گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۰۹:۲۹ و در حوزه های دانشگاه - ۰ نظر

وزیر علوم: سهم پذیرش دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه‌ها کم است

خبرگزاری آنا: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پنجمین نشست هم اندیشی معاونان و مدیران همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری گفت: دانشگاه‌های ما از ظرفیت مناسبی برای برقراری ارتباطات بین المللی بهره مند هستند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، فرهادی در این نشست با بیان اینکه  ما باید ارتباط بین المللی خود را با دیگر کشورها فعال کرده و دیپلماسی علمی را فعال کنیم، اظهار داشت: یکی از مهم ترین اقدامات در این زمینه فراهم کردن زیر ساخت‌ها و ضوابط و آیین نامه‌ها و برداشتن موانع است.

وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر سهم دانشگاه‌های کشور از پذیرش دانشجوی غیر ایرانی کم است افزود: باید تلاش کنیم تا در برنامه ششم توسعه میزان پذیرش دانشجویان غیر ایرانی را به سطح بالاتر از هفت درصد برسانیم.

وی در ادامه گفت: برای رسیدن به این هدف باید راهکارهایی تدوین شود و همچنین درک درستی از بین المللی شدن داشته باشیم.

فرهادی با اشاره به اینکه در آستانه هشتادمین سال تاسیس دانشگاه تهران هستیم، اظهارداشت: بسیاری از دانشگاه‌های کشور وارد پنجاهمین سال تاسیس خود شده‌اند و این امر نشان دهنده زمینه بسیار مستعدی است که می‌توان توسعه متوازن آموزش عالی در عرصه‌های تکمیلی و تخصصی و دیگر زمینه‌ها ی متناسب با ارتباطات بین المللی را دنبال کرد.

وزیر علوم در ادامه افزود: همکاری با سازمان‌های دیگر از سوی وزارت علوم و همچنین فراهم کردن ساختاری برای ارتباطات بین المللی از سوی دانشگاه‌ها نظیر برگزاری کرسی‌ها و دوره‌های آموزشی مشترک از جمله دیگر اقداماتی است در خصوص انجام ارتباطات بین المللی می‌توان به آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه امروز یکی از عرصه‌های قدرت و اقتدار، عرصه علم و فناوری است ، گفت : من به عنوان کسی که بیش از 30 سال سابقه فعالیت در این حوزه را دارم فکر می‌کنم که دانشگاه‌های ما از ظرفیت مناسبی برای پذیرش بیشتر دانشجویان غیر ایرانی برخوردار هستند.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: همکاری دیگر وزارتخانه‌ها با وزارت علوم و بازنگری در برخی ضوابط و قوانین می‌تواند زمینه افزایش ارتباطات بین المللی را فراهم کند.

دکترفرهادی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مسئله بین المللی کردن دانشگاه‌ها را می‌توان در ابتدا از دانشگاه تهران و در مرحله بعدی از دیگر دانشگاه‌هایی که سابقه فعالیت بیشتری دارند، شروع کرد و در مقاطع زمانی بعدی دانشگاه‌های کم سابقه تر را وارد این حوزه کرد.

وی با اشاره به رهنمودهای امام خمینی (ره) و بیانات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی گفت: در این زمینه قواعد و قوانین و سرفصل‌های خوبی داریم که باید به آن توجه کرده و آن را مدنظر قرار دهیم.

دکترفرهادی با ابراز خوشحالی از اراده‌ای که وزارت خارجه در اجرای طرح همکاری توسعه‌ای و برنامه‌هایی برای بین المللی کردن دانشگاه‌ها دارد، گفت: امیدواریم بعد از برگزاری این نشست‌های تخصصی به جمع بندی خوبی برای برنامه ریزی در حوزه افزایش ارتباطات بین المللی دانشگاه‌ها دست یابیم .

وی دربخش پایانی  سخنان خود اظهار داشت: دانشگاه‌ها می‌توانند در زمینه‌ای که توان بیشتری دارند ارتباطات بین المللی خود را گسترش دهند و از طریق ایجاد ساختارهای مناسب در دانشگاه و تصحیح ضوابط از سوی وزارت علوم و همکاری دولت به نتیجه مطلوب برسند.

انتهای پیام/