گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۴۱ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

طرح‌های گرافیکی که از نور خورشید انرژی و نور تولید می‌کنند

خبرگزاری آنا: یک شرکت فنلاندی با ترکیب هنر گرافیک و فناوری‌های مربوط به سلول خورشیدی، پنل‌های خورشیدی ارگانیک و انعطاف‌پذیری طراحی کرده که در عین زیبا کردن خانه، انرژی مورد نیاز وسائل الکترونیکی داخل خانه را از نور خورشید تامین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از Gizmag، مرکز فنی VTT در فنلاند، پنل‌های خورشیدی را طراح کرده که هم برای تزئین فضای خانه به کار می‌رود و هم از طریق نور خورشید، انرژی مورد نیاز برای روشن کردن فضای خانه و وسایل الکترونیکی و حسگرهای کوچک داخل خانه را تامین می‌کند.

این شرکت فرآیندی را ایجاد کرده که پنل‌های خورشیدی ارگانیک را با استفاده از روش رول به رول فیلم لایه‌شده با سرعتی معادل 100 متر در دقیقه تولید می‌کند.

ضخامت این پنل‌ها فقط 2 دهم میلی‌متر است و در همین ضخامت کم، الکترودها و لایه‌های پلیمری تعبیه شده‌اند که نور خورشید را جمع‌ می‌کنند. این پنل‌ها همانند کاغذ دیواری بسیار زیبا روی سطوح داخلی یا خارجی پنجره‌ها یا دیوارها یا حتی روی وسایل الکترونیکی قرار می‌گیرد.

در واقع، این شرکت روشی را ابداع کرده که سلول‌های خورشیدی از ظاهری زمخت و بدشکل درآورده و با ترکیب هنر و طرح‌های گرافیکی زیبا، آن را به یکی از ابزارهای تزئینی و البته کاربردی خانه تبدیل کرده است.

محققان این شرکت با چاپ سلول‌های فتوولتائیک در شکلی شبیه به برگ، این روش را آزمایش کردند. آنها 200 تا از این برگ‌ها تولید کردند که می‌تواند یک سطح پنل خورشیدی به مساحت متر مربع ایجاد کند. این سطح می‌تواند جریان الکتریکی برابر 4/10 وات در عرض جغرافیایی منطقه مدیترانه – از نظر میزان و قدرت نور خورشید-‌ تولید کند.

این پنل‌های نوری، انعطاف‌پذیر، قابل بازیافت و ارگانیک هستند و قیمت بسیار پایینی دارند و نسبت به پنل‌های خورشیدی سیلیکونی کم‌مصرف‌ترند.

انتهای پیام/

مترجم: نسترن صائبی