گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۰:۱۷ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر
معاون تعاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با آنا:

زنان باید به دنبال ظرفیت‌سازی و مشارکت در تعاونی‌ها باشند

خبرگزاری آنا: معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر افزایش حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های اجتماعی در دولت یازدهم گفت: زنان و جوانان نباید به دنبال مشاغل دولتی و اداری بروند بلکه باید به دنبال ظرفیت‌سازی بیشتر و مشارکت در تعاونی‌ها باشند.

حمید کلانتری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، با تاکید بر افزایش عضویت و مشارکت زنان در تعاونی‌های اقتصادی اظهار کرد: برای جلب حضور و مشارکت بیشتر زنان در تعاونی‌ها باید ابتدا ظرفیت‌هایی که زنان می‌توانند در آنها فعالیت و مشارکت داشته باشند را به درستی شناسایی و ترویج کنیم. همچنین با فرهنگ‌سازی می‌توانیم زنان را به سمت حضور در تعاونی‌ها هدایت کنیم.

وی افزود: زنان باید بدانند که می‌توانند در این عرصه‌ها ورود پیدا کنند و مطمئن باشند افرادی که پیش از آنها نیز وارد عرصه اجتماعی و اقتصادی شدند از این حضور فعال خود به نتیجه و موفقیت رسیده‌اند.

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: زنان باید اطمینان یابند که فعالیت در تعاونی‌ها برای آنان درآمدزاست و حتی می‌تواند بخشی از هزینه‌های زندگی آنان را تامین کند بنابراین اگر ما به درستی تعاونی‌ها را به زنان جامعه معرفی کنیم و به آنان اعتماد به نفس دهیم قطعا در مجموعه گروه‌های علاقمند حضور خواهند یافت.

کلانتری یادآور شد: حضور زنان در تعاونی‌ها، تسهیلات حمایتی بسیاری می‌طلبد بر همین اساس دولت، نهادهای عمومی، شهرداری‌ها،  وزارتخانه‌هایی مانند جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌توانند از تعاونی‌ها و اشتغال زنان حمایت کنند، ما نیز باید به این ظرفیت‌ها توجه و آن را توسعه دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که مشارکت زنان در عرصه اجتماع و مشارکت اقتصادی زنان در دولت یازدهم چند درصد افزایش یا کاهش داشته است، گفت: در حال حاضر نمی‌‌توان به درستی این درصد را  اعلام کرد زیرا دوران کوتاهی از دولت تدبیر و امید سپری شده و پس از گذشت یک سال و اندی از حضور دولت یازدهم نمی‌توان مشارکت را به صورت ثبت شده داشته باشیم. 

کلانتری ادامه داد: امیدواری و توجه مثبت به زنان در دولت تدبیر و امید تقویت شده و حضور موثرتر زنان نیز هم در دولت و هم در تعاونی‌های اقتصادی تشویق می‌شود و تعداد زنان فعال در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی در این دولت قابل توجه است. امیدواریم این نقش به صورت همه جانبه توسعه پیدا کند و زنان کشور خودباور‌تر شده و توانمندی‌ها و استعدادهای خود را بهتر معرفی و اعلام کنند. دولت نیز از این حضور زنان استقبال می‌کند اما باید گرایشات همه اینها مستقل از دولت باشد. 

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: ما معتقدیم که زنان و جوانان نباید به دنبال مشاغل دولتی و اداری باشند بلکه باید به سمت ظرفیت‌سازی حرکت کنند؛ تاکنون صدها نمایشگاه از توانمندی‌ها و تولیدات زنان در کشور برگزار شده که با حداقل‌های آموزش، مهارتی کسب کرده و تعاونی ایجاد و  با دریافت وام و حداقل امکانات کاری را راه‌اندازی کرده‌اند. 

انتهای پیام/