گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۱:۵۲ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
تغییرات در سازمان بهداشت جهانی بعد از شیوع ابولا

شمار قربانیان ابولا به ۸ هزار و ۶۴۱ نفر رسید

خبرگزاری آنا: سازمان بهداشت جهانی پس از انتقادها به واکنش کندش به شیوع بیماری ابولا، برنامه‌ای برای انجام اصلاحات در این سازمان طراحی کرده است.

به گزارش گروه پزشکی خبرگزاری آنا و به نقل از BBC، مارگارت چان، رئیس سازمان بهداشت جهانی در یک جلسه اضطراری در ژنو گفت که درس ابولا برای جهانیان و سازمان بهداشت جهانی این بود که باید در آینده سریع‌تر واکنش نشان داد.

او گفت که ورق برگشته و حالا شدت این بیماری عفونی کمتر شده اما هشدار داد که نباید خوش‌خیال باشیم.بیش از 8 هزار و پانصد نفر بر اثر شیوع بیماری ابولا در جهان درگذشتند که بیشتر آنها در کشورهای سیرالئون، گینه و لیبریا در غرب آفریقا قرار دارند.

سازمان بهداشت جهانی پیش از این واکنش خود برای مقابله با بیماری واگیر ابولا در غرب آفریقا را ضعیف و ناموفق ارزیابی کرده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در اکتبر 2014 (مهرماه) گزارش داد که پیش نویس سندی از سازمان بهداشت جهانی را به دست آورده است که بر اساس آن رئیس این سازمان از واکنش‌های اولیه به ابولا انتقاد می‌کند.

در این سند آمده بود که متخصصان سازمان بهداشت جهانی باید می‌دانستند که شیوه‌های سنتی مقابله با بیماری‌های واگیر در منطقه‌ای که زیرساخت‌های بهداشتی - درمانی محکمی ندارد و کنترل بر مرزها نیز جدی نیست و در برابر ابولا موثر نخواهد بود.

چان گفت : این اولین بار بود که غرب آفریقا این ویروس را تجربه می‌کرد و این شوک وحشتناکی به دنبال داشت.

رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت که «جهان و سازمان ما در برابر آنچه که پیش چشم‌مان اتفاق می‌افتاد واکنش کندی داشت. ابولا یک تراژدی بود که به جهان و سازمان بهداشت جهانی یاد داد از حوادث مشابهی که در آینده رخ می‌دهند چطور پیشگیری کنند.»

برای انجام اصلاحات مورد نظر در سازمان بهداشت جهانی صندوقی برای حمایت از واکنش‌های سریع به شیوع بیماری‌ها و وضعیت‌های اضطراری ایجاد می‌شود.

همچنین قرار است همکاری‌های بین‌المللی بین کشورها برای حمایت بیشتر از کشورهایی که به کمک فوری نیازی دارند توسعه پیدا کند که لازمه این‌کار ورود سریع واکسن‌ و دارو به بازار است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آنا، سازمان بهداشت جهانی در طول شیوع این بیماری از 21 هزار 724 مورد مبتلا به بیماری ابولا و مرگ 8 هزار و 641 نفر خبر داده است.

انتهای پیام/