزایی کنیم.

وی افزود: اینکه بخواهیم دور تا دور صنایع  ملی از جمله صنعت پوشاک را دیوار بکشیم و تنها برای خود تولید کنیم و با اعمال تعرفه‌های بالا اجازه واردات کالاهای مشابه را ندهیم، سیاست بسیار غلطی است، چرا که این روش در میان‌مدت و دراز مدت به پس‌رفت و افول صنایع مختلف کشورمان منتهی می‌شود.

حائری ادامه داد: تجربه بستن درها را سال‌ها برای صنعت خودرو اعمال کردیم و نتیجه آن این شد که تنها توانمندی صنعت خودرو داخلی تولید پیکان بود.

او اظهار کرد: دیگر این تجربه نباید برای صنعت پوشاک کشور اتفاق بیفتد، چرا که به خوبی می‌دانیم تنها را ارتقای کمی و کیفی صنعت نساجی کشور در رقابت تولیدکنندگان داخلی با رقبای خارجی قدرتمند در بازارهای داخلی و سپس در بازارهای جهانی نهفته است.

وی ادامه داد: این یک واقعیت است که تا تولیدکنندگان داخلی از طریق رقابت با رقبای خارجی تحت فشار قرار نگیرند و احساس نیاز نکنند، قادر نخواهند بود تولیداتشان را از نظر کمی و کیفی بهبود ببخشند و در واقع این بزرگترین مزیت رقابت است.

به گفته حائری از آنجا که ایران در حال آماده شدن برای ورودبه سازمان تجارت جهانی است، باید با اعمال تعرفه‌های ترجیحی و حتی آزاد، همه صنایع کشور را برای این مهم آماده و در واقع ضدضربه کند.

عضو هیات مدیره جامعه نساجی ایران با تاکید بر اینکه اعمال تعرفه ترجیحی بر پوشاک و البسه ترکیه می‌تواند در درازمدت زمینه پویایی و تحرک بیش از پیش صنعت نساجی و پوشاک ایرانی را فراهم کند، تصریح‌کرد: ترکیهیکی از قوی‌ترین کشورها در بخش تولید و صادرات پوشاک در جهان است، به گونه‌ای که این کشور هم اکنون تامین‌کننده بازار پوشاک اروپاست و از محل صادرات البسه سالیانه 25 میلیارد دلار درآمد ارزی کسب می‌کند.

وی افزود: از این رو رقابت تولیدکنندگان ایرانی در بخش پوشاک با طرف ترک، منجر به توانمند شدن هر چه بیشتر صنعت پوشاک وطنی می‌شود که در حال حاضر تنها 80 میلیون دلار صادرات دارد.

این فعال دانشگاهی صنعت پوشاک و نساجی با اشاره به اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی توانایی تامین 65 درصد نیاز بازار پوشاک کشور را دارند، اظهارکرد: سالیانه 3 میلیارد دلار انواع پوشاک خارجی وارد کشور می شود که عمده آنها از طریق قاچاق و کالای همراه مسافر و با قیمت‌های بالا به‌دست مصرف کننده ایرانی می رسد.

حائری تاکید کرد: برای جلوگیری از قاچاق گسترده پوشاک به کشور، اعمال تعرفه ترجیحی بر پوشاک ترکیه سیاست کاملا درستی است، به شرط آنکه تنها واردات پوشاک اصل با برند معتبر و کاملا به روز کشور ترکیه  مشمول این تعرفه قرار گیرد.

وی ادامه داد: نباید پوشاک ویتنام، چین و بنگلادش که به ترکیه صادر می‌شود و دوباره از آنجا به کشورهای دیگرصادر می‌شود، در قالب پوشاک ترکیه و تحت اعمال تعرفه ترجیحی به ایران وارد شود.

انتهای پیام/