گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۴:۲۴ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر
وزارت نیرو، شرکت مخابرات، آب و فاضلاب و شهرداری خواهان محصول واحد رودهن شده‌اند

طراحی فناوری «چشم زیر سطح» توسط دانشجوی دانشگاه آزاد/ در زیر زمین چه می‌گذرد؟

خبرگزاری آنا: یک دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز با کمک واحد رودهن موفق به طراحی فناوری با نام «چشم زیر سطح» شده که بدون نیاز به حفاری و کندوکاو زمین، اطلاعات ساختارهای زمین و حتی تاسیسات شهری را ارائه می‌دهد.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، محمدرضا قاسمی، دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی برق واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد اسلامی با کمک واحد رودهن –به دلیل استفاده از امکانات و تجهیزات این واحد- موفق به ساخت فناوری «چشم زیر سطح» شده که کاربردهای بسیاری در صنایع نفتی، نظامی و شهرسازی دارد.

این دستگاه با استفاده از علوم الکترونیک، زمین‌شناسی و فیزیک حالت جامد طراحی شده است و با استفاده از امواج رادیویی و الکترومغناطیسی، لایه‌های زمین را اسکن و آنها را تحلیل می‌کند.

به گفته قاسمی، چشم زیر سطح در واقع یک فناوری است که می‌توان از آن چندین دستگاه مختلف با کاربردهای متنوع داشت. سال گذشته، این فناوری به صورت آزمایشگاهی ارائه شد اما امسال دو نمونه‌ صنعتی‌شده این فناوری ارائه شده است.

قاسمی گفت: «این فناوری بدون کندوکاو و حفاری زمین، اطلاعاتی را از ساختارها یا اشیاء و حتی شکل هندسی آنها به صورت تصاویر شبیه‌سازی شده کامپیوتری ارائه می‌دهد».

کاربردها

دستگاه‌ مبتنی بر فناوری چشم زیر سطح کاربردهای بسیاری در صنایع نفتی، نظامی و شهرسازی دارد که البته مهم‌ترین کاربرد آن در شهرسازی است که قاسمی بیشتر تمرکز خود را روی آن گذاشته و در این راستا، دستگاهی را برای وزارت نیرو طراحی و ساخته است.

قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار آنا گفت: «این دستگاه نمونه‌ خارجی هم دارد اما دستگاهی که ما طراحی کرده‌ایم، مزیت‌های بسیاری نسبت به این نمونه‌ها دارد. نمونه‌های خارجی صرفا برای اکتشاف لوله‌ها به کار می‌روند و کارکرد آنها آنقدر سخت است و تنظیمات پیچیده‌ای دارد که پیمانکاران مجبورند دستگاه را به همراه یک مهندس خریداری کنند. در حالی که دستگاه ما نیاز به تخصص ندارد و با آموزش یک ساعته، افراد می‌توانند از آن استفاده کنند».

قاسمی افزود: «تجهیزات مربوط به تکنولوژی چشم زیر سطح در شرایط تحریم تولید و ساخته شده است و نمونه‌های خارجی این دستگاه تحریم هستند».

وی مزیت دیگر دستگاه مبتنی بر فناوری «چشم زیر سطح» نسبت به نمونه خارجی را دقت آن بیان کرد و گفت: «دستگاه چشم زیر سطح 10 برابر دقیق‌تر از نمونه آلمانی است».

کاربرد در شهرسازی و راهسازی

قاسمی گفت: «کاربرد جدید و در واقع، مهم‌ترین کاربرد این فناوری، تهیه نقشه‌های تاسیسات شهری است. امروزه خیلی از شهرها به خصوص تهران، نقشه کاملی از تاسیسات شهری ندارند یا اگر هم داشته باشند، قدیمی هستند».

در بسیاری شهرها، گودبرداری‌های مربوط به ساختمان‌ها و در مجموع کندوکاوهای زمین منجر به تخریب لوله‌های گاز یا آب می‌شود. همچنین معمولا بعد از گودبرداری، یک‌سری حفره‌های طبیعی –که از قبل بوده- و غیرطبیعی –همانند چاه‌های فاضلاب قدیمی- در زمین می‌ماند که دستگاه چشم زیر سطح وجود و موقعیت آنها را نمایش می‌دهد.

دستگاه مبتنی بر فناوری چشم زیر سطح که به منظور اسکن تاسیسات شهری توسط این دانشجو ساخته شده، می‌تواند تمامی لوله‌های گاز و آب و به طور کلی تاسیسات شهری را اسکن و آنها را نمایش دهد تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

کاربرد در صنایع نظامی و نفتی

به گفته قاسمی، ساده‌ترین کاربرد این دستگاه در صنایع نظامی، اکتشاف مین و زاغه‌های مهماتی است که مخفی شده‌اند. همچنین با افزایش عمق نفوذ این دستگاه می‌توان از آن برای نقشه‌برداری از بستر زمین یا دریا به منظور حفاری‌های نفتی استفاده کرد. این دستگاه با کمی تغییر عمق نفوذ یا تنظیمات دیگر می‌تواند در هر صنعتی از جمله پزشکی هم کاربرد داشته باشد.

قاسمی گفت: «وزارت نیرو از جمله مشتریان این محصول و همچنین حامی آن است. شرکت مخابرات و آب‌ و فاضلاب، شهرداری و سازمان‌های شهرسازی و راهسازی نیز از جمله نهادهایی هستند که تقاضای این دستگاه را داشته‌اند».

انتهای پیام/