گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۸/بهمن/۱۳۹۳ - ۰۸:۵۷ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
یک کارشناس منابع‌طبیعی تاکید کرد

تکمیل پروژه‌های قدیمی به جای سدسازی جدید/ احداث کانال‌های انتقال آب ۵۰ سال زمان می‌برد

خبرگزاری آنا: یک کارشناس منابع‌طبیعی با بیان اینکه باید به جای ساخت سد جدید، پروژه‌های قدیمی تکمیل شوند، گفت: با توجه به بنیه مالی دولت، ایجاد سدهای جدید نه تنها از بار مشکلات کم نمی‌کند، بلکه سرمایه‌های ملی را نیز به هدر می‌دهد.

هومان خاکپور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با اشاره به گزارش وزیر جهادکشاورزی از میزان منابع مالی احداث کانال‌های انتقال آب سدها، افزود: بر اساس این گزارش برای احداث کانال‌های انتقال آب سدهای به بهره‌برداری رسیده با توجه به میزان منابع اختصاصی سالانه، باید 50 سال زمان صرف شود و این در حالی است که عمر مفید این سازه به 50 سال نمی‌رسد.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش وزارت جهادکشاورزی و وزارت نیرو، کمتر از 30 درصد کانال‌های انتقال آب سدهایی که به بهانه آبرسانی کشاورزی ساخته شده بودند، تکمیل شده‌است و این بدین معناست که در صورت نبود این کانال‌های انتقال، سد عملا کاربردی نخواهد داشت.

خاکپور با بیان اینکه سدها بر اساس درجه و میزان انتقال آب تقسیم‌بندی می‌شوند، ادامه داد: حدود 70 درصد این کانال‌های انتقال که لازمه بهره‌برداری کامل از سدهای کشاورزی هستند به علت کمبود منابع مالی احداث نشده‌اند، بنابراین کلید خوردن پروژه‌های جدید برای سدسازی منطقی به نظر نمی‌رسد.

وی اظهار کرد: مدتی پیش معاون وزیر نیرو در حالی از در دست احداث و مطالعه بودن 60 سد خبر داد که به گفته وی، وزارت نیرو به لحاظ مشکلات فنی با احداث‌ آنها مخالف است، اما به علت دخیل بودن اشخاص حقیقی و حقوقی مجبور به اجرای این پروژه‌هاست.

انتهای‌پیام/