گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۷/بهمن/۱۳۹۳ - ۰۹:۲۴ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر

محکومیت مامور سابق سیا به اتهام افشای اطلاعات محرمانه خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران

خبرگزاری آنا: یک مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، روز دوشنبه به خاطر نشت جزئیات یک برنامه محرمانه خرابکاری در برنامه اتمی ایران به یک خبرنگار نیویورک تایمز محکوم شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به نقل از بی بی سی، جفری استرلینگ افسرسابق سیا که درعملیات محرمانه انتقال طرح‌های هسته‌ای معیوب به ایران نقش داشت روزدوشنبه به علت اتهام مربوط به افشای اطلاعات محرمانه این عملیات به خبرنگار و نویسنده روزنامه نیویورک تایمز، محکوم شد.

جفری استرلینگ، اطلاعات محرمانه را به خبرنگار و نویسنده روزنامه نیویورک تایمز انتقال می‌داده است.

این افسر سابق سیا با 9 مورد اتهام درخصوص افشای بدون مجوز اطلاعات محرمانه دفاعی و دیگر اتهامات مربوط به افشاگری، محکوم شد.

دادستان‌ها می‌گویند این افشاگری‌ها باعث به خطر افتادن جان عده‌ای از افراد و تضعیف ساز و کارهای دولت آمریکا در برابر برنامه‌های هسته‌ای ایران شده است.

به گفته دادستان‌ها جفری استرلینگ تلاش می‌کرده است از سازمان سیا انتقام گیری کند. استرلینگ اوایل سال دوهزار از کارش برکنار شده بود.

وی از سیا به علت رفتار تبعیض آمیز شکایت کرده بود. استرلینگ نخستین بار در سال دوهزار و ده متهم به افشای اطلاعات محرمانه به جیمز ریزن خبرنگار و نویسنده روزنامه نیویورک تایمزشد.

احضار به دادگاه، برای افشای جاسوسی علیه ایران

جیمز ریزن خبرنگار نیویورک تایمز در پی انتشار اطلاعاتی درباره اقدامات سازمان سیا علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران به دادگاه فراخوانده شد.

جِیمز ریزن خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در سال 2006 کتابی با عنوان «وضع جنگ» منتشر کرد و در این کتاب برخی از جزئیات اقدامات و عملیات سیا را علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرح کرد. در این کتاب جزئیاتی درباره اقدامات ماموران سیا علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران و اشتباهات آن‌ها در این خصوص منتشر شده است.

انتهای پیام/