گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۴:۱۳ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر

قدردانی آیت‌الله سیستانی از نیروهای مردمی برای پاکسازی دیالی

خبرگزاری آنا: آیت‌الله سیستانی ضمن قدردانی از آزادسازی این مناطق که توسط نیروهای ارتش و داوطلب مردمی، بر ضرورت محافظت از اموال مردم تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از سایت اطلاع رسانی مجلس اعلای عراق، تحسین ابراهیم، سخنگوی وزارت دفاع عراق اعلام کرد که نیروهای دولتی با موفقیت تمام و با حضور پررنگ ارتش، نیروهای مردمی و ساکنان محلی توانستند اعضای داعش را از مناطق جنوبی الرمادی وادار به عقب‌نشینی کردند.

وی افزود: در این درگیری‌ها علاوه بر نابودی ده‌ها خودرو و تجهیزات نظامی داعش، 22 تن از آنها نیز به هلاکت رسیدند.

در دیگر مناطق عراق نیز منابع امنیتی اعلام کرده‌اند که هواپیماهای ائتلاف چندین پایگاه وابسته به داعش را در مرکز شهرستان الحویجه واقع در جنوب غرب کرکوک بمباران کردند.

از سوی دیگر هادی العامری، دبیر کل سازمان بدر اعلام کرد: استان دیالی کاملاً امن است و نیروهای امنیتی باید به مسوولیت و نقش حساس خود در این خصوص عمل کنند.

وی همچنین بر اهمیت پاکسازی مناطق آزاد شده از بمب‌های کار گذاشته شده توسط گروه تروریستی داعش در این مناطق تاکید کرد.

هادی العامری تصریح کرد: آیت‌الله سیستانی ضمن قدردانی از آزادسازی این مناطق که توسط نیروهای ارتش و داوطلب مردمی، بر ضرورت محافظت از اموال مردم تاکید کرده است.

وی افزود: آیت‌الله سیستانی در پیامی از تلاش‌های نیروهای ارتش و مردمی برای پاکسازی مناطق از لوث وجود داعش قدردانی کرده است و خواهان محافظت هرچه بیشتر از اموال مردم شده است.

العامری تصریح کرد: توصیه آیت‌الله سیستانی شرعی و اخلاقی بوده و بر همگان واجب است که به این توصیه مهم پایبند باشند.

پیشتر رئیس فراکسیون بدر از تمام تشکل‌های حاضر در استان دیالی خواسته بود تا در عملیات آزادسازی استان‌های عراق از دست گروه ترورسیتی داعش حضور پیدا کنند.

پیشتر ارتش عراق با مشارکت نیروهای مردمی در یک عملیات نظامی توانستند آخرین روستاها و مناطق تحت تصرف داعش در استان دیالی را از لوث وجود داعش پاکسازی کنند. وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مردمی و ارتش توانستند طی عملیاتی شهر منصوریه و مناطق اطراف آن و پنج پل را در مناطق سنسل، الدوالیب و روستاهای بروانه، الوشاع، بزایز، شروین را از از دست نیروهای داعش آزاد کنند.

وزارت دفاع عراق اعلام کرد: بازپس‌گیری این استان از دست داعش به طور کامل صورت گرفت و نیروهای امنیتی همچنان در حال پاکسازی مناطق مختلف از بمب‌های کاشته شده توسط داعش هستند.

رئیس پلیس الانبار اعلام کرد که نیروهای امنیتی تا اطلاع ثانوی قانون منع آمد و شد را در شهر رمادی اعمال کرده و برای آزادسازی دیگر مناطق تحت کنترل داعش، عملیات نظامی گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند.

یکی از فرماندهان کرد اعلام کرد که اعضای داعش از سه محور به پایگاه‌های ما در ارتفاعات تل الریم و تل الشعیر حمله کردند که پس از درگیری‌های مداوم پیشمرگ‌ها توانستند مانع حملات آنها شوند و داعشی‌ها را مجبور به عقب‌نشینی به سمت شرق موصل کردند.

