گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۰۹:۴۷ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

حسگرها برای حفاظت از آثار هنری در حمل‌ونقل به کمک موزه‌داران می‌آیند +ویدئو

خبرگزاری آنا: صدها اثر هنری هر ساله از موزه‌های مشهور به نمایشگاه‌ها و شهرهای دیگر فرستاده می‌شوند و از آنجا که این آثار از اهمیت بسیاری برخوردارند، گروهی از مهندسان بر آن شده‌اند تا قابلیت‌های فناوری‌های هوشمند را برای حفظ این آثار بیازمایند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از SensorMag، مسئولان گالری هنری که قصد جابه‌جایی تابلوی «نارسیس»، شاهکار کاراواجو مربوط به قرن شانزدهم میلادی را داشتند، به دلیل احتمال آسیب این اثر هنری، دست به دامن گروهی از مهندسان شدند تا به واسطه استفاده از قابلیت‌های فناوری‌های هوشمند راهکاری برای حفظ این اثر هنری ارائه دهند.

به گفته مدیر گالری ملی هنرهای باستانی «پلاتسا باربرینی» در رم، بسیاری از آثار هنری بسیار با ارزشند، نه فقط ارزش مادی، بلکه از ارزش فرهنگی بالایی برخوردارند.

این تابلوها، معمولا حین سفر دچار آسیب‌های قابل مشاهده و بزرگ نمی‌شوند. اما هنوز این نگرانی وجود دارد که اثر هنری در معرض شرایط محیطی حاد قرار بگیرد و صدمات بسیار و کوچک میکروسکوپی به آن وارد شود.

از همین رو مهندسان کامپیوتر موفق به طراحی و ساخت حسگرهایی شده‌اند که یکی از آنها با چسب مخصوص روی بخش‌های آلومینیومی نصب می‌شوند. زمانی که چسب خشک می‌شود، مهندسان می‌توانند ارتعاشات حین حمل‌ونقل را اندازه بگیرند.

برخی حسگرها به قاب تابلو و بقیه به جعبه‌های حمل‌ونقل متصل می‌شوند. با مقایسه اندازه‌گیری‌ها می‌توان دریافت که تا چه حد قاب جعبه، شوک را جذب و از انتقال آن به تابلو جلوگیری می‌کند.

باید از نقاشی درون کامیون در برابر تغییرات دما، رطوبت، لرزش و نوسان محافظت شود. حسگرهای هوشمند در طول سفر وضعیت را زیر نظر دارند. این حسگرها توسط فناوری موسوم به «ژنسی» (Genesi) طراحی و ساخته شده است. ژنسی نسل جدیدی از حسگرهای سبز بدون سیم را طراحی می‌کند که در ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها، برای نظارت بر طول عمر کل ساختار تعبیه می‌شوند.

داده‌ها مرتبا توسط حسگرها ثبت می‌شوند: داده‌های مربوط به کوچکترین تغییرات آب‌وهوایی و هر نوع شوکی که در طول سفر ممکن است، به وجود بیاید.

این ابزارهای هوشمند در دانشگاه «لا ساپی ینتزا» در رم طراحی و ساخته شده‌اند و انرژی چندانی مصرف نمی‌کنند. می‌توان آنها را چند هفته و حتی چند ماه به حال خود رها کرد. همچنین محکم و مقاوم هستند و می‌توان آنها را در فضای باز به کار برد. در نتیجه، می‌توان با این ابزار علاوه بر وضعیت آثار هنری، اشیاء بزرگتری مثل تونل و پل را هم زیر نظر گرفت.

با استفاده از این حسگرها در نهایت تابلوی «نارسیس» پس از سفری شش ساعته به باسیلیکا پالادنیا در شمال شرق ایتالیا می‌رسد. در مقصد، داده‌های ضبط شده نشان خواهد داد که آیا فرآیند انتقال تابلو و حمل‌ونقل آن به خوبی و بدون حادثه به انجام رسیده است. این داده‌ها هزینه‌هایی را که باید به شرکت‌های بیمه پرداخت، کاهش می‌دهد و مبادله آثار هنری را کم هزینه‌تر می‌کند.

در واقع، کارشناسان سطح نقاشی را برای یافتن نشانه‌های آسیب‌های احتمالی بررسی می‌کنند. همزمان مهندسان داده‌های ثبت شده‌ای را در کامپیوتر وارد می‌کنند که با آن می‌توان برنامه زمانی انتقال نقاشی را به تصویر در آورد.

ماریا کولسانتی، محقق و مهندس کامپیوتر از مرکز Wsense ، وابسته به دانشگاه لا ساپی ینتزا می‌گوید: «وقتی این اطلاعات را در کامپیوتر وارد کنیم، می‌توانیم منحنی دما و رطوبت هوا را طی زمانی که نقاشی در حال انتقال بوده است، رسم کنیم. اگر به علت شتاب گرفتن خودرو، شوکی به وجود بیاید، جعبه شوک را جذب کرده و آن را به تابلو منتقل نمی‌کند زیرا تابلو به طور صحیح از جعبه جدا نگه داشته شده است».

در گام بعدی، مهندسان اپلیکیشنی برای تلفن‌های هوشمند طراحی خواهند کرد تا با کمک آن بتوان شیء را هنگام حمل ونقل زیر نظر داشت.

 

 

انتهای پیام/