گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۰۶ و در حوزه های فرهنگی - ۰ نظر

حاشیه و متن ششمین روز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر/ علی دایی تماشاگر تئاتر پژمان جمشیدی

خبرگزاری آنا: در ششمین روز اجرای آثار سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ۱۰ نمایش در بخش‌های بین‌الملل و مسابقه بین‌الملل، مرور تئاتر ایران، تازه‌های تئاتر ایران و مسابقه تازه‌های تئاتر ایران و برگزیدگان مناطق روی صحنه رفت.

نشست تئاتر کشورهای اسلامی بدون حضور اصحاب رسانه
به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا، سمینار تئا‌تر ملل مسلمان است، درباره این هم‌اندیشی یکشنبه -5 بهمن ماه- بدون حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

در این سمینار هاشم غزال از سوریه، هانی النصار از کویت، ادریس النبهانی از عمان، محسن العزاوی از عراق و مصطفی مختاباد و احمد جولایی از ایران در سالن کنفرانس تئاتر شهر سخنرانی داشتند که تنها اطلاع رسانی در این خصوص از طریق روابط عمومی سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بوده است.

اعتراض مخاطبان به نمایش «گنجفه»

نمایش "گنجفه" نوشته و کاری از نوشین تبریزی که روز گذشته -6 بهمن ماه- در  حالی در تالارچهارسو اجرا شد که مخاطبان به کیفیت اثر معترض بودند.

نوشین تبریزی که پیش از برپایی جشنواره گفته بود این اثر وقایع زمانی‌که متفقین به ایران حمله می‌کنند را به شکل مطلوبی به مخاطب ارائه می‌کند، در حین اجرای جشنواره‌ای این نمایش با اعتراض تماشاگران روبرو شد و نتوانست با اجرای این اثر تماشاگرانش را راضی کند.

این در حالی است که علی مرادخانی- معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- و علی دایی – بازیکن و سرمربی سابق تیم ملی و پرسپولیس - در میان مخاطبان این نمایش حضور داشتند.

یعقوب صباحی، فریبا خادمی، افشین سلیمان‌پور، الهام شعبانی، محمدرضا مالکی، پژمان جمشیدی، لیندا کیانی و محمد حق‌شناس بازیگران نمایش "گنجفه" بودند.

 

حذف بولتن جشنواره تئاتر فجر

با گذشت 5 روز از اجراهای جشنواره‌ تئاتر فجر هیچ‌ بولتنی به چاپ نرسیده است.

بولتن جشنواره همواره در راستای ارائه اطلاعات درباره آثار نمایشی بوده و به صورت روزانه چاپ می‌شد و در سالن‌های مختلف نمایشی در دسترس همگان قرار می‌گرفت که در این دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر انتشار آن ملغی شده است.

اجرای نمایشنامه‌ای فارسی برای مخاطبان ایرانی به زبان روسی

نمایش «فراموشی» که متنی ایرانی است و توسط داریوش ربیعی به نگارش در آمده است روز گذشته به زبان روسی برای مخاطبان ایرانی اجرا شد.

صحنه این اثر نمایشی که با نصب چندین عکس تکراری از دو بازیگر نمایش بر روی دیوار‌های سالن تماشاخانه باران  طراحی شده بود، از دیگر نمایش‌های بی استقبال روز گذشته -6 بهمن ماه- جشنواره تئاتر فجر بود.

در آغاز اجرا تمامی صندلی‌های سالن پر شد و همه انتظار دیدن نمایشی را می‌کشیدند که با حضور هنرمندان روسی شکل و شیوه جدید و متفاوتی را ارائه کند در حالی‌که نه تنها اجرای اثر برای اغلب تماشاگران خسته‌کننده و خواب‌آور بود بلکه به دلیل غیرقابل درک بودن دیالوگ‌ها تعداد زیادی از افراد سالن را در میانه اجرا، ترک کردند.

در این بین که برخی‌ها چرت می‌زدند و خیلی‌ها هم در فکر بیرون رفتن از سالن بودند، مدت زمان نمایش که قرار بود 90 دقیقه باشد به 60 دقیقه کاهش پیدا کرد.بهزاد فراهانی از جمله مخاطبان این نمایش بود.

"ملاقات بانوی سالخورده" و تشویق تماشاگران

"ملاقات بانوی سالخورده" نوشته فردریش دورنمات به کارگردانی هادی حجازی‌فر در سالن اصلی تئاترشهر با استفاده از عروسک‌ها اجرا شد و مورد تشویق تماشاگران قرار گرفت.

این اثر نمایشی که از جمله‌ کارهای بخش مرور سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود، در اجرای جشنواره‌ای هم با استقبال خوبی روبرو شد. خسرو احمدی از جمله هنرمندانی بود که از این نمایش دیدن کرد.

حجازی‌فر در پایان اجرا، این اثر را به گروه نمایشی که 6 ماه متوالی در کنار او بودند تقدیم کرد.

ضعف در پوشش تصویری آثار نمایشی جشنواره

با توجه به این‌که برای رسانه‌ها مجوز عکس‌برداری از آثار نمایشی جشنواره تئاتر فجر صادر نمی‌شود، در ایام جشنواره رسانه‌ها از تصاویر ارسالی سایت جشنواره و سایت ایران تئاتر استفاده می‌کنند که این امکان به دلیل تاخیر زیاد در ارسال عکس از اجراها مطبوعات و خبرگزاری‌ها را با مشکل روبه رو کرد.

انتهای پیام/