این فرمانده کرد تصریح کرد: با حفر یک خندق بزرگ توانستیم حمله داعش را ناکام بگذاریم و آنها نتوانستند تجهیزات نظامی خود را به آن سوی خندق انتقال دهند.

وی افزود: بیشتر افراد مسلح داعش افراد کم سن بودند که در این حمله بیشتر آنها توسط پیشمرگ‌ها و هواپیماهای ائتلاف کشته شدند که حدود 70 تن از آنان، از طریق حمله‌ای که از سوی اربیل ترتیب داده شده بود به هلاکت رسیدند.

از سوی دیگر رئیس ستاد نیروهای پیشمرگ نیز اعلام کرد که گروه تروریستی داعش در یک حمله انتحاری در منطقه الحردانیه واقع در نزدیکی سنجار از گاز کلر استفاده کرد.

وی افزود: داعشی‌ها مدت‌ها پیش در یکی از حملات خود از گاز کلر استفاده کردند اما پیشمرگ‌ها توانستند خودروی حمل تجهیزات نظامی آنان را نابود کنند به همین خاطر تاثیر حمله آنان با گاز کلر بسیار ضعیف بود.

در همین راستا نیروهای پیشمرگ توانستند طی چند روز گذشته تمام مناطق آزاد شده از دست داعش را در غرب موصل پاکسازی کنند.

یکی از نیروهای وابسته به پیشمرگ‌ها اعلام کرد: ما توانستیم 80 درصد مناطق آزاد شده در غرب موصل را پاکسازی کنیم که در نتیجه آن بیشتر ساکنان این مناطق از جمله منطقه آسکی به خانه‌های خود بازگشتند و نهاد کمک‌رسان بارزانی نیز در حال ارسال کمک‌های مردمی خود به آنهاست.

این عضو پیشمرگ افزود: نیروهای پیشمرگ با حفر خندق‌ها توانستند از مقرهای خود در منطقه حفاظت کنند.

از سوی دیگر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از ریاست و اعضای شورای استانداری نینوا استقبال کرد.

این هیات در دیدار خود با بارزانی از تلاش‌های وی برای نظارت مستقیم بر جبهه جنگ علیه گروه تروریستی داعش و همچنین کمک‌های اقلیم کردستان برای حمایت از آوارگان قدردانی و تشکر کرد.

هیات استانداری نینوا همچنین از شجاعت‌ها و قهرمانی‌های نیروهای پیشمرگ کرد در مقابله با گروه تروریستی داعش و رشادت‌های آنان ابراز قدردانی کرد.

این هیات در سخنانی اعلام کرد که تمام اعضای شورای استانداری به طور یکپارچه برای نابودی داعش با اقلیم کردستان عراق همکاری می‌کنند.

از سوی دیگر مسعود بارزانی اظهار کرد: حمله گروه تروریستی داعش برای اسلام و منطقه بسیار خطرناک است و همه ما باید به طور یکپارچه و در یک صف منظم مانع دستیابی آنان به اهدافشان شویم و آنها را از منطقه خارج کنیم.

بارزانی در ادامه اظهار کرد که تا جایی که بتواند از شورای استان نینوا که یک نهاد اجتماعی و سیاسی مهم در این استان است، حمایت می‌کند و تلاش می‌کند تا با آزادسازی مناطق، امکان بازگشت آوارگان به مناطق خود را فراهم کند.

از سوی دیگر جمیل الشمری رئیس پلیس استان دیالی اعلام کرد که نیروهای امنیتی با همکاری داوطلبان مردمی و از طریق اجرای 4 عملیات نظامی توانستند تمام مناطق شمال المقدادیه را به طور کامل از دست داعش آزاد کنند که در این عملیات حدود 150 اعضای داعش کشته شدند.

الشمری افزود: تیم مهندسی ویژه نیز توانستند 400 بمب کاشته شده توسط داعش را در مسیرهای عمومی این مناطق کشف و ضبط کند که در این عملیات 200 بمب کار گذاشته شده، منفجر شد.

انتهای پیام/