گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۰۹:۵۰ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

کاوشگر ناسا عکسبرداری از پلوتو را آغاز کرد

خبرگزاری آنا: کاوشگر نیوهورایزنز (New Horizons) ناسا در ماموریتی که آن را آخرین کاوش بزرگ در اکتشافات سیاره‌ای لقب داده‌اند، پس از ۹ سال و پیمودن ۵ میلیارد کیلومتر به نزدیکی سیاره کوتوله پلوتو رسیده و عکسبرداری از آن را شروع کرده است.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از BBC، این عکسبرداری برای ماموریت نیوهورایزنز (افق‌های نو) اهمیت حیاتی دارد چون باید با استفاده از آنها موقعیت این کاوشگر طوری تنظیم شود که چهاردهم ژوئیه (23 تیر 1394) از نزدیکی این سیاره کوتوله عبور کند.

تام هولدریدی از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز می‌گوید: «ناوبری نوری یکی از روش‌هایی است که با عکسبرداری مکرر از پلوتو در حین نزدیک شدن به آن، می‌توانیم فاصله سفینه را نسبت به پلوتو تعیین کنیم. سپس ما تعدادی مانور تصحیحی انجام می‌دهیم تا مسیر سفینه در امتداد مسیر معیار قرار گیرد و مطمئن شویم که در عبور از سامانه پلوتو به نقطه هدف برسیم».

نخستین مانورها برای تصحیح مسیر نیوهورایزنز در ماه مارس انجام خواهد شد. با توجه به اینکه این کاوشگر هنوز 200 میلیون کیلومتر با پلوتو فاصله دارد عکس‌هایی که فعلا مخابره خواهد کرد وضوح چندانی نخواهد داشت و بیشتر شبیه نقطه‌ای روشن در پس زمینه ستارگان دیگر است. نخستین تصاویر زودتر از سه‌شنبه به زمین نخواهد رسید و در آن پلوتو و بزرگترین قمر آن چارون دیده خواهد شد.

تصاویر تلسکوپ هابل از پلوتو از زوایای مختلف. حتی تصاویر هابل هم از پلوتو چندان واضح نیست

اما از ماه مه، تصاویری که نیوهورایزنز از پلوتو مخابره خواهد کرد بهتر از تصاویری خواهد بود که تلسکوپ هابل از پلوتو می‌گیرد و به گفته اندی چنگ، مسئول دوربین اصلی نیوهورایزنز، که LORRI نام دارد، این تصاویر از ماه ژوئیه بسیار دیدنی خواهند بود.

وقتی نیوهورایزنز به پلوتو می‌رسد باید با سرعتی بسیار زیاد، 14 کیلومتر در ثانیه، از مقابل آن عبور می‌کند تا در مدار پلوتو قرار نگیرد و بتواند از آن عبور کند.

نیوهوراینز برای برای جمع‌آوری اطلاعات از پلوتو هفت دستگاه اصلی دارد، اما این دستگاه‌ها برای اینکه کار خود را به خوبی انجام دهند، باید در فواصل مختلفی از پلوتو قرار داشته باشند. از این رو دانشمندان زمان بندی دقیقی را در نظر گرفته‌اند تا همه این دستگاه‌ها در فاصله مناسب شروع به اکتشاف پلوتو کنند.

برای اینکه این برنامه زمان‌بندی با موفقیت اجرا شود باید عبور سفینه از مقابل پلوتو بدون مشکل انجام شود. نزدیکترین مواجهه این سفینه با پلوتو ساعتGMT 11:50 (وقت بین المللی) چهادهم ژوئیه خواهد بود که فاصله نیوهورایزنز با سطح پلوتو فقط 13695 کیلومتر خواهد بود. دانشمندان سعی دارند خطای زمان‌بندی برای این مواجهه را زیر 100 ثانیه نگه دارند تا دستگاه‌های نیوهورایزنز در زمان مناسب به سمت پلوتو هدف‌گیری شده باشند.

نیوهورایزنز پس از عبور از نزدیکی پلوتو به سمت کمربند کویپر خواهد رفت

پیش از این کاوشگرها از مقابل تمام اجرام بزرگ منظومه شمسی از جمله اورانوس و نپتون گذر کرده‌اند و نیوهورایزنز آخرین «سیاره کلاسیک» منظومه شمسی را هم در معرض اکتشافات بشر قرار خواهد داد.

با اینکه دانشمندان انتظار ندارند تصاویر نیوهورایزنز از پلوتو آنها را به اندازه تصاویر کاوشگر روزتا از دنباله‌دار 67P شگفت زده کند، با این حال احتمال یافتن قمرهای تازه یا حلقه‌هایی مثل حلقه های کیوان منتفی نیست.

نیوهورایزنز پس از عبور از مقابل پلوتو رهسپار کمربند کویپر خواهد شد، این کمربند که ماورای مدار نپتون قرار دارد، منطقه‌ای است که هزاران جرم یخی مثل پلوتو در آن قرار دارند و بعضی از آنها ممکن است به اندازه زمین یا مریخ باشند.نیوهورایزنز یکی از نخستین فرصت‌ها را برای مطالعه این اجرام از نزدیک فراهم می‌کند.

گفتنی است که پلوتو 2300 کیلومتر قطر دارد و از یخ پوشیده شده است. از سال 2006 پلوتو جایگاه خود را به عنوان سیاره از دست داد و اکنون آن را سیاره کوتوله می‌دانند.

انتهای پیام/