گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۴:۴۷ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر

حضور اوباما در رژه روز جمهوری هند

خبرگزاری آنا: رئیس جمهوری آمریکا امروز (دوشنبه) ناظر رژه نظامی و تنوع فرهنگی هند بود و نخستین رهبر آمریکایی است که به عنوان مهمان ویژه در فستیوال سالانه "روز جمهوری" هند شرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این رژه در دومین روز از سفر سه روزه باراک اوباما به هند برگزار شده که با هدف تقویت روابط میان "بزرگترین دموکراسی‌های جهان" صورت گرفته است.

اوباما و نارندرا مودی، نخست وزیر هند در جریان این دیدارها برنامه‌های مربوط به اختصاص میلیاردها دلار بودجه در بخش تجارت اتمی و تعمیق روابط دفاعی را اعلام کردند.

اوباما در هنگام آغاز رژه با دیدن تانک‌ها و راکت اندازهای هندی که برخی از آن‌ها ساخت روسیه بودند و در مسیر رژه حرکت می‌کردند و از بالا سر آنها جت‌های نیروی هوایی نیز مانور می‌دادند، به نشانه تایید و تحسین سر تکان داد.

اوباما نخستین رئیس جمهوری آمریکا است که در رژه روز جمهوری هند شرکت می‌کند.

روز جمهوری سالروز به اجرا درآمدن قانون اساسی دموکراتیک هند در سال 1950 میلادی را گرامی می‌دارد. این رژه علاوه بر نمایش قدرت نظامی، نمایشی برای تنوع فرهنگی هند نیز است. در این رژه مردانی سوار بر موتورسیکلت حرکت‌های آکروباتیک انجام داده و کودکان و نوجوانان نیز حرکات موزون انجام می‌دادند.

تدابیر امنیتی در این رژه و سراسر دهلی ‌نو افزایش یافته و ده‌ها هزار مامور و پرسنل شبه نظامی در خیابان‌ها و سقف‌ خانه‌ها و مغازه‌ها مستقر شده‌اند.

دعوت مودی از اوباما برای شرکت در این رژه، تعجب مقامات کاخ سفید را برانگیخت. اوباما پس از رایزنی‌های داخلی تصمیم گرفت تا در این مراسم شرکت کرده و از این سفر برای تبدیل روابط دوستانه شخصی خودش با مودی به موفقیت‌های سیاسی استفاده کند.

اوباما گفت: تعهد شخصی مودی به روابط هند و آمریکا به ما فرصت افزایش اقدامات مثبت آتی را می‌دهد.

انتهای پیام/