گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۳۱ و در حوزه های بین الملل - ۰ نظر
روزنامه «الاخبار»؛

امکان دستیابی به توافق هسته‌ای در ماه مارس وجود دارد/تکاپوی نتانیاهو برای جلوگیری از توافق میان ایران و آمریکا

خبرگزاری آنا: نخست‌وزیر اسرائیل بی‌توجه به منتقدان داخلی و آمریکایی همچنان اصرار دارد که به آمریکا برود و در مقابل کنگره این کشور درباره لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای صحبت کند. وی احتمال می‌دهد که طرف‌های ایرانی و آمریکایی تا ماه مارس به توافق هسته‌ای دست یابند.

به‌گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، روزنامه «الاخبار» لبنان در گزارشی به‌نقل از منابع اسرائیلی نوشت: «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل انتقادات کاخ سفید را نادیده گرفت و اعلام کرد که تصمیم دارد طبق برنامه از پیش تعیین شده مقابل کنگره آمریکا سخنرانی کند. این سخنرانی درچارچوب سیاست وی برای مقابله با ایران انجام می‌شود، این در حالی است که «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران در همان زمان اعلام کرد که مذاکرات در یک سال گذشته به خوبی پیش رفته است و دو طرف به توافق هسته‌ای بسیار نزدیک شده‌اند.

براساس این گزارش، «روحانی» عصر روز گذشته (یکشنبه) در خلال استقبال از «وسنا پوسیچ» معاون اول نخست‌وزیر کرواسی و وزیر امورخارجه این کشور در تهران تاکید کرد که دستیابی سریع به نتیجه در مذاکرات هسته‌ای نیازمند اراده سیاسی‌ طرف مقابل‌ است.

روحانی گفت: توافق در زمینه هسته‌ای به مصلحت دو طرف است و ایران در موضوع هسته‌ای خواهان استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و بهره‌برداری از حقوق خود در چارچوب مقررات بین‌المللی و معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) است. همچنین توافق هسته‌ای موجب افزایش امنیت و ثبات منطقه و جهان می‌شود.

وی افزود: موضوعات مطرح شده در مذاکرات میان ایران و کشورهای غربی با گفت‌‌وگو و منطق به راحتی قابل‌حل است. اوضاع کنونی جهان استفاده از سلاح را نمی‌پذیرد و ایران تمایل دارد تا دیگران با منطق گفت‌وگو کنند.

از سوی دیگر، «نتانیاهو» گفت: به عنوان نخست‌وزیر اسرائیل خود را متعهد می‌دانم تا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به کار بندم‌ و به زودی به هر مکانی که بتوانم مواضع اسرائیل را مطرح و از آینده آن دفاع کنم، خواهم رفت.

وی در آغاز جلسه روز گذشته (یکشنبه) کابینه اسرائیل گفت: کشورهای بزرگ در هفته‌های آینده در چارچوب مذاکرات هسته‌ای با ایران به توافق دست می‌یابند و ایران کشوری هسته‌ای باقی می‌ماند. نتانیاهو این موضوع را بزرگ‌ترین خطر برای اسرائیل توصیف کرد.

به‌نوشته این روزنامه لبنانی، به نظر می‌آید که «نتانیاهو» به ایران اجازه ندهد تا به سلاح هسته‌ای (مورد ادعای اسرائیل) دست یابد. وی در واکنش به معترضان داخلی و آمریکایی درباره پذیرش دعوت کنگره آمریکا گفت: من به عنوان نخست‌وزیر اسرائیل خود را ملزم می‌دانم تا مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شوم تا این موضوع به خطری برای اسرائیل تبدیل نشود.

از سوی دیگر منابع نزدیک به دفتر نخست‌وزیر اسرائیل بر این اعتقاد که علت حضور نتانیاهو در کنگره «صرفا سیاسی و امنیتی» است، اصرار دارند. این منابع افزودند که ارزیابی نتانیاهو این است که ایران و آمریکا تا ماه مارس بر سر برنامه هسته‌ای به توافق دست می‌یابند تا در ماه ژوئن آن را امضا کنند. به همین دلیل بسیار مهم، نخست‌وزیر قصد سخنرانی در مقابل کنگره را دارد. 

این منابع افزودند: توافق احتمالی با ایران، توافقی بد و خطری برای اسرائیل است. موضع نهایی تا حد زیادی در کنگره روشن خواهد شد.

به‌نوشته «الاخبار»، منابع نزدیک به دفتر نخست‌وزیر اسرائیل موضوع را از زاویه دیگری نیز نگاه می‌کنند و می‌گویند: نخست‌وزیر سال‌ها است که به مبارزه با سلاح هسته‌ای می‌پردازد و بیشتر مردم آمریکا مواضعش را تایید می‌کنند، در حالی‌که دولت آمریکا با ایرانی به توافق نزدیک می‌شود که تلاش می‌کند جبهه‌ای علیه ما در سوریه و لبنان ایجاد کند و اکنون در حال تسلط بر یمن و تنگه «باب‌المندب» است.

به‌نوشته این روزنامه، «ایران‌هراسی» و «اسلام‌هراسی» دو برنامه اصلی نتانیاهو در آمریکا است.

«الاخبار» نوشت: رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که هرچند نتانیاهو از طرف سران احزاب و معارضان داخلی به دلیل موضعش برای حضور در کنگره با انتقاد مواجه شده است، اما نزدیکان نتانیاهو می‌گویند که وی به آمریکا می‌رود تا آمریکا را بر سر دو موضوع توجیه کند، نخست، موضوع هسته‌ای ایران و دیگری گسترش تروریسم افراطی.  

به‌نوشته «الاخبار»، گزارش‌های متعدد اسرائیلی نشان می‌دهد که «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا نگران است که دعوت نتانیاهو به کنگره فرصتی ایران‌ستیزانه برای اسرائیل و جمهوری‌خواهانی باشد که اکثریت کنگره را در اختیار دارند. رئیس‌جمهوری آمریکا دعوت از نتانیاهو و شیوه آن را نوعی به چالش کشیدن کاخ سفید می‌داند چرا که این اقدام، دخالت خارجی اسرائیلی در سیاسیت خارجی آمریکا درباره موضوع هسته‌ای ایران است.

انتهای پیام/