گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۱:۳۹ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

کشف گونه جدیدی از حیوانات ماقبل تاریخ که پسرعموی کوروکودیل است

خبرگزاری آنا: دانشمندان با بررسی فسیل یک خزنده گوشتخوار ماقبل تاریخ با ۷/۲ متر طول و با دندان‌های بسیار تیز و دندانه‌دار توانستند شجره‌نامه این خزنده را کشف کنند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از LiveScience، تیمی از دیرینه‌شناسان دانشگاه ویرجینیا گونه جدیدی از آرکوسورها یا شاه‌خزندگان را کشف کرده‌اند که در دوره تریاس میانه در منطقه‌ای در تانزانیای جنوبی کنونی می‌زیسته است. در واقع، قدمت این حیوان به 247 میلیون سال پیش برمی‌گردد.

استارلینگ نسبیت، استادیار زمین‌شناسی موسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا در این خصوص می‌گوید: هنوز معلوم نیست که این گونه از شاه‌خزندگان که Nundasuchus songeaensis نام گرفته، چگونه سیر تکاملی خود را طی کرده و منقرض شده است، اما چیزی که مشخص است، آن است که اجداد این گونه به کوروکودیل‌ها برمی‌گردد و در یک جمله، این حیوان پسر عموی کوروکودیل‌ است.

محققان نام Nundasuchus songeaensis را از ترکیب واژه‌های سواحیلی و یونانی گرفته‌اند. ناندا در زبان سواحیلی به معنی شکارچی است، ساچاس نیز یک واژه یونانی است که کوروکودیل معنی می‌دهد. سانگینسیس نیز از شهر «سانگی» که استخوان‌های این حیوان در آن یافت شده، گرفته شده است. سانگی نام شهری در تانزانیای جنوبی است.

دانشمندان معتقدند که این فسیل مربوط به 240 تا 245 میلیون سال پیش دوره تریاس میانه مربوط به حیوانی بین پرندگان و کوروکودیل‌هاست، چراکه در ضمن سنگین بودن وزنش، اندام‌های تحتانی شبیه به دایناسور یا پرنده دارد، اما استخوان‌های پشت آن شبیه به کوروکودیل است.

نسبیت این فسیل را در سال 2007 در تانزانیا یافته است و بیش از 1000 ساعت را به همراه تیم تحقیقاتی‌اش صرف مطالعه روی این فسیل کرده است.

طرحی که دانشمندان از استخوان‌های نانداساچاس ترسیم کرده‌اند و آناتومی بدن این حیوان 9 فوتی را نشان می‌دهد

استخوان‌هایی که از این حیوان ماقبل تاریخ یافته شده است

انتهای پیام/

مترجم: نسترن صائبی