گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۴۲ و در حوزه های سیاسی - ۰ نظر
انصاری‌راد در گفت‌وگو با آنا:

رسیدگی به صلاحیت‌ها باید بر اساس دلایل و مدارک قانونی باشد

خبرگزاری آنا: انصاری‌راد گفت: رسیدگی به صلاحیت‌ها باید صرفا بر اساس دلایل و مدارکی که از مراکز قانونی مثل وزارت اطلاعات، ثبت احوال، وزارت دادگستری و اداره تشخیص هویت به شورای نگهبان و هیئت نظارت ارسال می‌شود انجام گیرد و اگر کسی را رد صلاحیت کردند در صورت تقاضای شخص، دلایل و مدارک رد صلاحیت را باید به او کتبا اعلام کنند.

حجت‌الاسلام حسین انصاری‌راد، نماینده مجلس ششم شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، درباره اظهارات آیت الله جنتی مبنی بر اینکه "عده‌ای از هم‌اکنون می‌دانند که صلاحیت‌شان در شورای نگهبان تأیید نمی‌شود و لذا شورای نگهبان را زیر سؤال می‌برند" اظهار کرد: اینگونه اظهارات شبهه‌برانگیز و این قبیل عملکردها مربوط به حال حاضر نیست به طور مثال شورای نگهبان در انتخابات مجلس هفتم 3500 نفر از کاندیداهای جناح اصلاح طلب را ردصلاحیت کرد درحالی که 85 نفر از آنها از چهره‌های شاخص و مورد اعتماد مردم بودند که در مجلس مشغول کار بودند. حالا در حالی که امیدها به آینده است، اظهارات اینچنینی، نگرانی‌ها را درباره ردصلاحیت‌ها تشدید می‌کند.

انصاری‌‌راد در تشریح این اظهار نظر خود گفت: در قانون انتخابات به این اشاره شده که رسیدگی به صلاحیت‌ها باید صرفا بر اساس اسناد و مدارک معتبری باشد که از مراکز رسمی قانونی به هیئت نظارت ارسال می‌شود.

وی افزود: رسیدگی به صلاحیت‌ها باید صرفا بر اساس دلایل و مدارکی که از مراکز قانونی مثل وزارت اطلاعات، ثبت احوال، وزارت دادگستری و اداره تشخیص هویت به شورای نگهبان و هیئت نظارت ارسال می‌شود انجام گیرد و اگر کسی را رد صلاحیت کردند در صورت تقاضای شخص، دلایل و مدارک رد صلاحیت را باید به او کتبا اعلام کنند.

انصاری‌راد در ادامه گفت: اخیرا یکی از محترمان شورای نگهبان می‌گوید که اگر ما بوی انحراف از کسی بشنویم صلاحیت او را رد می‌کنیم، این حرف یعنی به جای آن اسناد و مدارک مراکز قانونی، رد صلاحیت‌ها را به شامه خودشان ارتباط می‌دهند که این هم خارج از قانون است.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید "این شورا باید به اعتقاد باطنی در ذات داوطلب اعتماد پیدا کند" که این هم برخلاف قانون است یا می‌گوید که "ما باید احراز کنیم"؛ درصورتی که احراز، قابل رسیدگی و صدق و کذب نیست بلکه باید دلایل و مدارک رد صلاحیت به داوطلب کتبا ابلاغ شود تا او بتواند شکایت کند.

انصاری‌راد گفت: اینگونه رفتارها و اظهارات، از حقیقت جمهوری اسلامی و روح قانون اساسی به دور است و باید مراقب بود تا خللی بر آن وارد نشود.

انتهای پیام/